REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozycja kobiet na rynku pracy

Alicja Moszyńska
Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.
Pozycja kobiet na rynku pracy. / Fot. Fotolia
Pozycja kobiet na rynku pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak budować świadomie pozycję w biznesie? Niewiele kobiet w sposób konstruktywny dba o swoją pozycję w firmie. Oto kilka warsztatowych wskazówek jak profesjonalnie kreować ścieżkę kariery, unikając błędów typowych dla kobiet.

Kobiety a negocjacje płacowe

Statystyki podają, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Częstym „grzechem” kobiet jest brak poczucia wartości oraz nie podejmowanie negocjacji płacowych. Sheryl Sandberg piastująca obecnie stanowisko wiceprezesa w Facebooku, na podstawie własnych doświadczeń podaje „receptę” na zwiększenie swojej wartości rynkowej.

Autopromocja

Wg Sandberg najlepsza droga np. do pomyślnego zakończenia negocjacji płacowych opiera się na:

  • Sprawieniu wrażenia bycia sympatyczną
  • Społecznościowym podejściu
  • Przyjęciu perspektywy „my”
  • Konkretnym uzasadnieniu (np. presja zewnętrzna, standardy firmy lub branży)
  • Blefie (np. oferta z innej pracy)

Według badań Carnegie Mellon University wciąż jednak norma genderowa wywiera mocny wpływ na odwagę młodych ludzi do podejmowania negocjacji. Bezpośrednio po studiach na formę negocjacji w procesie rekrutacyjnym zdecydowało się 57% studentów i jedynie 7% studentek.

Zobacz także: Różnorodność płci w procesie prowadzenia polityki kadrowej

Sheryl Sandberg „Włącz się do gry” Sonia Braga 2013

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Syndrom oszusta według Sheryl Sandberg

Syndrom oszusta jest zjawiskiem, w którym kompetentnych ludzi dręczy poczucie zwątpienia we własne siły. Kobiety cierpią na niego bardziej intensywnie i są przezeń bardziej ograniczane. Najpoważniejszym skutkiem tego stanu rzeczy jest pogrążenie się w autodeprecjacji.

Tina Fey (autorka i pisarka) wskazuje, iż „Piękno syndromu oszusta polega na tym, że z jednej strony odczuwasz skrajny egocentryzm, a z drugiej myślisz sobie: <Jestem oszustką. O Boże przejrzeli mnie!>”.

Soft skills

Soft skills stanowią przede wszystkim domenę kobiet. Broń ta pozwala przywdziać na siebie „pancerz rytualnych działań” zmierzających do realizacji założonego celu. Wachlarz umiejętności miękkich obejmuje takie działania jak:

  • Nałożenie drugiej maski (ale bez zaprzeczenia swojej naturze!) – „Kobieca siła jest jak stal, giętka, ale trudno ją złamać”
  • Uśmiech (ale umiarkowany) – poszukiwanie potwierdzenia, kobiety chcą być lubiane
  • Body language stanowiący wzmocnienie utrzymywanego kontaktu, np. rezygnacja z kiwania głową przy wyrażaniu odrębnego zdania

Warto wspomnieć, iż kobiety (z uwagi na brak klubów porównywanych z męskimi „old boy’s clubs”) nie mają niestety tak wielkiej bazy do czerpania wzorców od starszych koleżanek na wysokich stanowiskach.

Polecamy również: Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy

Od asertywności po seksowne riposty

Wiele kobiet sygnalizuje, że ma kłopoty z asertywnością. Problem ten rzadko dotyczy mężczyzn. Asertywność wiąże się przede wszystkim z kompetencjami komunikacyjnymi i empatią.

Asertywność stanowi prawo do:

  • wyrażania własnych myśli i opinii oraz brania za nie odpowiedzialności
  • mówienia „tak” i „nie” bez poczucia winy
  • popełniania błędów i ponoszenia za nie odpowiedzialności
  • proszenia o to czego się chce
  • wysłuchania i poważnego traktowania

Podteksty erotyczne to zjawisko często towarzyszące pracy w grupach, w których kluczowe znaczenie odgrywa interakcja na linii damsko-męskiej. Najczęstsze przyczyny ich występowania to: chęć sprawienia wrażenia osoby zabawnej, wprawienia rozmówcy w zakłopotanie, spoufalenia się, upokorzenia, zranienia lub obrazy.

Zapisz się na nasz newsletter

W przypadku mężczyzn bardzo często jest tak, że ten kto nie daje się wciągnąć w gierki erotyczne zostaje obwołany „zniewieściałym mięczakiem”. Nieprzyjemne zagrania kolegów (i koleżanek) zawsze można skontrować przy użyciu analogicznych technik, lub udawać, że nie dosłyszało się aluzji.

Niektóre metody odpierania ataków:

  • W przypadku agresywnych zachowań powiedz coś niezwykle wulgarnego, by zamknąć rozmówcy buzię lub daj do zrozumienia, że posunął się o krok za daleko.
  • W przypadku używania tematu seksu do upokorzenia możesz udawać, że jego uwagi spływają po tobie jak po kaczce lub zwrócić się do instytucji ds. mobbingu.
  • Cięta riposta (wymagająca jednak sporych umiejętności lub praktyki), np.: 

„To, co miała pani na sobie wczoraj, bardzo mi się podobało. –„Och, nie wiedziałam, że lubi pan damskie ciuszki.”

  • Po kanonadzie seksualnych podtekstów możesz powiedzieć: „No dobrze. Teraz porozmawiajmy jak kulturalni/normalni ludzie.”

Zakończenie dyskusji powinno być spektakularne. Ciętość twojej riposty powinna sprawić, że zarumienią się po uszy. Możesz też dać im do zrozumienia, że w twoim towarzystwie nie wolno im pozwalać sobie na takie zachowanie; np.:

„Nie wiem, na czym polegają twoje problemy erotyczne, i nie interesuje mnie to. Wiem za to, że nie życzę sobie, abyś w mojej obecności pozwalał sobie na takie komentarze.”

Jeśli kobiety znałyby techniki ciętej riposty, być może nie dochodziłoby do licznych procesów ujawniających problem nadużyć seksualnych oraz dyskryminacji z powodu płci w miejscu pracy. W fascynujący sposób opowiada o takich procesach Susan Antilla w książce „Kobiety kontra Wall Street”, opowieści z Boom-Boom Room. Studio Emka 2004

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Błędy kobiecej retoryki

Zgoła odmienna od męskiej retoryka kobieca (z uwagi na wskazane wcześniej cechy wynikające z relacji partnerskiej) zawiera błędy skutkujące osłabieniem siły przekazu,  polegające przede wszystkim na:

  • Formułowaniu pytań zamiast stwierdzeń
  • Używaniu rozbudowanych wstępów
  • Wyjaśnianiu
  • Pytaniu o pozwolenie
  • Przepraszaniu
  • Używaniu słów pomniejszających znaczenie osiągnięć

W celu wzmocnienia skuteczności kobiecego przekazu można zastosować następujące rozwiązania:

  • Uproszczenia – wyłożenie celu, jasnej koncepcji, przesłania w jednym zdaniu
  • Zastosowanie „męskiej” struktury – krótkie, jasne zdania wyrażające wypowiedzi kluczowe
  • Przygotowanie dwóch, trzech mocnych argumentów
  • Zachęcanie do współpracy i zadawania pytań, np.” Jak Pan to ocenia? Czy mam dalej uzasadniać swoją propozycję?”

Alicja Moszyńska, Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Współpracowała z wieloma koncernami zagranicznymi (m.in. Johnson &amp; Johnson, Bayer, Mercedes-Benz, Tyco, US Pharmacia, Samsung ). Wykładowca akademicki, specjalizacja: synergia płci w biznesie, komunikacja interpersonalna i negocjacje. Autorka artykułów, organizatorka seminariów i akcji medialnych promujących kobiety w biznesie.&nbsp;

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Majówka 2024 – kiedy dni wolne?

    Majówka 2024 – kiedy wypada? Jakie dni wolne wypadają w majówkę? W maju 2024 roku mamy aż 4 święta wolne od pracy. Sprawdź, kiedy wypada długi weekend majowy, a może nawet i dwa długie weekendy!

    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    REKLAMA

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    REKLAMA

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA