REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coaching a skuteczność biznesowa

Słoniewska Dorota
Coaching a skuteczność biznesowa. /Fot. Fotolia
Coaching a skuteczność biznesowa. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie zespołem jest zadaniem wymagającym wielu umiejętności. Na ile właściwy i umiejętny coaching może przysporzyć się prowadzonemu biznesowi?

Problem:

Autopromocja

Zawsze chciałem być dobrym szefem. I chociaż projekty są terminowo realizowane, wciąż mam wrażenie, że mogło być lepiej, że stosowane przeze mnie metody zarządzania zespołem nie są wystarczająco skuteczne. Słyszałem o sprawczej roli coachingu w efektywnym zarządzaniu ludźmi. Mam jednak obawy, czy sprawdzę się w roli menedżera coacha.

Rozwiązanie:

Zarządzanie zespołem jest nie tylko awansem, lecz przede wszystkim wyzwaniem dla każdego szefa. To od mądrości zarządczej menedżera zależą efekty pracy i poziom zaangażowania oraz satysfakcji jego zespołu. Nawet doświadczony menedżer może popaść w pułapkę stereotypów oraz rutyny i stale wzmacniać tylko jeden, autorytatywno-kontrolujący styl zarządzania. Jak tego uniknąć?

Coaching jest nie tylko modnym, lecz rzeczywiście skutecznym narzędziem wspierania procesów zarządczych. Firmy o niskiej świadomości kultury coachingowej korzystają z coachów zewnętrznych, organizując indywidualne sesje wsparcia dla swoich menedżerów. W organizacjach o dojrzałej kulturze coachingowej wsparcie zewnętrzne może nie być potrzebne. Jeśli zostaniesz wyposażony w zestaw kluczowych narzędzi coacha i profesjonalną wiedzę w zakresie ich wykorzystywania, szybko przekonasz się, jak Twoje kompetencje coachingowe przekładają się na motywację, satysfakcję, zaangażowanie i oczekiwane efekty Twojego zespołu. Mało tego, będziesz bardziej świadomy własnych niekompetencji i nie odczujesz z tego powodu dyskomfortu, ponieważ nauczysz się mądrze czerpać wiedzę i umiejętności z potencjału swoich pracowników. Przy tej okazji będziesz miał szansę skutecznie dążyć do osiągania coraz wyższego poziomu własnego rozwoju. Jak zatem przygotować się do roli menedżera coacha?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zarządzać nowy przejętym zespołem?

Zdobądź gruntowną wiedzę

Coaching w zarządzaniu jest procesem, którego głównym celem jest inspirowanie i wspieranie podwładnych w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej, tj. efektywnej zmiany. Istotą coachingu jest więc oczekiwana zmiana określona suwerenną decyzją osoby, którą wspierasz. Zanim zaczniesz rozwijać się jako coach, upewnij się, że wystarczająco silnie rozwinąłeś już swoje kompetencje menedżerskie. Następnie sam skorzystaj z pomocy doświadczonego coacha. Odpowiednio stosowana wiedza coachingowa pozwoli Ci:

  • wzmocnić efektywność i zaangażowanie członków Twojego zespołu,
  • poprawić relacje oraz atmosferę współpracy, zbudować zaufanie,
  • zwiększyć świadomość potrzeby zmian,
  • zwiększyć użyteczną kreatywność i wdrożyć skuteczniejsze narzędzia i sposoby pracy,
  • zwiększyć satysfakcję z realizacji funkcji menedżera-coacha,
  • ograniczyć fluktuację i zatrzymać najlepszych pracowników.

Wiedza z zakresu relacyjnego zarządzania jest przydatna nie tylko w życiu zawodowym, lecz także prywatnym. Skorzystaj więc z certyfikowanych kursów oraz z fachowej literatury. Przekonaj się na własnej skórze, jak to działa.

Odkryj w sobie i rozwijaj kompetencje coachingowe

Słowo menedżer często jest zamiennie stosowane ze słowem przywódca. Z pozoru trudno jest wyobrazić sobie przywódcę służącego ludziom. Raczej funkcja ta kojarzy się z silną osobowością, trzymającą zespół w ryzach i dyscyplinującą. W rzeczywistości prawdziwy przywódca to lider – coach, który jest otwarty na ludzi, słucha i zadaje odpowiednie pytania, by uruchomić działanie, motywuje i inspiruje, by wydobyć z zespołu cenne pokłady wiedzy i umiejętności. A wszystko po to, by pracownicy mogli zrealizować postawione cele i osiągnąć założone rezultaty. Jak rozpoznać w kompetencjach menedżerskich (tekst podkreślony) rozwinięte kompetencje coachingowe? Po czym poznać kompetentnego przywódcę stosującego wiedzę coachingową? Skutecznego menedżera coacha cechuje:

  • wysoki poziom zdolności interpersonalnych z wyraźnie zarysowaną cechą empatii, umiejętnością słuchania pogłębionego i kompleksowego oraz zdolnością do precyzyjnego formułowania komunikatów,
  • nastawienie na cel i rezultat, do którego dochodzi w konstruktywnych, inspirujących i pobudzających kreatywność rozmowach ze swoimi pracownikami,
  • bardzo dobra organizacja i planowanie pracy – zawsze z uwzględnieniem potrzeb i możliwości swojego zespołu,
  • wysoki poziom etyki biznesowej, której przykłady daje pracownikom poprzez własne etyczne postępowanie, szczerość i uczciwość, budując trwałe zaufanie i poczucie bezpieczeństwa w zespole,
  • myślenie analityczne/operacyjne/strategiczne połączone z umiejętnością eksplorowania środowiska biznesowego i czerpania z wiedzy, doświadczeń i potencjału członków własnego zespołu,
  • skuteczne motywowanie i ocenianie poprzez poznawanie systemu wartości pracownika, wspólne określenie poziomu spełnienia wymaganych na stanowisku kompetencji, właściwy feedback i konstruktywną, partnerską rozmowę oceniającą, dawanie ambitnych, aczkolwiek dostosowanych do poziomu świadomości biznesowej, inspirujących zadań i wyrazu uznania na każdym etapie dochodzenia do rezultatów oraz nagradzanie za wyniki,
  • efektywne szkolenie i rozwój członków zespołu poprzez wspieranie członków zespołu w dochodzeniu do wyższego poziomu samoświadomości biznesowej z uwzględnianiem indywidualnych ścieżek karier nakreślonych w relacyjnej rozmowie przez każdego pracownika, wspieranie w procesie kreowania nowych pomysłów oraz bardziej efektywnych sposobów działania przekładających się na wyniki,
  • umiejętność delegowania poprzez dawanie swobody w podejmowaniu działań i kreowaniu rozwiązań przez samych pracowników, zawsze z gotowością do udzielania niezbędnego wsparcia.

Umiejętnie dobieraj styl zarządzania

Pamiętaj, że nie w każdej sytuacji i warunkach coachingowy styl zarządzania jest najwłaściwszym sposobem osiągania wyników. Kiedy zatem uruchomić coachingowy styl zarządzania?

Stopień, w jakim menedżer powinien stosować coaching, zależy w dużej mierze od poziomu wiedzy i doświadczenia członków jego zespołu. Zastosowanie odpowiedniego stylu zarządzania zależy od sytuacji, a przede wszystkim od poziomu świadomości biznesowej, wiedzy i doświadczenia pracownika. Właściwą metaforą może być w tym przypadku wznoszący się do lotu ptak. Wizualizacja ta pokazuje powolne dawanie swobody pracownikowi od momentu gotowości do przyjmowania wyzwań (pierwsze zerwanie się do lotu), poprzez stopniowe zdobywanie doświadczeń i osiąganie coraz większej biegłości, samodzielności (coraz wyższy pułap lotu) aż do etapu przyjmowania bardzo odpowiedzialnych, samodzielnych zadań/projektów (płynny, wysoki lot).

Polecamy serwis: Ocena pracy

Ważne!

Coachingowy styl zarządzania jest niezbędnym narzędziem umiejętnego delegowania, skutecznym i przyjaznym dialogiem menedżera z pracownikiem prowadzącym do wzrostu świadomości i odpowiedzialności za podejmowane działania. Jest też swoistą nagrodą polegającą na otwarciu przed pracownikiem nowych wyzwań i płaszczyzn rozwoju dla wyższej jakości pracy i wzrostu poziomu spełnienia. W coachingowym stylu zarządzania menedżer nie narzuca rozwiązań, nie dyscyplinuje. Jest wsparciem przy klaryfikacji celów, odkrywaniu nowych możliwości i sposobów działania, a także w stałym weryfikowaniu efektywności stosowanych metod i narzędzi. Im więcej autorytetu używa menedżer, tym mniej funkcjonuje jako coach.

Kompetentny menedżer coach wie, że pozostawienie bez wsparcia nawet najbardziej ambitnego i zdolnego pracownika rozpoczynającego karierę zawodową może przynieść jemu i organizacji więcej szkody niż pożytku. Obserwując, rozmawiając, zadając pytania, słuchając, kierując się informacjami z koła kompetencji, menedżer coach nie ogranicza jednak pracownika, stopniowo deleguje, dając w odpowiednich momentach wsparcie. Ma świadomość posiadania własnej przestrzeni i wartości każdego członka zespołu. Pozwala odkrywać i uruchomiać potencjał pracowników i tkwiące w nich siły, wzmacnia mocne strony i rozwija słabsze. Umiejętnie wspierany pracownik szybko wchodzi na coraz to wyższy poziom swobody działania i odpowiedzialności, wyznacza sobie odcinkowe cele i sposób ich realizacji. Może też określać i zmieniać zasoby, współpracując z innymi członkami zespołu czy organizacji, otwierać się na nowe wsparcie – jeśli tylko uzna, że służy to zwiększeniu efektywności i zbliża do rezultatu. Profesjonalny menedżer, wyposażony w kompetencje coachingowe, mający wysoki poziom samoświadomości oraz gruntowną wiedzę o relacyjnym sposobie zarządzania jest w stanie stale wzmacniać aktywność i efektywność swojego zespołu, podnosząc tym samym własną skuteczność w przeprowadzaniu zmian i adaptacji nowych procesów i narzędzi w przyszłości. Gruntowna wiedza z zakresu zarządzania ludźmi i umiejętność stosowania narzędzi coachingowych zawsze przekładają się na wyniki organizacji, stają się jednocześnie uzasadnieniem dla przydatności biznesowej menedżera. Służą też kształtowaniu właściwych relacji międzyludzkich, tworzeniu atmosfery bezpieczeństwa i współpracy, samorealizacji zawodowej i satysfakcji, co więcej – lojalności.

Chociaż wiele firm rozumie korzyści z coachingowego stylu zarządzania, wciąż jeszcze nie ma własnej wizji budowania odpowiedniej kultury opartej na wiedzy coachingowej. Nadal menedżerowie tracą cennych pracowników, pozyskując „cenniejszych” z rynku, zapominając o możliwości wykorzystania potencjału tych, którzy do czasu rozstania się z firmą budowali ich własną skuteczność.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

d.sloniewska@gmail.com

Więcej przeczytasz w czasopiśmie PERSONEL I ZARZĄDZANIE >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA