| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wydawaj mniej, niż zarabiasz!

Wydawaj mniej, niż zarabiasz!

Spór o to, czy „pieniądze dają szczęście”, trwa. Dyskusja ani chyli się ku końcowi, zwolennicy i przeciwnicy wysnuwają argumenty za i przeciw. Każdy ma na ten temat własne zdanie. Jednak wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że pieniądze warto mieć. Rozsądni natomiast powiedzą, że należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Chuchać i dmuchać może niekoniecznie (chyba że na szczęście), jednak warto być ostrożnym i mądrze rozporządzać zarobioną gotówką.

Przeorganizuj swoje życie towarzyskie

Spotkania w pubach i restauracjach mają swój urok… oraz cenę. Nie każdego stać na regularne wyjścia na obiad do miasta. Ale nic straconego – i na to można znaleźć alternatywny sposób. Nie musisz rezygnować z życia towarzyskiego – zaproś gości do siebie na obiad lub przygotujcie coś razem, składając się na produkty spożywcze. Już sam zakup trunków pozwala zaoszczędzić, wiadomo, że napoje w pubie są o wiele droższe niż te przygotowane w domu. Wychodząc, wybieraj tańsze lokale, zazwyczaj usytuowane nieco dalej od centrum miasta. Ich klimat może być nieporównywalnie lepszy, a i ceny bardziej znośne. Nie rezygnuj z wyjść do kina, rozejrzyj się za promocjami. Sieci kinowe oferują sporo zniżek – np. w konkretny dzień o danej godzinie. Warto zamienić też weekendowe wypady do centrum handlowego (które, jak wiadomo, kusi tysiącami produktów) na spacer po mieście czy parku lub na inne formy aktywności. Mniej plotkuj przez telefon, jeśli to możliwe stawiaj na spotkania twarzą w twarz. Na koniec – przemyśl kwestię swoich nałogów. Zastanów się, ile tracisz pieniędzy, które można wykorzystać na inne przyjemności.

Oszczędzaj – to ci się opłaci

Jednak nie wpadaj w panikę; mimo że mądre dysponowanie gotówką wymaga paru poświęceń, nie oznacza to, że będziesz odtąd prowadzić ascetyczny tryb życia. Zachowując zdrowy rozsądek, poświęcając odrobinę więcej czasu na planowanie i zakupy, zmieniając pewne nawyki, zaoszczędzisz naprawdę sporo pieniędzy. Możesz je potem wykorzystać na jakiś większy zakup, wakacje, kurs językowy – na co tylko chcesz. Masz też szansę odłożyć je na czarną godzinę; nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Później sam zdecydujesz, czy pieniądze „dają szczęście”, ale odtąd będziesz już wiedział, jak nimi rozporządzać.

Zobacz serwis: Twoje finanse

Zmiana sposobu myślenia o pieniądzach i ich wydawaniu z początku może być trudna, ale nie jest niemożliwa. Podejdź spokojnie do tej kwestii, małymi krokami wprowadzając potrzebne zmiany. Wymaga to czasu i cierpliwości, ale już niedługo zobaczysz, że przynosi dobre efekty – dzięki temu staniesz się bardziej świadomy tego, jaką kwotą dysponujesz i na co jesteś w stanie ją przeznaczyć. Możesz sporządzać notatki czy nawet prowadzić specjalny zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystkie swoje wydatki na rachunki i zakupy. Pozwoli ci to określić, ile kosztuje cię życie. Kiedy będziesz systematyczny, ani się obejrzysz, a nauczysz się tak dysponować zarobioną gotówką, że wystarczy ci na wszystko – włączając w to drobne i nieco większe przyjemności. Spróbuj – możesz tylko na tym zyskać!

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.knowbox.pl

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak zorganizować budżet domowy. /Fot. Fotolia
Jak zorganizować budżet domowy. /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK