| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy przechytrzymy kryzys? Przygotowanie firm do spowolnienia gospodarczego

Czy przechytrzymy kryzys? Przygotowanie firm do spowolnienia gospodarczego

Czy da się antycypować nadchodzące spowolnienie gospodarcze? Kiedy słyszymy doniesienia prasowe o kolejnej fali kryzysu – tym razem powalającej już nie banki, lecz całe gospodarki narodowe – od razu nasuwa się pytanie, czy można się uratować?

 Agnieszka Rzenno

dyrektor Departamentu Polityki Wynagrodzeń, Benefitów i Systemów HR, BNP Paribas Bank Polska SA

Sektor usług finansowych jest w specyficznej sytuacji od rozpoczęcia kryzysu. Dlatego też wiele działań związanych choćby z zarządzaniem wynagrodzeniami i ryzykiem zapoczątkowano już jakiś czas temu i obecnie są to działania będące w fazie dość mocnej intensyfikacji. Tak więc obecne komunikaty o sytuacji gospodarczej są tylko dodatkową zmienną, która oczywiście bezpośrednio wpływa na politykę HR.

Osoby odpowiedzialne za sprawy HR mają z pewnością od dłuższego czasu bardzo dużo dodatkowych zadań. Obecnie warto założyć kilka scenariuszy, ponieważ sytuacja globalna ma bezpośrednie przełożenie na działanie firm w Polsce. Stąd działy HR na bieżąco śledzą sytuację gospodarczą i jeszcze ściślej niż dotychczas współpracują z biznesem na zasadzie doradczym i partnerstwa.

Przede wszystkim działy HR są lepiej przygotowane na podejmowanie wielu zdecydowanych działań w procesie gwałtownych zmian gospodarczych niż kilka lat temu. W międzyczasie dość mocno zmieniło się choćby podejście do tego, ile płacić, za co wynagradzać i czy rozwijać ludzi w czasie kryzysu. W działach personalnych podejmowane są analizy nie tylko kosztu pracy, ale też np. skuteczności działań retencyjnych, rozwojowych czy budowania zaangażowania.

Obecnie mamy do czynienia nie tylko z obniżeniem nastrojów społecznych, lecz także ze zmianą zawartości portfeli i zmniejszoną chęcią do podejmowania ryzyka. Z pewnością do kwestii zatrudniania czy podwyżek warto podejść elastycznie i uczestniczyć w planach firmy. Pochopne decyzje i zmiany mogą spowodować więcej szkód niż korzyści, stąd szczegółowo prowadzi się dzisiaj analizy i symulacje dotyczące przyszłości.

W okresie niepewności ludziom trudniej jest zmienić miejsce pracy, dlatego można liczyć się np. z mniejszą rotacją w wyniku odejść pracowników. Jeżeli jednak niepewność utrzymania miejsca pracy dotyczy bardziej obecnego pracodawcy niż sytuacji na rynku, to może ona wręcz zachęcać do rozglądania się za bardziej bezpieczną lub dochodową pracą. Dlatego też nadal opracowuje się programy rozwojowe, a nie zawiesza się ich na czas nieokreślony. Kwestie podwyżek zależą wprost od polityki wynagrodzeń i wyników firmy, tak więc ich wysokość nie jest wypadkową informacji o PKB. W przypadku systemu motywacyjnego idealnie jest, jeżeli uwzględnia on wyniki firmy i sytuację gospodarczą. Jeżeli jeszcze tak nie jest, to ostatnia chwila na to, żeby dopiąć tę sprawę na ostatni guzik.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK