| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zarządzać nowo przejętym zespołem?

Jak zarządzać nowo przejętym zespołem?

Osoby zarządzające pracownikami odgrywają bardzo istotną rolę. Samo zarządzanie zespołem osób wymaga odpowiedniego przygotowania i sporego wkładu własnego w funkcjonowanie firmy. zadanie to jest trudniejsze, gdy dochodzi do przejęcia zespołu.

Praca nad sobą, otwartość na uczenie się oraz wysoce rozwinięta samoświadomość sprawią, że podwładni przychylniej na Ciebie spojrzą.

Nowa kultura organizacyjna

Każda firma ma swoją odrębną kulturę organizacyjną z obowiązującymi w niej normami i wartościami. Jako nowy pracownik musisz oswoić się z firmą i zasadami w niej panującymi. Skup się na obserwacji otoczenia, włączając w to sposób komunikowania się, procesy podejmowania decyzji, zależności służbowe, rytuały i wartości, jakimi kieruje się firma. Porozmawiaj też z Twoim przełożonym o celach i oczekiwaniach wobec Ciebie. Wstrzymaj się również z ustanawianiem nowych procedur i zasad przepływu informacji, bowiem dotychczasowe normy mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Nie przesadzaj też z wyrażaniem skrajnych opinii czy ze specyficznym poczuciem humoru, bowiem nie każdy musi zrozumieć Twoje zachowanie. Nie krytykuj bieżącej sytuacji, a także nie porównuj nadmiernie obecnego i poprzedniego miejsca pracy. Ucz się również specyfiki branży, w której firma działa, aby lepiej zrozumieć zachodzące w niej procesy. Przeanalizuj sytuację finansową przedsiębiorstwa oraz budżet, jaki został Ci przydzielony – lepiej zaplanujesz działania. Jako osoba nowa, narażona na natłok informacji, znajdź też swój sposób uczenia się organizacji: czytaj, notuj, proś o dodatkowe źródła wiedzy. Im więcej wiesz o firmie, tym łatwiej się w niej odnajdziesz, sprawiając, że zespół potraktuje Cię poważnie.

Focus na zespół

Musisz wiedzieć, że nie tylko Ty czujesz się niepewnie w nowej sytuacji. Również zespół, którym masz kierować, nie wie, co go czeka i pewnie spodziewa się zmian. Swoim działaniem i podejściem pokaż, że Twoje zatrudnienie miało sens, a sposób zarządzania, jaki preferujesz, będzie miał pozytywny wpływ na funkcjonowanie zespołu. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Miej też świadomość, że możesz napotkać trudności związane z przyzwyczajeniami pracowników, przywiązaniem do poprzedniego szefa, niezrozumieniem decyzji firmy o Twoim zatrudnieniu, a także z oczekiwaniami i ambicjami, np. może ktoś z zespołu widział siebie w roli lidera, a Ty skutecznie popsułaś mu plany. Na takiego pracownika warto zwrócić uwagę – należy pozwolić mu na oswojenie się z nową sytuacją, docenić jego dobre strony i wspierać w dalszym rozwoju. Od czego więc rozpocząć, aby zdobyć uznanie podwładnych?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK