| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można polecić pracę w niedzielę i święta pracownikowi, który zajmuje się naprawą telefonów

Czy można polecić pracę w niedzielę i święta pracownikowi, który zajmuje się naprawą telefonów

Nasza firma zajmuje się naprawą telefonów stacjonarnych. Czy pracownikom, którzy naprawiają telefony, możemy polecić pracę w niedzielę i święta? Dodam, że praca w naszym zakładzie nie odbywa się w systemie zmianowym.

Jeśli pracodawca nakaże pracownikom pracę w niedzielę lub święto, musi pamiętać o zapewnieniu im innego dnia wolnego. Ponadto, układając harmonogram czasu pracy pracownika, trzeba mu zapewnić jedną na 4 niedziele wolną od pracy.

WAŻNE!

Za pracę w niedzielę lub święto trzeba zapewnić pracownikom dzień wolny lub wypłacić oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Jeśli zaś praca w niedzielę lub święto wynikła niespodziewanie, na skutek awarii, a niedziela lub święto miały być dla pracownika dniem wolnym od pracy, pracodawca za taką pracę musi oddać pracownikowi inny dzień wolny. Gdy nie będzie miał takiej możliwości, jest zobowiązany wypłacić 100% dodatek z tytułu pracy w święto.

Trzeba jednak pamiętać, że dzień wolny jest udzielany za pracę w normalnym wymiarze, czyli nieprzekraczającym 8 godzin. Jeśli pracownik pracował więcej niż 8 godzin, oprócz dnia wolnego, pracę ponad 8 godzin (ponieważ jest to praca nadliczbowa) należy zrekompensować dodatkiem 100% z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub udzielić czasu wolnego w wymiarze 1:1 - na wniosek pracownika lub w wymiarze 1 : 1,5 - bez wniosku pracownika.

Jeżeli praca w niedzielę trwałaby poniżej wymiaru dobowego, czyli np. poniżej 8 godzin, to i tak pracownikowi za ten czas trzeba dać inny dzień wolny.

Podstawa prawna:

  • art. 1513, 15110-15112 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • W razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za dozwoloną pracę świadczoną w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek przewidziany w art. 15111 § 2 in fine lub § 3 Kodeksu pracy. (Uchwała Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »