| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wymiar czasu pracy w 2009 r.

Wymiar czasu pracy w 2009 r.

Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy spędzą w pracy 253 dni. W sumie mają obowiązek przepracowania 2024 godzin.

Wrzesień

(4 tygodnie x 40 godzin) + (2 x 8 godzin) = 176 godzin

Maksymalna liczba dni pracy: 22

Październik

(4 tygodnie x 40 godzin) + (2 x 8 godzin) = 176 godzin

Maksymalna liczba dni pracy: 22

Listopad

(4 tygodnie x 40 godzin) + (1 x 8 godzin) - (1 x 8 godzin, 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości) = 160 godzin

Maksymalna liczba dni pracy: 20

Ponieważ 1 listopada - Wszystkich Świętych przypada w niedzielę, nie obniża to wymiaru czasu pracy w listopadzie i nie trzeba za ten dzień oddawać innego dnia wolnego.

Pracownicy pracujący w firmach, gdzie dopuszczalne jest ustalanie w harmonogramach czasu pracy dniówek pracowników na niedziele i święta, muszą mieć uwzględnione co najmniej:

• 4 dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy,

• 5 dni wolnych z tytułu niedzieli (raz na 4 tygodnie pracownik musi mieć wolną niedziele kalendarzową),

• 1 dzień wolny z tytułu święta

Pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych - muszą mieć wolną niedzielę 1 listopada (sklepy, w których za ladą nie stanie właściciel z rodziną lub osoba zatrudniona w ramach umowy cywilnej - będą zamknięte).

Grudzień

(4 tygodnie x 40 godzin) + (3 x 8 godzin) - (2 x 8 godzin, 25 i 26 grudnia, Boże Narodzenie) = 168 godzin

Maksymalna liczba dni pracy: 21

Ponieważ drugi dzień Bożego Narodzenia przypada w sobotę, pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników w rozkładzie czasu pracy od poniedziałku do piątku (czyli ci, którzy jako dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przewidzieli wszystkie soboty) - muszą zrobić korekty rozkładu czasu pracy. W praktyce oznacza to obowiązek zaplanowania pracownikom - w okresie rozliczeniowym - odbioru innego dnia wolnego, np. w Wigilię.

Limit nadgodzin

Jednocześnie należy pamiętać, że godziny nadliczbowe wypracowywane z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy są limitowane. Ich liczba nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Natomiast w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub umowie o pracę można wprowadzić limit inny: wyższy lub niższy. Górną granicę limitu do tej pory wyprowadzano z definicji tzw. łączonej tygodniowej normy czasu pracy. Mianowicie przepis art. 131 § 1 k.p. przewiduje, że tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. A zatem mnożyło się 8 godzin x x 52 tygodnie i uzyskiwało 416 godzin i ta liczba była uważana za górną granicę limitu godzin nadliczbowych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kasprzak

Doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK