| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Ciche przywództwo

Ciche przywództwo

Rozmowa z prof. Josephem L. Badaracco, profesorem etyki biznesu w Harvard Business School

● A jakie wartości są dzisiaj najważniejsze dla czołowych liderów – jakie są Pana obserwacje w tej kwestii?

Takich kluczowych wartości jest kilka. Jedną z nich jest spełnić wymagania finansowe firmy. Aby to było możliwe, muszą być prognozowane i określone w stosunku do właściwego klienta. Czołowi liderzy mają obsesję na punkcie liczenia, ale także są silnie skoncentrowani na utrzymaniu najlepszych pracowników w organizacji. Są skupieni także na pracy nad produktem, jego jakością i innowacyjnością. To są zatem trzy kluczowe sprawy. Jest bowiem rynek finansowy, rynek pracy i rynek klientów. Wymagają one nieustannej uwagi, bo w każdej chwili mogą pojawić się rafy, trudności i sytuacje kryzysowe.

● W jaki sposób liderzy mogą skutecznie motywować swoich pracowników do osiągania jak najlepszych wyników, a drugiej strony – jak powinni rozwijać w sobie zdolności przywódcze?

Powiedziałbym tak: spróbujcie uczyć się od firm, które odniosły sukces – firm przedsiębiorczych. To może jednak wyglądać inaczej w Polsce, inaczej w Stanach Zjednoczonych, inaczej we Francji. Trzeba więc patrzeć lokalnie. Firmy, które odniosły sukces, mają jednak wspólne cechy: potrafią skutecznie przyciągać bardzo utalentowanych ludzi, takich, którzy potrafią pracować ciężko przez wiele godzin w tygodniu i często mają znakomite osiągnięcia. W tym działaniu szukałbym lekcji dla dzisiejszych liderów. To, czego warto nauczyć się, nie dotyczy tylko pieniędzy. Chodzi o inicjowanie i promowanie ekscytujących projektów, o własny wkład i wysiłek przywódcy w inspirowanie ludzi. Nie chodzi tylko o splendor i otrzymanie nagrody, która może być w postaci finansowej, a może też oznaczać wspaniałe, nowe możliwości działania w znakomicie funkcjonującym zespole. I jeżeli to wszystko złoży się razem, to można zrobić bardzo dużo. Wtedy, kiedy lider jest naprawdę częścią zespołu.

● Dziękuję za rozmowę.

prof. Joseph L. Badaracco

światowy ekspert w dziedzinie przywództwa i podejmowania decyzji. Profesor etyki biznesu w Harvard Business School, absolwent St. Louis University, Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Harvard Business School. Członek Komitetu Wydziałowego Harvard Center for Ethics and the Professions i dyrektor katedry w Nomura School of Advanced Management w Tokio. W ostatnich latach prof. Badaracco zajmował stanowisko starszego prodziekana i kierownika programu MBA oraz kierownika Currier House w Harvard College; był także prezesem Harvard University Advisory Committee on Shareholder Responsibility. Wykładowca programów menedżerskich m.in. w USA i Japonii. Jest autorem książek: „Business Ethics: Roles and Responsibilities”, „Defining Moments: When Managers Must Choose between Right and Right” oraz „Leading Quietly: An Unorthodox Guide to Doing the Right Thing”. Jego prace zostały przełożone na dziesięć języków.

Prof. Joseph L. Badaracco był gościem specjalnym i poprowadził wykład podczas konferencji z cyklu „Autorytety zarządzania” zorganizowanej przez Harvard Business Review Polska oraz ICAN Institute w Warszawie 8 czerwca 2011 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK