| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Za które święta w 2009 r. trzeba wyznaczyć pracownikom dodatkowe dni wolne

Za które święta w 2009 r. trzeba wyznaczyć pracownikom dodatkowe dni wolne

Chcemy przekazać pracownikom informację dotyczącą dni wolnych z tytułu świąt w 2009 r. Praca w naszym zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku. Pracownicy mają soboty i niedziele wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Za jakie święta przypadające w 2009 r. należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy, a za które święta taki dzień nie przysługuje?

RADA

W 2009 r. muszą Państwo oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święta przypadające w sobotę, tj. 15 sierpnia i 26 grudnia. Natomiast pracodawca nie musi oddawać dnia wolnego pracownikom, jeśli święta występują w niedzielę. W 2009 r. w niedzielę przypadają następujące święta: 12 kwietnia, 3 maja, 31 maja i 1 listopada.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy święto przypada w inny dzień niż niedziela, wymiar czasu pracy należy obniżyć o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że święto przypadające w niedzielę nie powoduje takiego obniżenia wymiaru czasu pracy. Dlatego gdy święto występuje w niedzielę, nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Dni wolne z tytułu świąt w 2009 r.

@RY1@i65/2009/003/i65.2009.003.000.0014.101.jpg@RY2@

WAŻNE!

Jeżeli święto wolne od pracy przypada w niedzielę, nie trzeba pracownikom zapewniać dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Natomiast za święta przypadające w sobotę należy oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy. Dotyczy to wszystkich pracodawców, którzy mają wolne soboty z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Jeżeli w zakładzie jest ustalony inny dzień wolny dla zachowania 5-dniowego tygodnia pracy, np. poniedziałek, wówczas nie zawsze trzeba zapewnić pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. W takim przypadku trzeba sprawdzić, czy niezapewnienie dnia wolnego nie spowoduje przekroczenia wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli niewyznaczenie dodatkowego dnia wolnego spowoduje przekroczenie wymiaru czasu pracy także pracownikom, którzy mają wolny inny dzień niż sobota, trzeba będzie oddać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Omawiane zasady dotyczą tylko świąt, które zostały uznane za święta wolne od pracy.

Dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę nie trzeba oddawać pracownikom pracującym w systemie weekendowym. Wynika to z charakteru tego systemu czasu pracy. Pracownicy pracujący w systemie weekendowym wykonują pracę wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta (art. 144 Kodeksu pracy).

We wszystkie wymienione dni świąteczne, nawet te, które przypadają w niedziele, obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych (art. 1519a Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni w takich placówkach nie mogą w te dni wykonywać pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.),
  • art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »