| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Przygotowanie do zarządzania zespołem

Przygotowanie do zarządzania zespołem

Na stanowisku kierowniczym zazwyczaj potrzebne są zupełnie inne kompetencje od tych, które wyróżniają pracownika operacyjnego. Dlatego awans na stanowisko menedżerskie, jako wyraz docenienia czyichś zasług, może okazać się bardzo złym pomysłem. Szczególnie, jeśli osoba ta nie została odpowiednio przygotowana do pełnienia nowej funkcji.

Nieco upraszczając można powiedzieć, że im większa firma i im większa rola działu personalnego w organizacji, tym bardziej doceniane są szkolenia przedwstępne – przygotowujące pracownika do objęcia stanowiska kierowniczego. Przyszły kierownik może zostać wysłany na szkolenie otwarte, może uczestniczyć w szkoleniu zamkniętym zaplanowanym dla nowych kierowników firmy, może też zostać skierowany do udziału w rozbudowanym programie szkoleniowym, takim jak Akademia Menedżera. Szkolenia mające na celu przygotowanie do pełnienia funkcji kierowniczej, skierowane są przede wszystkim do osób, które po raz pierwszy w karierze zawodowej obejmują stanowisko kierownicze, ewentualnie do tych, które stanowiska menedżerskie piastują od niedawna. Udział w szkoleniu zaoszczędzi im stresu i pomoże uniknąć powszechnych błędów.

Niestety, osoby, które bez przygotowania stały się menedżerami, często nie zdają sobie sprawy z władzy, jaką zyskały oraz ze związanej z nią odpowiedzialności. To od nich zaczynają nagle zależeć sukcesy i porażki ich niedawnych kolegów, a pośrednio także ich satysfakcja z pracy. By unieść ciężar odpowiedzialności wobec ludzi i wobec organizacji, nie wystarczy intuicja i zdrowy rozsądek. Potrzebne są także umiejętności i wiedza z zakresu zarządzania, które ze specjalisty uczynią kierownika skutecznie wykorzystującego predyspozycje i elastyczność w działaniu.

Exposé menedżera

Niezależnie od szkolenia, ważne jest także odpowiednie ułatwienie awansowanej osobie objęcia nowych obowiązków. Szczególne znaczenie ma tutaj postawa bezpośredniego przełożonego nowego kierownika. Czy wspiera on młodego stażem menedżera tak, aby potrafił poradzić sobie z trudnymi sytuacjami? Czy pomaga mu budować autorytet? W jaki sposób przedstawia nowego kierownika jego podwładnym (podczas specjalnego spotkania, przez e-mail, a może przy okazji rozmów na korytarzu)?

Prawidłowo poprowadzony proces przygotowania do pełnienia funkcji kierowniczej powinien składać się z wielu etapów i konkretnych elementów. Ważne jest przy tym zwracanie uwagi na pewne zewnętrzne przejawy legitymizacji nowego szefa wobec innych menedżerów, tak aby jego pozycja w firmie nie była kwestionowana.

Przyszłym relacjom bardzo dobrze może się przysłużyć także zawarcie kontraktu pomiędzy przełożonym a podwładnymi oraz wygłoszenie przez nowego menedżera exposé, w którym przedstawi swoją strategię działania (najważniejsze cele i sposoby ich osiągnięcia). Oczywiście ważne jest w takiej sytuacji podkreślenie wagi współpracy oraz znaczenia wszystkich członków zespołu, tak aby dostrzegali sens podejmowania kolejnych wyzwań.

Zadaj pytanie na FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK