REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dress code dla mężczyzn

Dress code dla mężczyzn. /Fot. Fotolia
Dress code dla mężczyzn. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Męski dress code - czyli jak powinien wyglądać mężczyzna sukcesu.

Chcesz zarabiać milion dolarów? To wyglądaj jak milion dolarów.

Autopromocja

John D. Rockefeller

Współczesny biznesmen powinien być odpowiednikiem angielskiego gentlemana – kulturalny, uprzejmy oraz dobrze ubrany. Warto pamiętać o tym, że w sferze zawodowej jesteśmy oceniani nie tylko przez pryzmat naszych osiągnięć, ale także – poprzez zachowanie oraz wygląd. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na swój wizerunek. Co zrobić, aby w każdej chwili wyglądać profesjonalnie? Przede wszystkim należy zadbać o szczegóły.

Co leży w bon tonie?

Jak zachować się w konkretnych sytuacjach? Pamiętaj, że etykieta biznesowa nie różni się zbytnio od towarzyskiej. Obecnie rozmaicie przyjmuje się zasadę przywitania kobiety i mężczyzny – dopuszczalne jest, aby to mężczyzna pierwszy podał rękę. Trzeba pamiętać przy tym o kolejności przedstawiania osób – najpierw osoby najważniejsze w grupie (na przykład kierownik działu), następnie kobiety i pozostała część zespołu. W dobie wszechobecnego równouprawnienia w dobrym tonie pozostaje przepuszczanie kobiet w drzwiach oraz pomoc przy niektórych obowiązkach (na przykład przenoszeniu ciężkiej dokumentacji). Etykieta biznesowa odnosi się również do odpowiedniego panowania nad emocjami. Nie oznacza to, że mamy ich w ogóle nie okazywać, jednak należy zachować pewien umiar – zamiast wybuchać głośnym śmiechem, można po prostu delikatnie się uśmiechnąć. Tak samo jest z negatywnymi uczuciami – nie powinno się impulsywnie reagować na sytuacje, które w jakiś sposób wytrąciły nas z równowagi, zamiast tego dobrze jest wziąć parę głębokich oddechów i spokojnie wyjaśnić nieporozumienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Szkolenia i rozwój

Tajniki męskiego dress code’u

Wracając do tematu przewodniego artykułu, warto zaznaczyć, że nie ma jednego schematu ubioru pasującego do wszystkich sytuacji związanych ze sferą zawodową. Można wyróżnić trzy główne kategorie strojów, odpowiadające różnym typom sytuacji, z którymi mamy do czynienia podczas pracy.

1. Styl formalny

Odnosi się do korporacyjnej kultury organizacyjnej, spotkań biznesowych oraz innych ważnych wydarzeń, takich jak pogrzeb czy wesele. W tym przypadku męski dress code opowiada się za eleganckim garniturem, najczęściej czarnym bądź w ciemnych odcieniach szarości i granatu. Nie jest to jednak wymóg, ponieważ najważniejsze jest, by ubiór był w kolorystycznej harmonii z naszą aparycją. Do ciemnego garnituru dobrze jest włożyć kontrastującą jasną koszulę – w odcieniach błękitu, jasnoróżową bądź po prostu białą. Należałoby też zwrócić uwagę na okoliczności, w jakich zakładamy strój formalny. Jeżeli wybieramy się na konferencję w firmie, wypada zdecydować się na białą koszulę, która podkreśli nasz profesjonalizm. Jest to jednak zły wybór, gdy w planach mamy wypowiedź przed kamerami, ponieważ kolor biały, odbijając światło, sprawi, że będziemy wyglądać blado, mizernie i – co za tym idzie – nieprofesjonalnie. W takiej sytuacji lepiej włożyć koszulę na przykład jasnoniebieską. Istotnym elementem męskiego ubioru są również obuwie. Powinny być eleganckie, pasujące do garnituru i przede wszystkim czyste. Przed wyjściem na ważne spotkanie upewnijmy się, czy buty nie wymagają dodatkowego pastowania lub czyszczenia. Nie zapomnijmy także o dopasowanych skarpetkach, w odpowiednim kolorze oraz o odpowiedniej długości.

2. Styl semi-formal

Odnosi się do sytuacji, w których nie musimy już ściśle trzymać się korporacyjnych zasad. Może to być na przykład firmowe spotkanie lub po prostu praca niewymagająca wkładania garnituru. W takich okolicznościach możemy zdecydować się na sportową marynarkę, pasującą do niej koszulkę oraz jeansy.

3. Styl nieformalny

Możemy sobie na niego pozwolić w momencie, gdy firma, dla której pracujemy, nie narzuca nam żadnego konkretnego dress code’u. Niemniej jednak, nadal należy pamiętać o tym, że strój powinien być przede wszystkim czysty i schludny.

Na koniec – dodatki

W przypadku męskiego dress code’u nie mamy do czynienia z tyloma dodatkami, co u kobiet, jednak to potęguje ich znaczenie. Najbardziej powszechnym oraz charakterystycznym elementem jest tu zegarek. Powinien być elegancki, ale nierzucający się w oczy. Dyskretne dodatki przydają szyku, natomiast krzykliwe są symbolem tandety i kiczu. Mówiąc o zegarku, nie należy zapominać o pasku do spodni oraz makietach koszuli. – W eleganckim, biznesowym dress codzie trzeba pamiętać, że spinki do mankietów powinny być w kolorze klamry paska, która z kolei powinna być w kolorze koperty w zegarku - twierdzi Tomasz Jacyków. Często niedocenianą częścią męskiego wizerunku jest portfel. Upewnijmy się, że nie jest on poprzecierany, zdeformowany i że ogólnie jego wygląd świadczy o nas dobrze. Warto także zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego krawata. Jednym z bezpiecznych sposobów właściwego wyboru jest zasada „ton w ton”, czyli skompletowanie stroju w tej samej gamie kolorystycznej. Istotne jest również, by krawat sięgał do paska, a nie, przykładowo, do połowy koszuli. Ostatnią ważną częścią wyglądu są paznokcie. Trzeba pamiętać o tym, aby były czyste i zadbane. Nawet najlepiej ubrany mężczyzna traci w oczach, kiedy podaje dłoń z nieestetycznie wyglądającymi paznokciami.

W świecie biznesu to, jak wyglądamy, często decyduje o naszym sukcesie bądź porażce. Dobrze skompletowana garderoba oraz odpowiednie połączenia kolorystyczne mogą pozwolić nam nawet na pewną manipulację wrażeniem, jakie wywieramy na współpracownikach czy partnerach biznesowych. Stosowny ubiór może ułatwić nam pozyskanie czyjegoś zaufania, sympatii, a także stworzenie wizerunku profesjonalisty. Stare porzekadło mówi: „Jak cię widzą, tak cię piszą”, dlatego pamiętaj, że nie osiągniesz sukcesu w wygniecionej flanelowej koszuli i dresach, i już dziś zadbaj o swoją garderobę!

Autor: Marta Matuszewska, www.knowbox.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

REKLAMA