REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego mentoring jest dobry dla organizacji?

Wioletta Małota
Konsultant Międzykulturowy i HR, Executive Mentor &Coach
Dlaczego mentoring jest dobry dla organizacji? /Fot. Fotolia
Dlaczego mentoring jest dobry dla organizacji? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mentoring jest wszechstronnym narzędziem HR, przynoszącym korzyści dla Organizacji go stosujących, osób mentorowanych jak i samych mentorów. W pierwszej części artykułu, zatytułowanej „Mentoring dobry na wszystko”, przedstawione zostały korzyści jakie osiąga osoba mentorowana i mentee z relacji mentoringowej. W tej części przedstawiona zostanie idea, koncepcja oraz rodzaje mentoringu realizowanego w organizacji.

Zobacz koniecznie: Mentoring dobry na wszystko

Autopromocja

Czym jest mentoring organizacyjny

W ujęciu organizacyjnym, mentoring definiowany jest jako narzędzie rozwojowe stosowane w wielu obszarach. David Clutterbuck – guru z zakresu mentoringu, brytyjski teoretyk i praktyk w tej dziedzinie, uważa iż mentoring wspiera rozwój organizacji poprzez inspirowanie ludzi w organizacji do uczenia się, dzielenia doświadczeniem i wiedzą. Według niego mentoring stanowi narzędzie wspierające rozwiązywanie problemów, zwiększania efektywności organizacyjnej oraz rozwoju współpracy międzykulturowej w globalnym świecie.

Definicja mentoringu organizacyjnego

Globalna amerykańska organizacja Triple Creek, systemowo stosującą mentoring, opisuje go jako: „Strategię osobistego doskonalenia, w której jedna osoba wspiera i ułatwia rozwój drugiej poprzez dzielenie się zasobami wiedzy, wartościami, umiejętnościami, perspektywami, podejściem i swoją doskonałością. Mentoring wspiera uczącego się w rozwoju jego kompetencji i osiągnięciu celów związanych z karierą zawodową jednocześnie stwarzając sposobność dla mentora dalszego rozwoju kompetencji i oceny swoich umiejętności”.

Rola mentoringu w organizacji

Według Petera Druckera, eksperta z zakresu zarządzania, jedyne „zasoby” zdolne do powiększania się to zasoby ludzkie. Ze wszystkich pozostających do dyspozycji organizacji zasobów, jedynie człowiek może sam przez się rosnąć i rozwijać się.

Mentoring może stanowić jedną z form wspierania w uczeniu się oraz rozwoju i w kontekście organizacyjnym. Mentoring może być stosowany w organizacji systemowo, wówczas stanowi strategię zarządzania wiedzą i rozwojem kompetencji organizacji, bądź narzędziowo, jako metoda wspierania rozwoju kompetencji poszczególnych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

                                     

Rodzaje mentoring organizacyjnego

Ze względu na sposób zorganizowania oraz przebieg relacji mentoringowej, wyróżnia się dwa rodzaje mentoringu w organizacji - nieformalny i formalny.

                                                    

Mentoring nieformalny stanowi relację ustanowioną spontanicznie, pomiędzy dwoma osobami bez udziału i wsparcia organizacji. Cele oraz sposób realizacji relacji jest ustalany przez obie strony; organizacja nie monitoruje przebiegu mentoringu.

Polecamy serwis: Ocena pracy

Monitoring formalny jest realizowany w ramach programów inicjowanych i oferowanych przez organizację, które określają również zasady doboru jak i narzędzia wspierające wzajemne dopasowanie mentora i mentee. Cele programu mentoringowego są jawne. Cele indywidualne są powiązane z celami organizacyjnymi. Organizacja wspiera realizację programów mentoringowych poprzez ustanowienie procesów i procedur, monitoruje i ewaluuje programy mentoringowe oraz dba o to, aby osoby pełniące rolę mentora posiadały wiedzę i umiejętności z zakresu kompetencji mentora.

Czy warto inwestować w formalne programy mentoringowe w organizacji?

Do coraz szerszego zakresu stosowania mentoringu formalnego w organizacjach, przyczyniły się badania mentoringu nieformalnego, wskazujące na płynące z niego korzyści oraz chęć ich wykorzystania w zakresie organizacji.

Amerykańskie badaczki mentoringu organizacyjnego, Ragins i Scandura, uzasadniają prowadzenie mentoringu w organizacjach, możliwością osiągania maksymalnych korzyści, przy kontroli kosztów jego prowadzenia. Badania w organizacjach stosujących mentoring systemowo wykazały, iż korzyści ze stosowania mentoringu formalnego przewyższają koszty jego prowadzenia.

Korzystanie ROI z programów mentoringowych przekłada się na konkretne korzyści osiągane przez organizację. Korzyści te przedstawione są w poniższej tabeli.

Korzyści ze stosowania mentoringu z perspektywy organizacji

Narodowe Biuro Zarządzania Ludźmi (States Office Of Personnel Management, Best Practices: Mentoring, 2008) jako korzyści osiągane przez organizację wymienia:

  • szybszą adaptację pracowników w nowym miejscu pracy,
  • przyrost kompetencji organizacji jako rezultat dzielenia się wiedzą i umiejętnościami, szybsze uzyskanie tożsamości zawodowej młodych pracowników,
  • świadomy rozwój kariery poprzez odkrycie swoich talentów w procesie mentoringu oraz zaplanowanie ich rozwoju,
  • samoistny rozwój postaw przywódczych osób pełniących funkcje mentora aby sprostać roli modela roli.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Systemowe korzyści jakie dostarczają programy mentoringowe to kształtowanie kultury organizacyjnej poprzez omawianie wizji, misji oraz wartości organizacyjnych w procesie mentoringu, zatrzymanie wiedzy w organizacji oraz rozwój kapitału intelektualnego.

Mam nadzieję, że przytoczone korzyści z prowadzenia mentoringu w organizacji spowodowały odsunięcie na drugi plan pytania “Czy stosować mentoring?”, zaś na prowadzenie wysunęły pytanie o sposób efektywnego prowadzenia programu mentoringowego. Ten temat będzie omówiony w następnym artykule.

Wioletta Małota - ekspert w zakresie mentoringu w Polsce. Pionier w zakresie propagowania kultury mentoringowej w organizacjach. Doradca w zakresie wprowadzania i realizacji programów mentoringowych w organizacjach.
Mentor najwyższej kadry menedżerskiej. Przygotowuje menedzerów do pełnienia roli mentora w organizacji. Jej programy w tym zakresie uzyskały akredytację Association for Coaching w Wielkiej Brytanii.
Zapraszany wykładowca na konferencje międzynarodowe dotyczące coachingu i mentoringu.
Jej praca doktorancka dotyczy kultury mentoringu w organizacjach w Polsce.


Kontakt: avanti@avanti-szkolenia.pl
www.avanti-szkolenia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA