| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym sposobem na motywowanie pracowników?

Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym sposobem na motywowanie pracowników?

Strategia zarządzania, polegająca na  częstej rotacji na stanowiskach pracy przynosi korzyści dla obu stron stosunku pracy: pracodawcy oraz jego pracowników. Menedżer ma bowiem do dyspozycji zgrany zespół ludzi, którym nie grozi wypalenie zawodowe.

We wszystkich rodzajach działalności, w każdej branży są stanowiska pracy, gdzie wypełniane obowiązki są interesujące, motywujące, z przyjemnością się je wykonuje, niestety są również takie miejsca pracy, gdzie obowiązki wciąż są takie same i trudno znaleźć w nich coś interesującego. To właśnie w tym drugim przypadku wypalenie zawodowe może dopaść pracownika szybciej niż się spodziewa.

Aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu i innym skutkom wykonywania powtarzalnych, a tym samym monotonnych obowiązków, pracodawcy zaczęli wprowadzać rotację na stanowiskach pracy w swoich przedsiębiorstwach. Celem tego rodzaju strategii zarządzania jest dopilnowanie, aby pracownicy pozostali zmotywowani do pracy, pełni zaangażowania, by wciąż czerpali satysfakcję z pracy oraz podnosili swoje kwalifikacje.

Działanie to polega na rotacji pomiędzy wieloma stanowiskami pracy, w różnych okresach i pewnych odstępach czasu. Celem tego sposobu organizacji pracy jest zaprezentowanie pracownikom różnorodnych ról i funkcji, w obrębie jednego działu lub na wielu stanowiskach, w różnych departamentach.

Polecamy serwis: Zarządzanie

Korzyści wynikające z rotacji

Zalety rotacji pomiędzy stanowiskami pracy są niezliczone. Jako główną uznaje się zapobieganie wypaleniu zawodowemu. W sytuacji, gdy pracownicy zmieniają regularnie stanowiska, a tym samym swoje obowiązki w ramach jednej firmy, pomaga to uniknąć niefrasobliwości przy wykonywaniu obowiązków, uczucia monotonii czy zmęczenia.

Co więcej, poprzez rotację pomiędzy stanowiskami pracownicy mają okazję zapoznać się ze wszystkimi procesami odbywającymi się w firmie, są świadomi na czym polega praca innych. Wiedza taka przydatna jest w ustaleniu, ile czasu może zająć wykonanie danej pracy lub jakiego rodzaju szczegółów inna osoba wymaga, aby móc wykonać konkretną pracę. W rezultacie wpływa to na lepszą komunikację pomiędzy pracownikami, zaczynają oni doceniać pracę innych, ponieważ sami mogą się przekonać, ile wysiłku wymaga wypełnianie danych obowiązków.

Wzrost motywacji do pracy

Kolejnym pozytywnym aspektem rotacji jest wzrost motywacji. W sytuacji, gdy pracownicy są kierowani na różne stanowiska pracy, wymaga to od nich ciągłego rozwoju, przyswajania nowej wiedzy, zdobywania nowych umiejętności, wpływa na wzrost kompetencji, co w rezultacie zwiększa szanse na awans.

Pracodawcy czerpią korzyści w związku z taką organizacją pracy, gdyż powoduje ona, że pracownicy pozostają zmotywowani, nie nudzą się pracą zbyt szybko i w rezultacie nie szukają innej pracy tak chętnie jak wtedy, gdy wykonują wciąż te same, monotonne obowiązki.

Rotacja pomiędzy stanowiskami pracy jest zdecydowanie pozytywną strategią zarządzania. Przyczynia się bowiem do zmniejszenia uciążliwości pracy, a jednocześnie wzmacnia strukturę firmy, budując zgrany zespół jej pracowników. To z kolei może przekładać się bezpośrednio na zyski całej organizacji.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Autor:

- Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym spoesobem na motywowanie pracowników? /Fot. Fotolia
Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym spoesobem na motywowanie pracowników? /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK