| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Sztuka rozwoju

Sztuka rozwoju

Każdy pracownik, niezależnie od wieku i doświadczenia, może wnieść do organizacji coś unikalnego, co pozwoli na jej rozwój i wzrost. Na przestrzeni rozwoju kariery każda osoba wymaga jednak innych zabiegów, aby mogła zwiększać swoją efektywność i zaangażowanie w organizację. Wiedza na temat etapu rozwoju kariery i oczekiwań pracownika wydaje się zatem kluczowa dla powodzenia zarządzania ludźmi w organizacji i wzrostu konkurencyjności na rynku.

Faza jesieni życia

To etap, który najczęściej rozpoczyna się po 65. roku życia. Często osoby w tym wieku zbliżają się do końca swojej pracy zawodowej lub już przeszły na emeryturę. To moment przeorganizowania życia i znalezienia pozazawodowych celów. Niezależnie od przydatności pracownika dla rozwoju organizacji jeszcze wiele można robić, aby wesprzeć zmiany, jakie zachodzą w jego życiu.

Korzyści dla organizacji

Choć działania wspierające odnoszą się głównie do pomocy w odejściu z pracy, nie oznacza to, że taki pracownik jest w organizacji nieefektywny. Posiada ogromne doświadczenie i wiedzę życiową, która pozwala na efektywne rozwiązywanie skomplikowanych problemów. Dystans, jaki pojawia się u pracowników w tej fazie, a także opanowanie, pozwalają na zachowanie spokoju w sytuacjach stresowych i podjęcie odpowiednich kroków bez udziału emocji.

Jak dbać o pracownika w fazie jesieni życia?

Szczególnie istotne dla pracownika w tej fazie będą wszelkie programy przygotowujące do przejścia na emeryturę. Warto zwrócić jego uwagę, aby powrócił do prywatnych zainteresowań lub rozwijał je, uczestniczył w szkoleniach i kursach pozazawodowych, kołach zainteresowań lub organizacjach społecznych. W punktu widzenia pracy zawodowej dużą korzyścią może być pełnienie przez pracownika funkcji mentora lub coacha.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK