| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Mentoring w organizacji

Mentoring w organizacji

Mentoring w organizacji to kultura organizacyjna tworzenia i dzielenie się wiedzą. Jak pogodzić ograniczenia budżetu HR z potrzebami inwestowania w rozwój pracowników?

Formy mentoringu organizacyjnego

Mentoring organizacyjny występuje w wielu formach – od klasycznej formy – udzielania wsparcia przez mentora pracownikowi, która  będzie awansowany na wyższe stanowisko, do nowoczesnych form mentoringu. Może to być mentoring grupowy (na przykład grupy projektowej), mentoring wzajemny – osób na takim samym poziomie stanowiskowym, które wzajemnie wspierają się (nazywany mentoringiem koleżeńskim),  mentoring odwrócony (nazywany reverse mentoringiem) w którym osoby młodsze wspierają menedżerów w zakresie rozwoju umiejętności z zakresu social media czy IT.

Koszty

Wszystkie te formy rozwoju nie są związane z ponoszeniem dużych kosztów przez organizację, jedynym kosztem jakie dział HR powinien podjąć, to szkolenie osób, które będą mentorami. Dzięki takiemu szkoleniu mentor rozwinie takie umiejętności jak słuchanie aktywne, zadawanie pytań, diagnozę potencjału pracownika oraz  motywowanie i wspieranie w rozwoju wraz z wydobywaniem mistrzostwa, czyli zasadnicze kompetencje mentora, które de facto stanowią kompetencje niezbędne na stanowisku menedżerskim. Można powiedzieć, iż korzyści z jednego szkolenia z zakresu mentoringu przyczynią się do podniesienia ogólnych kompetencji menedżerskich mentora.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Wpływ mentora na innych

Mentoring organizacyjny jest według mnie jak kamyk wrzucony do wody – powoduje kręgi, które rozchodzą się narastająco we wszystkie strony – czyli mentor przekazując wiedzę i doświadczenie mentee, który poprzez uzyskanie nowych kompetencji  świadomie (lub nie) dzieli się nimi w swojej pracy z kolegami. Mentor będąc pozytywnym przykładem roli mentora jaką pełni, oddziałuje również na swoich podwładnych (jeśli pełni rolę menedżera) i kolegów z pracy. Te dobre zachowania organizacyjne – mentoringowy styl zarządzania, postrzeganie pracowników poprzez ich potencjał oraz wspieranie w jego wydobyciu i zastosowaniu przy realizacji celów organizacyjnych są przenoszone na innych.  W ten oto sposób wpływ jednej osoby(mentora) jest multiplikowany na coraz większe obszary w organizacji.

Forma rozwoju kompetencji

Mentoring jest nowoczesną formą rozwoju kompetencji w organizacji, dodatkowo jedną z najmniej kosztowych w porównaniu z innymi ich formami, dlatego warto, aby działy HR i zarządy znały mentoring i jego korzyści oraz promowały go w organizacji. Najlepszym sposobem aby zostać zwolennikiem danej metody, jest jej doświadczenie. Warto aby członkowie zarządu uczestniczyli w programie mentoringowym jako mentee osobiście, doświadczając tej formy rozwoju. W przypadku osób tak wysokiej rangi ważne jest, aby mentorem była osoba posiadająca kwalifikacje mentora, jednocześnie będąc ekspertem w zakresie zarządzania wiedzą organizacyjną oraz w zakresie kompetencji przywódczych. Zalecam również, aby dyrektorzy pełnili role mentora wobec innych osób (mentee może być spoza organizacji) w celu poznania wpływu, jaki mentor wywiera. W tym przypadku zalecam uprzednie szkolenie z  zakresu kompetencji mentora. W ten sposób doświadczając samemu korzyści mentoringu, osoby decydujące o sposobie wykorzystania budżetów HR będą wiedziały z własnego doświadczenia, co jest ważne i dlaczego warto propagować mentoring w organizacji.

Zarządzanie Talentami

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK