| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > W jaki sposób można obniżyć koszty pracy w firmie?

W jaki sposób można obniżyć koszty pracy w firmie?

Wysokie koszty pracy w czasie kryzysu podsuwają myśli o redukcji zatrudnienia. Zanim podejmie się tę niełatwą decyzję, warto pomyśleć, czy to jedyne wyjście. Może się bowiem okazać, że wystarczy kilka niewielkich zmian w firmie, aby nie były potrzebne żadne zwolnienia.

Sprawniejsze zarządzanie i kontrola kosztów

Uzyskanie większej efektywności pracy to cel, którego nie da się osiągnąć bez wkładu ze strony właściciela czy osoby zarządzającej firmą. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że nie mając wiedzy o tym, co naprawdę dzieje się w przedsiębiorstwie, trudno osiągnąć jakąkolwiek poprawę. Doskonałym przykładem jest rejestracja czasu pracy. Tradycyjne karty pracy potwierdzające, że pracownik przyszedł do pracy i wyszedł o określonej godzinie, na nic się nie zdadzą. Nie dostarczą nam bowiem informacji o tym, co pracownik robił, ani ile czasu spędził na realizacji poszczególnych zadań. W praktyce często okazuje się, że zadanie, na wykonanie którego potrzebne są 2 godziny, zajęło pracownikowi cały dzień i w dalszym ciągu nie zostało ukończone. Pracodawcy czują frustrację wynikającą z niepewności, czy nie płacą za czas przez pracownika zmarnowany, a pracownicy działają pod presją niewypowiedzianych oskarżeń o niewielką wydajność.

Stosunkowo łatwo można jednak poprawić istniejącą sytuację. Punktem wyjścia powinno być jasne definiowanie zadań, które ma zrealizować pracownik, wraz z podaniem szacowanego czasu ich wykonania. Zlecający pracę często zapominają o tym drugim elemencie. Szacunki co do czasu niezbędnego na wykonanie danej czynności nie powinny, rzecz jasna, być wynikiem nieskrępowanej fantazji szefa (roczny raport przygotowany w ciągu 0,5 godziny), ale opierać się na realnych możliwościach wykonania danego zadania. W podanym wcześniej przykładzie dotyczącym przygotowania raportu ze sprzedaży, realnym czasem na przygotowanie tego raportu były co najmniej 2 dni robocze. Czas ten uwzględnia zarówno samo pisanie raportu, jak i inne czynności zawodowe, które pracownik będzie musiał wykonać równolegle z realizacją zadania. Dobrą praktyką jest też uzgadnianie terminu wykonania zadania pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, a nie narzucanie tego terminu z góry. Wspólne ustalenie terminu pozwala bowiem pracownikowi zgłosić wszystkie inne zadania, które muszą być wykonane równolegle z przygotowaniem raportu, a ponadto sprawia, że wzrasta motywacja pracownika do dotrzymania terminu, w którego uzgadnianiu brał udział.

Kolejną istotną kwestią jest wykorzystanie narzędzi informatycznych pomocnych do rejestracji czasu pracy. Nie brak obecnie na rynku programów, które pozwalają na przypisywanie przez pracowników czasu spędzonego w konkretnych dniach na pracy dla określonego klienta czy na realizacji danego projektu. Rejestracja czasu pracy prowadzona w ten sposób stanowi nieocenione narzędzie dla zarządzających firmą.

Dzięki rejestracji czasu pracy przedsiębiorca otrzymuje przejrzystą informację na temat obciążenia pracą poszczególnych członków zespołu, ilości czasu spędzanego przez pracowników na realizacji każdego zadania, a przez to jest w stanie lepiej ocenić ich wydajność. Z drugiej strony, firma uzyskuje kontrolę nad kosztami zadań, co pomoże wyeliminować działania nieefektywne i skupić się na realizacji zleceń najbardziej dochodowych dla firmy.

Czytaj także

Autor:

Prezes zarządu CTP Polska Sp. z o.o., firmy zajmującej się udostępnianiem oprogramowania on-line

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK