| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > W jaki sposób można obniżyć koszty pracy w firmie?

W jaki sposób można obniżyć koszty pracy w firmie?

Wysokie koszty pracy w czasie kryzysu podsuwają myśli o redukcji zatrudnienia. Zanim podejmie się tę niełatwą decyzję, warto pomyśleć, czy to jedyne wyjście. Może się bowiem okazać, że wystarczy kilka niewielkich zmian w firmie, aby nie były potrzebne żadne zwolnienia.

PRZYKŁAD 3

Firma zajmuje się przygotowywaniem stron internetowych na zlecenie klientów. Przygotowanie każdej strony wymaga zaangażowania grafika komputerowego oraz programisty. Firma uzyskała zlecenie na przygotowanie strony internetowej w cenie 3000 zł, więc grafik oraz programista rozpoczęli prace. Właściciel firmy wie, że godzina pracy każdego ze specjalistów kosztuje firmę ok. 20 zł (przy wynagrodzeniu na poziomie 3500 zł). W momencie rozpoczęcia prac specjaliści zadeklarowali przygotowanie strony w ciągu tygodnia. Później okazało się, że projekt jest jednak dużo bardziej pracochłonny niż zakładano. Dzięki temu, że firma korzysta z rejestracji czasu pracy w programie dostępnym on-line, właściciel w połowie drugiego tygodnia pracy widzi, że jego pracownicy spędzili na realizacji zlecenia już 128 godzin. Oznacza to, że ich wynagrodzenie za wykonaną pracę wyniesie 2560 zł, a prace wciąż nie są ukończone. Jeśli tak dalej pójdzie, projekt nie wygeneruje zatem przewidzianego zysku dla właściciela, a nawet przyniesie stratę. Dzięki stałej kontroli nad projektem właściciel jest w stanie wychwycić zaistniałą sytuację i podjąć odpowiednie kroki polegające np. na uzgodnieniu z pracownikami, jaki jeszcze czas potrzebny będzie, aby zlecenie zakończyć. Ponadto może zwrócić się do klienta o renegocjację warunków umowy i zwiększenie wynagrodzenia za stronę internetową z uwagi na wystąpienie nieprzewidzianych okoliczności.

Przykłady na wykorzystanie narzędzi do rejestracji czasu pracy w przedsiębiorstwach można by mnożyć, gdyż będą one różne w zależności od profilu działalności firmy, sposobu rozliczania się z klientami itp. Najistotniejsze jest jednak to, że systemy takie dają firmom wiedzę, której pozyskanie w inny sposób jest bardzo czasochłonne. Niewiele osób w trakcie realizacji zadania na bieżąco śledzi, jakie koszty ono pochłania. W odpowiednim programie precyzyjna informacja jest dostępna bardzo szybko i daje pełen obraz sytuacji.

Optymalne rozwiązania

Obniżenie kosztów pracy przez zwolnienie pracowników to ostateczność. Pracodawca wprawdzie pozbywa się istotnych kosztów, ale również traci moce produkcyjne, jest w stanie realizować mniejszą liczbę zleceń, a przez to jego rozwój ulega wstrzymaniu. Zanim zatem okoliczności przyprą nas do muru i nie pozostanie żadne inne rozwiązanie, warto podjąć działania mające na celu optymalne wykorzystanie czasu i możliwości pracowników. Gdy zadanie to się powiedzie, skorzysta zarówno pracownik, jak i firma. A o takie rozwiązanie przecież chodzi.

Polecamy artykuły

Autor:

Prezes zarządu CTP Polska Sp. z o.o., firmy zajmującej się udostępnianiem oprogramowania on-line

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK