| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wpływ wzrostu gospodarczego na wykwalifikowanych pracowników

Wpływ wzrostu gospodarczego na wykwalifikowanych pracowników

Wzrost gospodarczy przyczynia się do masowej ucieczki wykwalifikowanych pracowników. Tak wynika z przeprowadzonego przez Hay Group badania. Pracodawcy stają przed trudnym zadaniem. Co zrobić, aby zatrzymać talenty w swojej firmie?

Badanie zatytułowane „Przygotowania do rezygnacji” opracowano na podstawie unikalnego modelu makroekonomicznego spółki Hay Group, który analizuje główne czynniki wpływające na rotację pracowników. Badanie obejmuje ponad 700 mln pracowników w 21 krajach na całym świecie.

Masowa migracja

Zgodnie z przewidywaniami, średnie wskaźniki rotacji będą wyższe w krajach, gdzie perspektywy na rynku są lepsze, badanie Hay Group ujawnia dwupłaszczyznową tendencję1. Pracownicy gospodarek wschodzących będą nadal cieszyć się korzystną sytuacją na rynku pracy – będą jednymi z pierwszych, którzy zdecydują się opuścić swoich pracodawców. Natomiast pracownicy w krajach europejskich dotkniętych kryzysem nie będą się śpieszyć z podjęciem podobnej decyzji.

Region Azji i Pacyfiku doświadczy największego wzrostu rotacji pracowników w tym roku, gdyż wzrost zatrudnienia i tworzenie bogactwa nadal będą stymulować do odejścia ambitną i mobilną siłę roboczą. Organizacje w tym regionie odczują najwyższe wzrosty rotacji pracowników w skali świata. W latach 2012–2018 rotacja wzrośnie z 21,6% do 25,5%, czyli prawie o jedną piątą.

Brak wykwalifikowanych pracowników

Ameryka Łacińska będzie zmuszona stawić czoła skokowi wskaźnika rotacji dwukrotnie (w 2013 i 2016 roku) ze względu na wzrost wydatków na infrastrukturę z powodu Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata, które pobudzą wzrost w regionie. Natomiast Ameryka Północna doświadczy gwałtownego wzrostu wskaźnika rotacji w 2014 roku, a najwyższej rotacji w regionie oczekuje się w 2018 roku, kiedy to obejmie ona 36,7 miliona pracowników.

Pracownicy z Europy będą podejmowali decyzje o odejściu najpóźniej, a wzrost rotacji nastąpi w 2016 roku, kiedy to wyniesie ona 19,5%. Rynki Europy Południowej pozostają jeszcze dalej w tyle. W krajach takich jak Włochy nie należy oczekiwać gwałtownego zwiększenia się rotacji przed 2018 rokiem.

Polska

W 2015 roku należy spodziewać się gwałtowniejszego wzrostu rotacji – do poziomu 13,5%, w miarę jak stopniowo polepszające się warunki zatrudnienia skłonią do zmiany pracy słabo zaangażowanych pracowników, opóźniających moment odejścia ze względu na kryzys, którzy staną się wtedy pewniejsi swoich perspektyw na rynku pracy. Ponowny drastyczny wzrost rotacji przewiduje się na rok 2016, kiedy to wskaźnik rotacji osiągnie 14,2%. W późniejszym okresie rotacja będzie wzrastać wolniej, w miarę rozwoju sektora usług.

Jak zatrzymać pracownika w firmie?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK