| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Intuicja vs. analizy. Na czym opierać wdrożenia HRM?

Intuicja vs. analizy. Na czym opierać wdrożenia HRM?

Z badania Trendy HRM 2011 firmy Deloitte wynika, że działy personalne w Polsce robią różne wdrożenia, nie zawsze obliczając, na ile są one potrzebne. Można z tego wnioskować, że robią to na zasadzie intuicji, mody albo przyjmując a priori, że są to działania odpowiednie do sytuacji, która jest czytelna bez stosowania wyrafinowanych pomiarów. Czy aby na pewno można się obyć w HRM bez mierników?

Potrzebny jest złoty środek

Magdalena Gliszczyńska

menedżer ds. HR i administracji Huber+Suhner Sp. z o.o.

Postawiona przed alternatywą mierniki czy intuicja, opowiadam się za poszukiwaniem złotego środka.

Benchmarki i wskaźniki pozwalają nam spojrzeć na wydarzenia i zjawiska z pewnej perspektywy. Każdy benchmark powinien być jednak interpretowany przez pryzmat tego, co dla naszej firmy, jej kultury organizacyjnej, dla zespołu czy dla pracowników jest ważne. Z jednej strony, kiedy wracam do wskaźników (a właśnie zaczynam projekt definiowania kluczowych wskaźników efektywności dla Działu Personalnego w powiązaniu ze strategią firmy!), to widzę, że intuicja wielokrotnie wcześniej mi pomagała. Wskazywała mi kierunek, pomagała dostrzec sprawy ważne dla firmy, co później okazywało się strzałem w dziesiątkę.

Rozsądne wyważenie między intuicją a wskaźnikami wydaje mi się najlepszym wyjściem. Wskaźniki też pokazują nam przyszłość, kierunek. Wszystkie działy w firmie są jakoś opomiarowane, widzimy trendy, możemy planować działania firmy. Natomiast interpretowanie wskaźników nie może obejść się bez tła, czy to będzie otoczenie biznesowe, czy firma. I tu często intuicja pozwala szybciej dotrzeć do tych istotnych interpretacji, dostrzec, które z powiązań są kluczowe.

Rozmawiając o intuicji i miernikach, warto zdystansować się od pewnych kulturowych mitów. Funkcjonuje taki stereotyp, że humaniści gorzej radzą sobie z cyferkami, a ponieważ w działach personalnych jest dużo psychologów, czyli humanistów, to są to miejsca w firmach, gdzie niechętnie się liczy i porównuje twarde dane. Skończyłam psychologię i wiem, że nauka ta opiera się również na twardych statystykach (np. przy normalizacji testów); wiele zajęć na studiach miałam właśnie z metodologii i statystyki lub w powiązaniu z nimi. Rzeczywiście, bywa to trudne, ale można się tego nauczyć. A zdarza się też tak, jak w mojej poprzedniej firmie, że w dziale HR pracowała psycholog z równolegle zdobytym dyplomem inżyniera. My, humaniści, nie jesteśmy impregnowani na matematykę, i również umysły ścisłe nieraz okazują się w duszy haerowcami.

 

Cenne są też kontakty w środowisku HR

Magdalena Jóźwiak

menedżer ds. HR

Infosys BPO Poland

Regularna ocena pracy działów HR pozwala stwierdzić, w jakim stopniu zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie przynosi wymierne korzyści dla organizacji. Przedsiębiorstwa, które chcą dokonać kompleksowej analizy w tym zakresie, mogą skorzystać z ekspertyz oferowanych przez firmy doradcze, takie jak na przykład Nawigator HR firmy Hay Group. Jest to badanie mierzące efektywność departamentu HR m.in. w zakresie inwestycji w kapitał ludzki, jakości procesów rekrutacyjnych zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych czy fluktuacji i absencji pracowników.

Szczególnie przydatne są też wskaźniki badające efektywność organizacji pod kątem implementacji i realizacji strategii dotyczącej rozwoju pracowników. W ten sposób możemy ocenić mocne i słabe strony przyjętej strategii HRM czy np. poziom wykorzystania potencjału pracowników w organizacji.

Z mojego doświadczenia wynika, że przydatnym, choć może mniej formalnym, narzędziem jest udział w różnego rodzaju konferencjach poświęconych zarządzaniu kapitałem ludzkimi oraz członkostwo w stowarzyszeniach branżowych, np. klubach HR. To pole do wymiany wiedzy, dobrych praktyk, doświadczeń, ale i dokonywania benchmarków w zakresie m.in. rodzaju wykorzystywanych narzędzi czy stosowanej strategii HRM w innych firmach.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK