REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – KONSULTANT HR

REKLAMA

Realizujemy projekt innowacyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, którego ideą jest wypracowanie bezpłatnej aplikacji on-line (zawierającej pakiet narzędzi informatyczno-psychologicznych) wspomagającej zarządzanie wiekiem w organizacjach. Służyć ma to zwiększeniu efektywności pracy, przepływu wiedzy i doświadczeń pomiędzy pracownikami w różnym wieku w firmie, w tym przedłużeniu aktywności zawodowej pracownic w wieku powyżej 50 lat.

Autopromocja

KONSULTANT HR ma wspierać wdrożenie zarządzania wiekiem w organizacjach poprzez tworzenie zespołów pracowniczych, w których kobieta z dłuższym stażem pracy i doświadczeniem (w wieku powyżej 50 roku życia) pełni rolę mentora (nauczyciela) wobec drugiego pracownika.

Korzystanie z podobnych narzędzi było możliwe dotychczas jedynie odpłatnie i funkcjonowały one głównie w dużych firmach i korporacjach. Teraz jest okazja, aby skorzystać bezpłatnie z innowacyjnego rozwiązania w mikro, małej oraz średniej firmie.

Aplikacja zawiera:

1. zestaw 13 testów psychometrycznych umożliwiających:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • diagnozę kompetencji pracownika w zakresie stopnia asertywności, kreatywności, samodzielności, komunikacji, radzenia sobie ze stresem, zdolności współpracy, zarządzania czasem, zdolności przywódczych,
  • wskazanie preferowanych par pracowników z mniejszym stażem i pracownic w wieku powyżej 50 roku życia celem wspólnego wykonywania zadań i transferu wiedzy, weryfikujące prezentowane style działania, czyli potrzebę aktywności i potrzebę uporządkowanego działania oraz postawy wobec pracy tj. zdolność do adaptacji w pracy, motywacja do pracy, potrzeba rozwoju,

2. model współpracy w przedsiębiorstwie zróżnicowanych wiekowo zespołów na zasadach wzajemnej wymiany doświadczeń,

3. pakiet szkoleń e-learning oraz podręczników poświęconych kluczowym zagadnieniom wspomagającym wdrażanie systemu zarządzania wiekiem dla osób pełniących różne funkcje w przedsiębiorstwie.

Kluczowe obszary współpracy pracowników w projekcie warunkujące efektywność pracy, realizację celów strategicznych firmy i zarządzanie wiedzą to:

  • adaptacja,
  • rozwój zawodowy,
  • motywacja pracowników,

ponieważ w sektorze przedsiębiorstw MMŚP ważnym jest uzyskanie odpowiedzi na pytania:

  • w jakim czasie nowozatrudniony pracownik będzie gotowy do pełnej realizacji zadań?
  • w jaki sposób utrzymać doświadczonych i kompetentnych pracowników?
  • jak podtrzymywać motywację do pracy wśród pracowników?

Zależało nam, aby opracowany program był w maksymalnym stopniu użyteczny dla grupy odbiorców, do których jest kierowany oraz spełniał najwyższe standardy, dlatego w jego tworzenie zaangażowaliśmy grono ekspertów – praktyków i naukowców z zakresu psychologii, zarządzania zasobami ludzkimi, w tym wiekiem oraz wiedzą, z renomowanych polskich uczelni.

Naszym założeniem było, aby produkt charakteryzowała wysoka uniwersalność i możliwość zastosowania w działalności różnych podmiotów, z korzyścią dla różnych grup pracowników, dlatego aktualnie rozpoczęliśmy fazę praktycznego testowania w przedsiębiorstwach MMŚP z województwa lubelskiego opracowanej wstępnej wersji aplikacji i narzędzi.

Osoby zaangażowane w proces testowania uczestniczyć będą w badaniach ankietowych oraz prowadząc bieżącą sprawozdawczość informować zespół ekspercki o atutach i dysfunkcjach aplikacji w celu jej ciągłego udoskonalania. Równolegle prowadzone będą konsultacje społeczne z potencjalnie zainteresowanymi grupami użytkowników, a także ocena efektów testowania poprzez zewnętrzną ewaluację oraz uzyskanie recenzji autorytetów w dziedzinie przedsiębiorczości, rynku pracy. W wyniku ww. działań zespół ekspertów dokona ostatecznej modyfikacji proponowanych narzędzi w ramach aplikacji, której zastosowanie będzie popularyzowane wśród potencjalnie zainteresowanych poprzez regionalne i ogólnopolskie kampanie informacyjne.

Aplikacja po zakończonym okresie testowania będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych z całego kraju pod adresem: www.zarzadzaniewiekiem.eu

Jednocześnie, zapraszamy do testowania wstępnej wersji programu i opiniowania zastosowania opracowanych narzędzi w ramach spotkań Grupy Roboczej za wynagrodzeniem:

  • zainteresowane firmy MMŚP zatrudniające pracownice w wieku 50 lat i więcej z województwa lubelskiego,
  • podmioty działające w obszarze przedsiębiorczości, biznesu, rynku pracy,
  • praktyków biznesu, specjalistów z zakresu zarządzania wiekiem, zasobami ludzkim, organizacją w biznesie, rynku pracy.

Zapraszamy również organizacje zainteresowane ideą wdrażania rozwiązań mających za zadanie skuteczne zarządzanie wiekiem do udzielenia poparcia dla prowadzonych przez nas działań i/lub współpracy w zakresie informowania o projekcie i produkcie potencjalnych odbiorców.

Dodatkowo, podmioty testujące aplikację uzyskają specjalistyczne wsparcie szkoleniowo-doradcze ukierunkowane na dostosowanie narzędzi do określonych potrzeb firmy (nie stanowi tzw. pomocy publicznej ani de minimis).

Zapraszamy do kontaktu w Biurze projektu FUDA przy ul. Do Dysa 5 w Lublinie, Tel. 81 740 13 27 oraz na stronę internetową projektu: www.zarzadzaniewiekiem.eu

Dlaczego zarządzanie wiekiem jest tak ważne?

  • ułatwia transfer wiedzy strategicznej we współpracy zróżnicowanych wiekowo pracowników na zasadzie wymiany doświadczeń,
  • zwiększa efektywność pracy kadry oraz potencjał rozwojowy firmy, który wzmocni działania dostosowawcze do aktualnych wymagań gospodarki/rynku,
  • pomaga utrzymać aktywność zawodową osób z największym stażem pracy w firmie i zapobiega odpływowi wiedzy ukrytej z firmy,
  • wspiera motywowanie pracowników i przydzielanie im obowiązków adekwatnych do ich preferencji i możliwości, w tym planowanie kariery zawodowej,
  • integruje kadrę, wzmacnia poczucie lojalności pracowników wobec pracodawcy i stabilności zatrudnienia.

Kim jesteśmy?

FUDA to firma doradcza, której misją jest wdrażanie pozytywnych zmian oraz rozwiązań usprawniających funkcjonowanie organizacji w biznesie. Prowadzimy działalność audytorską i szkoleniowo-doradczą. Jesteśmy firmą zrzeszającą osoby dysponujące dużą wiedzą oraz doświadczeniem w realizacji, rozliczaniu, audytowaniu i ewaluowaniu projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej wdrażanych na terenie różnych województw kraju, skierowanych do różnorodnych grup odbiorców.

Projekt „Innowacyjny model kooperacji dla rozwoju aktywności zawodowej pracownic powyżej 50. roku życia” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VIII Regionalne Kadry Gospodarki, Działanie 8.2 Transfer wiedzy, Poddziałanie 8.2.2 Regionalne Strategie Innowacji.

Dowiedz się więcej i/lub przyłącz się do projektu

Biuro projektu FUDA

ul. Do Dysa 5, 20-149 Lublin

tel./faks: 81 740 13 27

tel. kom.: 727 570 989

www.zarzadzaniewiekiem.eu

www.fuda.com.pl

www.facebook.com/fuda.lublin

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA