| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy przerwanie odpoczynku dobowego pracownika powoduje, że należy go liczyć od nowa

Czy przerwanie odpoczynku dobowego pracownika powoduje, że należy go liczyć od nowa

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. We wtorek 3 lutego 2009 r. po przepracowaniu 8 godzin został wezwany dodatkowo do pracy na godz. 19.00, aby przygotować pilny raport. Pracował jeszcze tego dnia do godz. 22.00. Następnego dnia przyszedł do pracy na godz. 8.00. Czy w takim przypadku doszło do naruszenia odpoczynku dobowego przysługującego pracownikowi? Jeśli tak, to jak powinniśmy go pracownikowi zrekompensować?

PRZYKŁAD

Pracownik, świadczący pracę w godzinach od 8.00 do 16.00, został wezwany jednego dnia do wykonywania pracy nadliczbowej w godzinach od 19.00 do 22.00. Taka praca naruszyła odpoczynek dobowy pracownika. W dobie pracowniczej trwającej od godziny 8.00 tego dnia do godziny 8.00 dnia następnego pracownik miał bowiem tylko 10 godzin nieprzerwanego odpoczynku (między godz. 22.00 a 8.00). Jeśli dodatkowa praca była spowodowana koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, skrócenie to było uzasadnione. Jeśli zaś dodatkowa praca wynikała jedynie ze szczególnych potrzeb pracodawcy - takie skrócenie narusza przepisy prawa pracy.

Odpoczynek dobowy może być ponadto skracany w przypadku pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy. Odpoczynek tygodniowy może zaś być dodatkowo skrócony w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika, w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy. Skrócony odpoczynek tygodniowy musi obejmować jednak nie mniej niż 24 godziny (art. 133 § 2 Kodeksu pracy).

Należy przyjąć, że skrócenie odpoczynku dobowego powinno skutkować zrównoważeniem go do końca okresu rozliczeniowego. Takie zrównoważenie oznacza konieczność oddania pracownikowi tej skróconej części odpoczynku przez połączenie jej w całości z innym odpoczynkiem dobowym lub tygodniowym.

PRZYKŁAD

Pracownik, świadczący pracę w godzinach od 8.00 do 16.00, został wezwany jednego dnia do wykonywania pracy nadliczbowej w godz. od 19.00 do 23.00. Ponieważ miał przez to zapewnione jedynie 9 godzin odpoczynku dobowego, 2 godziny powinny zostać pracownikowi zrównoważone przez wydłużenie innego dobowego lub tygodniowego odpoczynku o te 2 godziny. Powinno to nastąpić do końca okresu rozliczeniowego, w którym nastąpiło skrócenie odpoczynku pracownika.

W przedstawionej sytuacji nie mieli Państwo prawa skrócenia pracownikowi odpoczynku dobowego do 10 godzin. Dlatego popełnili Państwo wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy). Dodatkowo muszą Państwo zrównoważyć pracownikowi ten odpoczynek do końca okresu rozliczeniowego. Zrównoważenie to nie wpłynie na Państwa odpowiedzialność z tytułu wykroczenia popełnionego na skutek bezprawnego skrócenia odpoczynku.

WAŻNE!

Skrócenie odpoczynku w innych przypadkach niż wskazane w przepisach stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym i jest zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 129 § 1, art. 132, art. 133 § 1-2, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były wieloletni pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »