| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy

Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy

Psychologiczna koncepcja efektu synergicznego zakłada, iż występowanie obok siebie elementów bądź osób skutkuje wzrostem efektywności ich działania. Rezultat wypracowany w wyniku ich interakcji jest większy, niż gdyby działały osobno. Właściwe zarządzanie różnorodnością w miejscy pracy może przynieść korzyści dla pracodawcy. Dlaczego?

Zarządzanie różnorodnością jest elementem odpowiedzialnego biznesu łączącego ze sobą cele biznesowe i społeczne. Świadome działanie organizacji, polegające na wyłowieniu różnic między ludźmi w organizacji (i poza nią) wraz ze świadomym rozwijaniem odpowiednich strategii, polityk i programów (tworzących klimat dla poszanowania i wykorzystania tych różnic na rzecz organizacji) skutkują stworzeniem takiego środowiska pracy, w którym każda zatrudniona osoba czuje się szanowana i doceniana, i w którym może ona w pełni realizować swój potencjał.

Źródło: Firma = różnorodność, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Warszawa 2010, s. 8.

Jedną z cech synergii jest efekt sprzężenia zwrotnego, dzięki któremu każdy członek grupy postrzega siebie jak indywidualną jednostkę i jednocześnie widzi siebie jako… całą grupę. Przy zachowaniu świadomości siebie następuje niejako stopienie się z całym zespołem.

Polecamy również: Wybór lidera zespołu pracowniczego

W jaki sposób efekt synergii może pomóc w odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobiety mają tak pozytywny wpływ na wydajność firmy? Synergia rodzi się często w konflikcie, w sytuacjach asynergicznych. To, co pomaga jej się narodzić, to podejście liderów do rozwiązania konfliktu.

Z uwagi na różne perspektywy członków grupy, ich umiejętności (głównie pomocne w procesach rozwiązywania problemów) zespoły różnorodne zyskują wyższą efektywność biznesową.

Jednak należy pamiętać, iż warunkiem powodzenia jest utworzenie i utrzymanie atmosfery spójności społecznej opartej na zaufaniu oraz tolerancji dla poglądów członków zespołu.

Zobacz serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Jądro budowania synergii w zespole:

Połączenie biegunowego widzenia problemu, strategii czy projektu buduje optymalne rozwiązania. Kobiety włączają inne obszary mózgu, czytają zjawiska inaczej. Poprzez bardziej rozbudowaną percepcję zmysłową, na podstawie zebranych faktów i szczegółów kreują rozwiązania scenariuszowe. Z drugiej strony włącza się twardy, męski racjonalizm, uruchamia pilot zysku, kalkulacja. To daje efekt synergii, której rzadko (2% umysłów na świecie) może dokonać jeden człowiek.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Alicja Moszyńska, Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Współpracowała z wieloma koncernami zagranicznymi (m.in. Johnson & Johnson, Bayer, Mercedes-Benz, Tyco, US Pharmacia, Samsung ). Wykładowca akademicki, specjalizacja: synergia płci w biznesie, komunikacja interpersonalna i negocjacje. Autorka artykułów, organizatorka seminariów i akcji medialnych promujących kobiety w biznesie. 

reklama

Aktualizacja: 22.07.2014

Ekspert:

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy. /Fot. Fotolia
Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »