| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy czas poświęcony na sprawdzanie wiedzy o firmie zaliczamy do czasu pracy

Czy czas poświęcony na sprawdzanie wiedzy o firmie zaliczamy do czasu pracy

W firmie obowiązuje regulamin pracy nakazujący pracownikom poddawanie się okresowym testom wiedzy (o produktach oferowanych przez firmę, o procedurach stosowanych w firmie itp.). Testy te są przeprowadzane w godzinach pracy. W jaki sposób rozliczyć pracownikom czas spędzony na testach? Czy należy za niego zapłacić?

Decydujące znaczenie w tym zakresie ma wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r. (I PK 144/04), w którym sąd uznał, że praktyczne szkolenie pracowników zasadniczo powinno odbywać się w czasie pracy. Należy zatem przyjąć, że skoro praktyczne szkolenie ma się odbywać w czasie pracy, to podobnie powinno się podejść do kwestii sprawdzianów wiedzy. Zatem skoro takie sprawdziany powinny odbywać się w godzinach pracy, należy zaliczyć je również do czasu pracy. Bez wątpienia bowiem pracodawca ma prawo do okresowego kontrolowania stanu wiedzy pracowników i oceny ich przydatności do pracy na zajmowanym stanowisku. W szczególności wówczas, jeśli sprawdzian jest poprzedzony specjalistycznym szkoleniem, w trakcie którego pracownicy zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do dalszego wykonywania umówionej pracy.

WAŻNE!

Jeśli poddanie się testom będzie uzależnione jedynie od woli pracodawcy, a ponadto będą one przypadać na godziny „zwykłej pracy” pracowników zgodnie z ich rozkładami czasu pracy, wówczas powinny zostać zaliczone do czasu pracy.

Za czas spędzony na testach pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie jak za czas wykonywania pracy, wynikające z umowy o pracę.

Aby nie było wątpliwości dotyczących zaliczania do czasu pracy czasu spędzonego na testach wiedzy oraz sposobu obliczania należnego za ten czas wynagrodzenia (np. obliczane jak wynagrodzenie urlopowe, ekwiwalent urlopowy czy przestojowe), powinny to regulować przepisy wewnątrzzakładowe. Przepisy wewnętrzne powinny regulować również inne kwestie związane z okresowymi sprawdzianami wiedzy. Skoro nakładają one na pracowników obowiązek poddania się takim sprawdzianom, powinny także wskazywać, w jakiej formie mają się one odbywać i z jaką częstotliwością.

• art. 80, art. 108 § 1, art. 128 § 1 Kodeksu pracy.

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »