| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zdobyć lojalność pracownika?

Jak zdobyć lojalność pracownika?

Lojalny specjalista to skarb dla organizacji – jest zaangażowany w sprawy firmy i dużo bardziej efektywny. To osoba, której cele osobiste są ściśle związane z celami organizacji, z którą się identyfikuje. Jak zatem zatrzymać dobrego pracownika?

Umowa o dokształcaniu

O drugim wspomnianym powyżej typie umowy, tj. umowie o doszkalanie pracownika, możemy mówić w przypadku skierowania pracownika do podjęcia nauki. Pracodawca w takiej sytuacji zawiera z pracownikiem umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Postanowienia takiej umowy powinny być zgodne z właściwym rozporządzeniem (Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych), regulującym niniejsze kwestie. Zasady te nie obowiązują w przypadku umowy zawartej z pracownikiem podejmującym naukę bez skierowania pracodawcy, ponieważ Kodeks pracy oraz właściwe rozporządzenie treści takiej umowy nie reguluje. Umowa taka jest wówczas oparta na zasadzie swobody umów, zgodnie z którą strony mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania.

Wiążąca pożyczka

Poza dwoma opisanymi wyżej typowymi umowami lojalnościowymi istnieje coraz więcej rodzajów umów zawierających klauzule regulujące „lojalność pracownika”. Jednakże są to umowy regulowane prawem cywilnym, nie mieszczą się więc w katalogu umów lojalnościowych zawartych w przepisach dotyczących stosunku prawnopracowniczego. Najprostszą formą poza dwoma wymienionymi powyżej jest ostatnimi czasy pożyczka z zakładu pracy, wiążąca pracownika z firmą. Często zdarza się również, że pracodawca, chcąc zapewnić sobie lojalność pracownika, kusi go dodatkowymi korzyściami płynącymi z akcji pracowniczych, np. udziału w specjalnych funduszach inwestycyjnych. Niniejsze umowy często przewidują ścisły termin zwrotu z zainwestowanych środków, a wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika anuluje możliwość zysku finansowego.

Powody do zmiany

Wydaje się, że pracownik po podpisaniu takiej umowy raczej nie przyjmie oferty od innej firmy, ponieważ czuje się doceniony i zadowolony oraz jest zobowiązany tzw. okresem odpracowania. Co więc sprawia, że pomimo to część specjalistów i menedżerów jednak odchodzi? I to odchodzą właśnie ci, na których firma najbardziej polega? Dlaczego pomimo indywidualnie dopasowanych benefitów lojalność pracownika maleje? Jak to wygląda z punktu widzenia head huntera?

Powszechnie sądzi się, że głównym czynnikiem motywującym do zmiany jest za niskie wynagrodzenie. Motywator finansowy jednak nie zawsze okaże się skuteczny podczas pozyskiwania czy zatrzymywania pracownika w organizacji. O ile świetnie się sprawdza w przypadku zwiększenia motywacji w celu wykonania konkretnego zadania, o tyle często zawodzi podczas próby zwiększenia lojalności pracownika wobec organizacji w dłuższym czasie. Rozmowy z kandydatami wskazują, że nierzadko ważniejsze okazują się zupełnie inne obszary i to one są przyczyną złożenia wypowiedzenia przez do tej pory lojalnego pracownika.

Możliwość awansu pionowego

Zdarza się, że pracownik w pełni angażuje się w powierzone obowiązki, ma świetne wyniki, dobre relacje z zespołem, szefem i pozostałymi pracownikami, a jego szanse na awans cały czas równe są zeru. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, na przykład: stanowiska wyższe w hierarchii zajmują osoby przesyłane z headquarters firmy lub szef pracuje na stanowisku już pięć lat i nic nie wskazuje na to, żeby to się miało zmienić. Także fakt małej rotacji pracowników w firmie, który z reguły jest plusem i przeważnie dobrze świadczy o pracodawcy, w tym przypadku może okazać się dla pracownika wadą.

Atmosfera i czas pracy

Czasami kandydaci deklarują chęć zmiany pracy bez zwiększenia swojego wynagrodzenia. Część wykształconych i dobrych specjalistów czy menedżerów, którzy już zdobyli doświadczenie w międzynarodowych korporacjach i zostali awansowani, w pewnym momencie woli pracować za tę samą czy nawet trochę niższą stawkę, ale mniej intensywnie, w mniejszym stresie i lepszej atmosferze.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK