| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Coaching a skuteczność biznesowa

Coaching a skuteczność biznesowa

Zarządzanie zespołem jest zadaniem wymagającym wielu umiejętności. Na ile właściwy i umiejętny coaching może przysporzyć się prowadzonemu biznesowi?

Umiejętnie dobieraj styl zarządzania

Pamiętaj, że nie w każdej sytuacji i warunkach coachingowy styl zarządzania jest najwłaściwszym sposobem osiągania wyników. Kiedy zatem uruchomić coachingowy styl zarządzania?

Stopień, w jakim menedżer powinien stosować coaching, zależy w dużej mierze od poziomu wiedzy i doświadczenia członków jego zespołu. Zastosowanie odpowiedniego stylu zarządzania zależy od sytuacji, a przede wszystkim od poziomu świadomości biznesowej, wiedzy i doświadczenia pracownika. Właściwą metaforą może być w tym przypadku wznoszący się do lotu ptak. Wizualizacja ta pokazuje powolne dawanie swobody pracownikowi od momentu gotowości do przyjmowania wyzwań (pierwsze zerwanie się do lotu), poprzez stopniowe zdobywanie doświadczeń i osiąganie coraz większej biegłości, samodzielności (coraz wyższy pułap lotu) aż do etapu przyjmowania bardzo odpowiedzialnych, samodzielnych zadań/projektów (płynny, wysoki lot).

Polecamy serwis: Ocena pracy

Ważne!

Coachingowy styl zarządzania jest niezbędnym narzędziem umiejętnego delegowania, skutecznym i przyjaznym dialogiem menedżera z pracownikiem prowadzącym do wzrostu świadomości i odpowiedzialności za podejmowane działania. Jest też swoistą nagrodą polegającą na otwarciu przed pracownikiem nowych wyzwań i płaszczyzn rozwoju dla wyższej jakości pracy i wzrostu poziomu spełnienia. W coachingowym stylu zarządzania menedżer nie narzuca rozwiązań, nie dyscyplinuje. Jest wsparciem przy klaryfikacji celów, odkrywaniu nowych możliwości i sposobów działania, a także w stałym weryfikowaniu efektywności stosowanych metod i narzędzi. Im więcej autorytetu używa menedżer, tym mniej funkcjonuje jako coach.

Kompetentny menedżer coach wie, że pozostawienie bez wsparcia nawet najbardziej ambitnego i zdolnego pracownika rozpoczynającego karierę zawodową może przynieść jemu i organizacji więcej szkody niż pożytku. Obserwując, rozmawiając, zadając pytania, słuchając, kierując się informacjami z koła kompetencji, menedżer coach nie ogranicza jednak pracownika, stopniowo deleguje, dając w odpowiednich momentach wsparcie. Ma świadomość posiadania własnej przestrzeni i wartości każdego członka zespołu. Pozwala odkrywać i uruchomiać potencjał pracowników i tkwiące w nich siły, wzmacnia mocne strony i rozwija słabsze. Umiejętnie wspierany pracownik szybko wchodzi na coraz to wyższy poziom swobody działania i odpowiedzialności, wyznacza sobie odcinkowe cele i sposób ich realizacji. Może też określać i zmieniać zasoby, współpracując z innymi członkami zespołu czy organizacji, otwierać się na nowe wsparcie – jeśli tylko uzna, że służy to zwiększeniu efektywności i zbliża do rezultatu. Profesjonalny menedżer, wyposażony w kompetencje coachingowe, mający wysoki poziom samoświadomości oraz gruntowną wiedzę o relacyjnym sposobie zarządzania jest w stanie stale wzmacniać aktywność i efektywność swojego zespołu, podnosząc tym samym własną skuteczność w przeprowadzaniu zmian i adaptacji nowych procesów i narzędzi w przyszłości. Gruntowna wiedza z zakresu zarządzania ludźmi i umiejętność stosowania narzędzi coachingowych zawsze przekładają się na wyniki organizacji, stają się jednocześnie uzasadnieniem dla przydatności biznesowej menedżera. Służą też kształtowaniu właściwych relacji międzyludzkich, tworzeniu atmosfery bezpieczeństwa i współpracy, samorealizacji zawodowej i satysfakcji, co więcej – lojalności.

Chociaż wiele firm rozumie korzyści z coachingowego stylu zarządzania, wciąż jeszcze nie ma własnej wizji budowania odpowiedniej kultury opartej na wiedzy coachingowej. Nadal menedżerowie tracą cennych pracowników, pozyskując „cenniejszych” z rynku, zapominając o możliwości wykorzystania potencjału tych, którzy do czasu rozstania się z firmą budowali ich własną skuteczność.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

d.sloniewska@gmail.com

Więcej przeczytasz w czasopiśmie PERSONEL I ZARZĄDZANIE >>>

Polecamy artykuły

Autor:

- absolwentka SGPiS (SGH), specjalista w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi z wieloletnim doświadczeniem w spółce Skarbu Państwa, certyfikowany coach CFC ® z akredytacją NMC, IIC

Źródło:

Personel i Zarządzanie

Zdjęcia

Coaching a skuteczność biznesowa. /Fot. Fotolia
Coaching a skuteczność biznesowa. /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK