Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Kiedy wziąć urlop w 2014 r.

Emilia Dziubiela
Stan prawny: 2014-01-13 10:14

Kiedy wziąć urlop w 2014 r., by wypoczywać jak najdłużej? Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jak najlepiej zaplanować urlop w 2014 r.?

kalendarz

Urlop wypoczynkowy w 2014 r./ Fot. ShutterStock

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to uprawnienie ściśle związane ze stosunkiem pracy, które polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czas wolny od pracy ma na celu regenerację fizyczną i psychiczną pracownika, dlatego urlop powinien być wypłacany w naturze. Pracownikowi przysługuje za ten czas wynagrodzenie w takiej wysokości, jaką otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

Istnieje możliwość wykorzystania urlopu w częściach. W tym celu należy złożyć do pracodawcy stosowny wniosek. Należy jednak mieć na uwadze, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy danego pracownika i wynosi:

  1. 20 dni –zatrudnienie krócej niż 10 lat,
  2. 26 dni – zatrudnienie co najmniej 10 lat.

Natomiast wymiar urlopu dla pracownika, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Bierze się przy tym za podstawę wymiar urlopu określony powyżej, a niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Zobacz także: Urlop proporcjonalny

Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Co do zasady pracownik nabywa prawo do urlopu z każdym następnym przepracowanym rokiem kalendarzowym, czyli z góry z dniem 1 stycznia. W związku z tym pracownik już z dniem 1 stycznia może wykorzystać urlop w pełnym rocznym wymiarze.

Natomiast w przypadku podjęcia pierwszej w życiu pracy pracownik uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego pełnego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku, czyli z dołu. Uznaje się, że termin miesiąca mija z upływem dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień, który datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie.

Więcej: Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Dni wolne od pracy w 2014 r.

Dni wolne od pracy w 2014 r. przedstawia tabelka.

1 stycznia - środa

Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki

6 stycznia - poniedziałek

Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

20 kwietnia - niedziela

Wielkanoc

21 kwietnia - poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny

1 maja - czwartek

Święto Pracy

3 maja - sobota

Święto Konstytucji 3 Maja

8 czerwca - niedziela

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

19 czerwca - czwartek

Boże Ciało

15 sierpnia - piątek

Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada - sobota

Wszystkich Świętych

11 listopada - wtorek

Święto Niepodległości

25 grudnia - czwartek

Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

26 grudnia - piątek

Boże Narodzenie (drugi dzień)

Zgodnie z powyższą tabelką 9 świąt wypada w ciągu tygodnia pracy i 4 w weekendy (razem 13 dni świątecznych). W 2014 r. pracownicy przepracują 250 dni, natomiast 115 dni to łącznie weekendy i święta.

Kiedy w 2014 r. wziąć urlop?

Warto zaznaczyć, że karnawał będzie trwał od 6 stycznia do 4 marca. Wielki Post to okres od 5 marca do 17 kwietnia. Wakacje szkolne zaczynają się 28 czerwca i kończą 31 sierpnia. Adwent rozpoczyna się 30 listopada i kończy 24 grudnia. Informacje te mogą mieć wpływ na planowane przez pracowników wyjazdy.

Styczeń

Nowy Rok czyli Święto Bożej Rodzicielki przypada w środę 1 stycznia. Biorąc 2-dniowy urlop w czwartek i piątek (2 i 3 stycznia), będzie można być aż do poniedziałku 6 stycznia na urlopie.

W lutym i marcu nie będzie żadnych świąt.

Kwiecień

Święta Wielkanocne wypadają 20 i 21 kwietnia w niedzielę i poniedziałek. Pracownik nie otrzymuje dnia wolnego za święto przypadające na niedzielę, jeśli zgodnie z rozkładem czasu pracy niedziela nie jest jego dniem pracy. Planując dłuższe wolne na ten czas, warto pomyśleć o 4-dniowym urlopie od wtorku do piątku (22-25 kwietnia). Wówczas pracownik może wypoczywać aż do niedzieli 27 kwietnia, czyli 8 dni.

Maj

W 2014 r. święta majowe odbędą się w czwartek i sobotę. Warto wspomnieć w tym miejscu, że będzie to pierwsze święto wypadające w 2014 r. w sobotę, za które należy oddać pracownikowi w danym okresie rozliczeniowym dzień wolny od pracy. Można więc wziąć 1-dniowy urlop w piątek 2 maja. Gdyby powstały plany na dłuższy wyjazd majowy, można wziąć dodatkowe 3-dniowe wolne już od poniedziałku 28 kwietnia (28-30 kwietnia). Wówczas pracownik będzie odpoczywał od pracy aż 9 dni. Osoby lubiące długie wypoczynki powinny zastanowić się nad połączeniem Świąt Wielkiej Nocy ze świętami majowymi. Wykorzystując 8 dni urlopu, można odpoczywać aż 16 dni - od 19 kwietnia (sobota) do 4 maja (niedziela).

Czerwiec

Święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) wypada jak zawsze w niedzielę i za ten dzień nie przysługuje pracownikowi dzień wolny, jeśli niedziela nie jest dniem pracy danego pracownika. Boże Ciało wypada natomiast 19 czerwca w czwartek. Biorąc 1-dniowy urlop w piątek 20 czerwca, można przedłużyć sobie weekend do 4 dni. Dłuższy wyjazd warto zorganizować już przed świętem, biorąc 3-dniowy urlop od poniedziałku 16 czerwca (16-18 czerwca). W takiej sytuacji można wybrać się na 9-dniową wycieczkę już w piątek 13 czerwca po pracy.

W lipcu nie będzie żadnego święta.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Sierpień

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to piątek 15 sierpnia. Jeśli pracownik chce mieć więcej czasu wolnego w tym okresie - 9 dni od 9 (sobota) do 17 (niedziela) sierpnia, może wziąć 4 dni urlopu, licząc od poniedziałku 11 sierpnia (11-14 sierpnia). Z drugiej strony można również wziąć wolne od poniedziałku następującego po święcie czyli od 18 sierpnia. Wówczas biorąc 5 dni wolnego, pracownik będzie odpoczywał w sumie 10 dni.

We wrześniu i październiku nie będzie żadnego święta.

Listopad

Święto Niepodległości to wtorek 11 listopada. W zależności od upodobań można skorzystać z poniedziałku jako dnia wolnego bądź wykorzystać więcej dni z puli urlopowej i odpoczywać od wtorku 11 listopada aż do niedzieli 16 listopada (urlop 12-14 listopada).

Grudzień

Święta Bożego Narodzenia wypadają w 2014 r. w czwartek i piątek. Warto więc zapewnić sobie 3 dni wolnego przed Świętami (22-24 grudnia).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2013-06-21, ostatnia aktualizacja: 2014-01-13 10:14

KOMENTARZE

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

  • Najnowsze
  • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter