| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Zarządzanie ludźmi w teorii i praktyce

Zarządzanie ludźmi w teorii i praktyce

Prezentujemy książki, z których może skorzystać nie tylko specjalista personalny. Zawierają pełny zakres wiedzy dotyczącej HRM, kierunek jej rozwoju, ale też przykłady złych praktyk stosowanych w firmach.

O patologii w kierowaniu ludźmi

„Dysfunkcje w procesie zarządzania zasobami ludzkimi” to temat badawczy zespołu pracowników Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Uniwersytetu Łódzkiego. Powodem zainteresowania problemem było zjawisko patologii zarządzania kadrami zaobserwowane w organizacjach. Sposób kierowania ludźmi w przedsiębiorstwach staje się szkodliwy dla podwładnych, natomiast przynosi korzyści przełożonym. Dlatego też celem niniejszej książki było zdiagnozowanie dysfunkcji i patologii kierowania ludźmi w obszarze sprawowania władzy, podczas dokonujących się w Polsce zmian społeczno-gospodarczych. Praca składa się dwóch części. Pierwsza gromadzi treści, które odnoszą się do oceny problemu poprzez spojrzenie na patologiczne elementy jego funkcjonowania, oraz wpływu na procesy gospodarcze i społeczne w kraju. W drugiej natomiast autorzy skupili się na analizie i ocenie praktyk omawianego problemu, występujących w organizacjach.

Pod red. Zdzisławy Janowskiej, „Dysfunkcje i patologie w sferze zarządzania zasobami ludzkimi”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2007.

FORMA: podręcznik ADRESAT: menedżerowie, specjaliści HR

Vademecum HRM

Michael Armstrong, światowej sławy ekspert w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i autor wielu publikacji - prezentuje czytelnikowi w swojej nowej książce kompendium wiedzy z zakresu HRM wraz z praktycznymi metodami ich wdrażania. Książka składa się z ośmiu części, w których autor przedstawia takie zagadnienia, jak: umiejętności niezbędne do zarządzania personelem, zarządzanie wynikami, motywowanie, przywództwo, planowanie wymagań, projektowanie stanowiska pracy, rozmowa kwalifikacyjna, rozwój i wynagradzanie pracowników, zdrowie i bezpieczeństwo, struktura prawna organizacji, zarządzanie stosunkami pracy, redukcje. Autor w przystępny sposób wyjaśnia fachową terminologię, a układ książki w przejrzysty i logiczny sposób przedstawia czytelnikowi problematykę zarządzania zasobami ludzkimi oraz rolę menedżera liniowego. Publikacja wzbogacona jest o liczne przykłady z praktyki własnej autora, które stanowią wartość dodaną do przedstawionych zagadnień teoretycznych z zakresu HRM.

Michael Armstrong, „Zarządzanie ludźmi. Praktyczny przewodnik dla menedżerów liniowych”, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2007.

FORMA: podręcznik ADRESAT: menedżerowie, specjaliści HR

Historia i przyszłość

Publikacja ta jest zbiorem opracowań naszych naukowców dotyczących wyodrębnionej już w Polsce specjalności, jaką jest zarządzanie zasobami ludzkimi. W części pierwszej zaprezentowano wkład uczonych w tradycyjny model funkcji personalnej oraz ukazano najważniejsze nurty tego zagadnienia (rys historyczny). Pokazano jednocześnie ścieżki rozwoju tej dziedziny w poszczególnych ośrodkach akademickich na terenie kraju. Część druga to szkic na temat obecnej praktyki gospodarczej w zakresie zarządzania kadrami, kolejne części stanowią rozważania nad tożsamością zarządzania zasobami ludzkimi oraz spojrzeniu w przyszłość i kierunku rozwoju tej dziedziny wiedzy.

Pod red. Stanisławy Borkowskiej, „Zarządzanie zasobami ludzkimi w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, Oficyna Wolters Kluwer business, Kraków 2007

FORMA: podręcznik ADRESAT: specjaliści HR

Opracowała Dorota Mućko

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK