| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak być szefem dla swoich kolegów?

Jak być szefem dla swoich kolegów?

Zostałem świeżo upieczonym szefem zespołu, w którym do tej pory sam byłem pracownikiem. Cieszę się bardzo z awansu, bo jest dla mnie kolejnym krokiem w rozwoju kariery, ale jestem też pełen obaw o to, jak poradzę sobie z zarządzaniem zespołem. Mimo różnic wiekowych, łączyły nas do tej pory bardzo dobre relacje koleżeńskie.

Analizę dotychczasowych relacji koleżeńskich

Zmiana stanowiska na wyższe nieodwracalnie wpływa na łączące do tej pory relacje. Jest to często dla nowego menedżera dotkliwa cena, jaką musi zapłacić za awans, dlatego warto się do tej zmiany przygotować. Elementem komplikującym jest często ludzka psychika. Awansowany pracownik miewa kłopoty ze zmianą relacji w stosunku do dawnych współpracowników. Jednym z przypadków jest utrzymywanie relacji na takim samym poziomie, jak przed awansem. Taki styl utrudnia w znacznym stopniu skuteczne egzekwowanie wykonania zleconych zadań. Drugim przypadkiem, zwłaszcza wśród osób, które nastawione są na budowanie kariery i prestiżu zawodowego, jest zatracenie ludzkiego podejścia do zarządzania ludźmi i przejście na zarządzanie z poziomu autorytetu formalnego. Zarówno jeden, jak i drugi przypadek pociąga za sobą wiele trudności i sytuacji konfliktowych. Każdy nowy menedżer musi mieć świadomość, że takie sytuacje są nieuniknione. Niemniej jednak nie może skupiać się tylko na tym, co dzieje się w zespole, ale spojrzeć także na swoją nową rolę w organizacji. Musi pozyskać nowe umiejętności i od nowa zbudować swoją pozycję w firmie.

Budując swój autorytet:

Podziel się z zespołem swoją radością oraz obawami wynikającymi z awansu oraz ustal zasady współżycia w zespole

Każdy nowy szef powinien zacząć budować relacje z zespołem od spotkania w pierwszych dniach swojej pracy, na którym wygłosi swoje exposé, przedstawiając zasady, jakimi się będzie kierował. W wystąpieniu powinien opowiedzieć o swojej radości z awansu, o ewentualnych obawach w związku ze spoczywającą na nim teraz odpowiedzialnością. Spotkanie powinno także dać pracownikom przestrzeń do wymiany pierwszych spostrzeżeń czy wniosków. To pierwsze spotkanie to także doskonały czas na ustalenie charakteru kontaktów z osobami, z którymi do tej pory miałeś relacje koleżeńskie. Warto jasno podkreślić, że nic się w tej kwestii nie zmieni, ale teraz jesteś szefem, który odpowiada za wyniki zespołu i będziesz od nich wymagał określonego nakładu pracy. Ważną informacją dla pracowników jest także to, że aktualne stanowisko zobowiązuje Cię do utrzymywania pewnych informacji w tajemnicy i mimo dobrych relacji, nie będziesz mógł przekazywać im tych, które będą poufne.

Ustal cele i zakresy odpowiedzialności członków zespołu

To kolejny krok, polegający tym razem na indywidualnych spotkaniach z każdym z członków zespołu. Zapraszając poszczególne osoby na spotkania, poproś, aby przygotowały informacje o tym, czym konkretnie się zajmują i za co są odpowiedzialne. Jeżeli w firmie funkcjonują formalne opisy stanowisk, warto, aby praktycznie wykonywane zadania zostały odniesione do tych opisów. Być może okaże się, że są tam punkty do pewnej modyfikacji. Jeżeli w trakcie wspólnej analizy zakresu obowiązków dostrzeżesz, że pracownik posiada kompetencje, które do tej pory nie były dostrzegane, doceniane i wykorzystywane, warto uwzględnić je w doborze nowych, motywujących zadań. Twoją dużą przewagą nad nowym menedżerem spoza organizacji jest to, że znasz swój zespół bardzo dobrze, bo z nim wcześniej pracowałeś. To bardzo cenna wiedza przy realizacji nowych zadań czy projektów. Istotną kwestią jest także pokazanie pracownikom tego, że jesteś szefem konsekwentnym i pomocnym. Ustalasz z nimi sposób i realizację poszczególnych zadań, w sytuacjach, kiedy się do Ciebie zwrócą o wsparcie, udzielisz go, wypracowując wspólnie rozwiązanie, ale konsekwentnie będziesz sprawdzał postępy w pracy i oczekiwał terminowego zakończenia. Są to proste i jasne reguły, które wdrożone na początku, pokazują pracownikom, jakie są zasady gry, i tym samym dają poczucie bezpieczeństwa.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK