| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zostać firmą przyjazną mamie

Jak zostać firmą przyjazną mamie

Organizacje, które chcą być atrakcyjnym miejscem pracy, wprowadzają różne rozwiązania ułatwiające swoim pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. W dużej mierze polityka prowadzona przez firmy zależy od potrzeb jej pracowników. Niewątpliwie szczególną ich grupą są rodzice. Jedną z polskich firm, w której można dostrzec przyjazne nastawienie do mam, jest Imperial Tobacco Polska SA.

Jak pokazują wyniki Raportu Instytutu CRF „Europejscy Top Employers 2011 – najlepsze praktyki HR”, najczęściej stosowanymi świadczeniami dodatkowymi wpływającymi na atrakcyjność pracodawcy dla pracowników będących rodzicami są: opieka medyczna, urlopy bezpłatne/inne dłuższe urlopy okolicznościowe, przedłużony urlop macierzyński oraz żłobek/przedszkole dla dzieci pracowników (zobacz wykres 1).

Ważna jest też możliwość skorzystania z elastycznych warunków pracy. W tym aspekcie 20 polskich Top Employers w porównaniu do około 400 Top Employers w całej Europie, wypada dobrze (zobacz wykres 2).

Wymienione benefity ułatwiają pracownikom organizację życia rodzinnego i zawodowego. W nadchodzących latach wszystko to będzie zyskiwało na znaczeniu, m.in. dlatego, że wzrośnie niedobór talentów, a zwłaszcza talentów z doświadczeniem. Firmy, które będą atrakcyjnymi pracodawcami dla różnych grup docelowych, będą miały wyższy wskaźnik retencji pracowników, mniejszą rotację i mniejsze koszty. To nie jest już wyzwaniem operacyjnym, ale strategicznym.

Work-life balance

Imperial Tobacco Polska SA od 1996 r. stanowi część globalnego koncernu tytoniowego, choć historia firmy ma w Wielkopolsce długą, sięgającą 1862 r., tradycję. Obecnie na polskim rynku jest to trzeci producent papierosów. Jak w każdej organizacji, tak i tu zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba pracować dłużej. Jednak procesy w firmie są tak ustawione, aby pracownicy nie byli przytłoczeni obowiązkami i nie musieli stale pracować po godzinach. – Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest bardzo istotna, zarówno dla zaangażowania pracowników, jak i ich efektywności. Szanujemy czas prywatny naszych pracowników i ich prawo do wypoczynku i pilnujemy, aby prawo to było przestrzegane – mówi Anna Dębicka-Rasiak, dyrektor ds. personalnych w Imperial Tobacco Polska. – Regułą jest unikanie telefonów służbowych poza godzinami pracy czy w czasie urlopu.

Mimo że wymagania stawiane przez firmę są dosyć wysokie, to zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest w organizacji ważnym aspektem.

Programy promujące work-life balance budują poczucie bezpieczeństwa pracowników oraz zaufanie do pracodawcy.

Junior w Imperial Tobacco

W 2008 roku grupa stażystów jesiennej edycji programu stażowego opracowała koncepcję programu, którego celem miało być objęcie szczególną opieką kobiet w ciąży i młodych mam oraz ułatwienie im ponownej adaptacji w pracy. W ten sposób powstał program „Junior w Imperial Tobacco Polska SA”, który wszedł w życie we wrześniu 2009 roku, a w fabryce w Radomiu został wdrożony w październiku 2010 roku. Jest on skierowany zarówno do tych kobiet, które spodziewają się dziecka, jak i do tych, które chcą je adoptować.

– Głównym celem programu jest wspieranie kobiet w pogodzeniu dwóch ważnych ról mamy i pracownika. Wiem z własnego doświadczenia, że taka sytuacja stanowi wyzwanie. W trakcie mojej drogi zawodowej w Imperial Tobacco zostałam dwa razy mamą i dzięki indywidualnemu podejściu moich przełożonych nie straciłam kontaktu z firmą w czasie urlopu macierzyńskiego, a co ważniejsze, mogłam stopniowo powrócić do pełnej aktywności zawodowej. Zależało mi na tym, aby podobne możliwości zostały stworzone dla pozostałych kobiet na wszystkich poziomach w organizacji – podkreśla Anna Chudzichowska, kierownik ds. personalnych.


Pakiet świadczeń

Firma wspiera mamy, oferując różnorodne świadczenia. Przykładowo na terenie zakładu są wyznaczone pomieszczenia, w których pracownica może znaleźć chwile prywatności. Są one opatrzone logo programu „Junior w Imperial Tobacco”.

– Młoda mama otrzymuje od pracowników Działu Personalnego pakiet informacji oraz broszur na temat: szkół rodzenia, aktualnej sytuacji prawnej oraz przywilejów, jakie przysługują mamom, np. ograniczeń w zatrudnieniu w okresie ciąży czy innych przysługujących im praw. Dostaje również prenumeratę czasopisma „Dziecko” oraz płytę z muzyką relaksacyjną. W trosce o wygodę oraz jej komfort oferowane są specjalne miejsca parkingowe w pobliżu budynków zakładu. Firma ma też świadomość, że powrót do pracy może dla młodej mamy stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego utrzymuje z młodą mamą stały kontakt, np. wysyłając kartę gratulacyjną czy bon do sieci sklepów kosmetycznych – wyjaśnia Ewa Leśniak, młodszy specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i szkoleń w Imperial Tobacco Polska.

Nie później niż 20 dni przed powrotem młodej mamy do pracy po urlopie macierzyńskim lub wypoczynkowym jest ona zapraszana na spotkanie adaptacyjne z przełożonym, na którym m.in. omawia swój powrót do pracy. To bardzo ułatwia ponowne wdrożenie się do obowiązków. – Ponadto firma w trosce o radość z macierzyństwa oferuje do wyboru: Pakiet 120, czyli dodatkowy czas wolny w postaci w pełni płatnego, przedłużonego wypoczynku bądź skróconego czasu pracy (120 godzin) lub Pakiet Fitness – dodatkowy czas wolny w postaci 32 godzin wolnych od pracy oraz karnet sportowo-rekreacyjny. Mamy maluchów do czwartego roku życia – oprócz przewidzianych w kodeksie pracy 2 dni w roku opieki nad dzieckiem – mają również prawo do jednego, dodatkowego, takiego dnia wolnego – podkreśla Ewa Leśniak.

Elastyczne warunki pracy

Dla pracownic przygotowujących się do roli mamy, jak i młodych rodziców niewątpliwie dużym ułatwieniem jest możliwość skorzystania z elastycznych warunków zatrudnienia. Oczywiście kryterium decyzyjnym jest tu zakres stanowiska oraz rozważenie, czy dana praca możliwa jest do wykonania w ten właśnie sposób. Po konsultacji z przełożonym i akceptacji kierownika Działu Personalnego oraz dyrektora zakładu jest możliwość podjęcia pracy w formie telepracy.

– Jestem mamą trzech cudownych córeczek, z których najmłodsza skończyła właśnie roczek. Podczas ciąży miałam możliwość pracy zdalnej z domu, wykorzystując laptopa, internet, pocztę elektroniczną i telefon. Sama ustalałam sobie wtedy godziny pracy, bo na koniec dnia liczył się efekt. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego otrzymałam od firmy miłą niespodziankę w postaci półtora rocznego karnetu do klubu fitness. Teraz łatwiej zrzucić mi zbędne kilogramy i wrócić do figury sprzed ciąży. Elastyczny czas pracy daje mi możliwość pogodzenia obowiązków rodzinnych z wykonywaniem codziennych zadań zawodowych – dzieli się Joanna Leszczyńska, kierownik ds. wynagrodzeń i świadczeń w Imperial Tobacco Polska.

Nieocenione poczucie docenienia

Niewątpliwie programy, jak opisywany w artykule, promują równowagę między życiem prywatnym a pracą, budują poczucie bezpieczeństwa pracowników oraz zaufanie do pracodawcy. Dlatego w czasach walki o talenty warto podejmować wysiłki, aby przyciągnąć i utrzymać najlepszych. W Imperial Tobacco dostrzegane są także dodatkowe zalety wprowadzonego programu.

– Przede wszystkim nasze mamy nie obawiają się mówić o swoich planach macierzyńskich oraz celebrują swoje macierzyństwo. Szybko informują nas o swoim stanie, co pozwala nam jako pracodawcy właściwie zaplanować okres ich nieobecności w pracy i dobrze się do niego przygotować. Ponadto nasze mamy czują się zrozumiane i doceniane. Czują, że pracodawca wspiera je w pięknych, ale czasami też w trudnych organizacyjnie momentach – mówi Anna Dębicka-Rasiak. Najlepiej świadczą o tym wypowiedzi beneficjentek programu „Junior w Imperial Tobacco Polska SA”, które podkreślają, że czują się wartościowymi i wyjątkowymi pracownikami.


Wykres 1

Świadczenia dodatkowe i warunki pracy

@RY1@i13/2011/011/i13.2011.011.000.0042.102.jpg@RY2@

Firma Imperial Tobacco Polska SA otrzymała tytuł Top Employers Polska 2011. Projekt ten identyfikuje i certyfikuje najlepszych pracodawców w Polsce pod względem ich polityki i praktyki personalnej. Organizatorem projektu jest Instytut CRF. W programie wyłaniani są pracodawcy, którzy wyróżniają się pod względem świadczeń podstawowych, świadczeń dodatkowych i warunków pracy, szkoleń i rozwoju, rozwoju kariery zawodowej oraz kultury organizacyjnej firmy. Więcej informacji: www.topemployers.pl.

Wykres 2

Elastyczne warunki pracy

@RY1@i13/2011/011/i13.2011.011.000.0042.103.jpg@RY2@

Źródło wykresów: Raport Instytutu CRF „Europejscy Top Employers 2011 – najlepsze praktyki HR”

 

@RY1@i13/2011/011/i13.2011.011.000.0042.204.gif@RY2@

Autorka specjalizuje się w tematyce zarządzania zasobami ludzkimi, wsółpracując z mediami elektronicznymi oraz Instytutem CRF.

OPINIE PRACOWNIC

Emilia Gapska

koordynator aprowizacji, Fabryka w Jankowicach

– Miałam przyjemność być pierwszym uczestnikiem programu Junior w pełni, gdyż początek mojej ciąży zbiegł się z początkiem tego programu w naszej firmie. Wszystkie udogodnienia i upominki dla młodej mamy wspominam bardzo mile. Najbardziej cieszyło mnie 120 godzin dodatkowego czasu w domu z synkiem, ale największe wrażenie zrobiła na mnie kartka gratulacyjna, którą otrzymałam w dniu wyjścia ze szpitala. Kartka nie zawierała trzech lakonicznych linijek, lecz była napisana specjalnie dla mnie i mojego synka. Popłakałam się ze wzruszenia. Niezwykle miłe były też upominki, jak płyta z muzyką relaksacyjną, roczna prenumerata czasopisma dla mam czy karta podarunkowa do sklepów Sephora. Program Junior był dla mnie bardzo ważny, ponieważ przez te wszystkie prezenty i udogodnienia dawał mi do zrozumienia, że firma cieszy się narodzinami Janka razem ze mną, życzy nam wszystkiego najlepszego i czeka na mój powrót. Ważna w tym programie była rola mojego szefa, który wspierał mnie w trakcie ciąży i dzwonił z nowinkami podczas urlopu macierzyńskiego, oraz moich koleżanek i kolegów z działu, którzy bardzo mi pomagali, a kiedy wróciłam do pracy – cudownie przywitali.

Joanna Kaczmarzyk

lider zespołów produkcyjnych, Fabryka w Radomiu

Dla debiutującej mamy jak ja okres ciąży to czas uczenia się nowych rzeczy i wielu zaskoczeń. Miło jest więc liczyć na współpracę w tym czasie z pracodawcą i jego zrozumienie. Wielkie zdziwienie wśród moich znajomych mam budzi fakt, że otrzymuję od pracodawcy roczną prenumeratę czasopisma i dodatkowe dni wolne. Dużo pytają o program Junior, a ja z radością z niego korzystam! Dodatkowa lektura bardzo się przydaje, miejsce parkingowe ułatwia funkcjonowanie, wybrałam też Pakiet 120, z którego chyba najbardziej się cieszę. Dodatkowe trzy tygodnie w domu z maluchem na pewno sprawią, że powrót do pracy będzie łatwiejszy. Dla mnie to czas przygotowania na bardzo dużą zmianę w życiu, której przebiegu nie da się do końca zaplanować, ale z Juniorem zawsze łatwiej próbować.

Agnieszka Janczyńska

przedstawiciel handlowy Gdynia – Pion Handlowy

Byłam bardzo miło zaskoczona, kiedy otrzymałam list z gratulacjami wraz z płytą muzyki relaksacyjnej. Program Junior jest wyjątkowy, rzadko spotykany w innych firmach. Dzięki programowi czuję się wyjątkowa, potrzebna i szanowana. Co miesiąc otrzymuję też czasopismo „Dziecko”. Ponadto dzięki programowi otrzymam dodatkowe godziny wolne od pracy, które wykorzystam, spędzając czas z moimi maluszkami. Już nie mogę się doczekać pakietu fitness, który pozwoli mi się zrelaksować i powrócić do formy sprzed ciąży. Jestem bardzo wdzięczna za opiekę i szacunek ze strony firmy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK