| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Do czytania w małych dawkach

Do czytania w małych dawkach

Nie wierzę, że można skutecznie współdziałać lub kierować ludźmi bez ciągłego doskonalenia umiejętności czytania ze zrozumieniem. Bez korzystania z dostępnych wspomagających rozwój treści.


Mentor przywództwa Warren Bennis, profesor University of California, podpowiedział mi mantrę - motywujące hasło dla tego tekstu „Nic nie sprawia mi większej przyjemności, niż nauczenie się czegoś nowego”! Niech więc zestaw poniższych publikacji stanie się inspiracją dla czytelników do przeżycia radości ze zdobycia kolejnej dawki informacji, umiejętności i wiedzy.

Punktem wyjścia do książek Hansa Chrystiana Altmana „Strategie sukcesu” oraz Alana Axelroda, „Decyzje, które wstrząsnęły światem” jest teza niemieckiego autora publikacji biznesowych Henry'ego Mintzberga: - Obserwowani przeze mnie menedżerowie, wszyscy bardzo kompetentni, nie różnili się w istotny sposób od swoich poprzedników sprzed 100, a nawet 1000 lat. „Strategie sukcesu” to książka, która opisuje osiem historycznych przywódczych osobowości: Temistoklesa (chytrego lisa) tworzącego wokół siebie atmosferę solidarności i współpracy równych ludzi, Aleksandra Wielkiego (tryumfatora) przykład heroicznej postawy i wzór wodza, Hannibala (znawcę ludzi) wzór zdecydowania oraz konsekwencji w realizacji zadań (podbojów), Juliusza II Papieża (niezłomne uosobienie uporu) mobilizującego ludzi do przekraczania granic, Marii Teresy (wzór odwagi) czerpiącej siłę do działania z mocnych stron współpracowników, Fryderyka Wielkiego (mistrza przetrwania), motywującego przez krzewienie wartości, symboli, gestów (budowę kultury), Nelsona (humanitarną osobowość), delegującego uprawnienia i zachęcającego do współdziałania, Gandhiego (wizjonera), apostoła oporu społecznego bez przemocy. Publikacja jest ilustracją myśli „nic nowego pod słońcem” oraz przekonującą zachętą do poszukiwania wzorów współczesnego działania wśród historycznych mentorów.

„Decyzje, które wstrząsnęły światem” są zestawieniem opowieści o działaniach, które można pogrupować w pięć kategorii: decyzje w obliczu kryzysu, podjęcia ryzyka, sumienia, zaryzykowania wszystkiego (postawienia na jedną kartę). Wyprawa w czasie opisuje przestrzeń ludzkiej aktywności od przekroczenia Rubikonu przez Juliusza Cezara do ataku terrorystów na Amerykę 11 września 2001 roku. Książka pokazuje 46 studiów przypadku.

Autor stara się przekonać odbiorców do działania i wiary, że można zmieniać świat. Aktywnie czytających zachęcam do próby zestawienia osobistego dekalogu najciekawszych dla czytelnika opowieści. Mnie szczególnie zainteresowały: „Królowa Bodicea i najeźdźcy” (decyzja przeciwstawienia się), Charlie Goodnight i pierwszy przegon bydła (decyzja, która stworzyła kowboja) oraz „Marshall i plan jego imienia” (decyzja ratowania Europy).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »