| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wyzwania dla działów personalnych na najbliższe lata

Wyzwania dla działów personalnych na najbliższe lata

Członkowie zarządów i dyrektorzy personalni są pozytywnie nastawieni do kluczowych trendów w przedsiębiorstwach, oczekując wzrostu dochodów i inwestycji w tym roku. Jednocześnie wiedzą, że przed nimi jeszcze sporo trudnych wyzwań. W ich podejmowaniu w coraz większym stopniu zdaniem badanych powinien uczestniczyć HR, którego strategiczna rola będzie rosła.

Jak wynika z badania Barometr HR 2011, prawie połowa respondentów (46 proc.) uważa, że priorytetem w rozwoju kompetencji działów HR do roli strategicznej jest zwiększenie ich zaangażowania działów w podejmowanie decyzji biznesowych. Ponad 1/3 jest też zdania, że aby dział personalny odgrywał bardziej zasadniczą rolę w rozwoju biznesu, niezbędne jest pozyskanie przez jego liderów doświadczenia biznesowego, a 28 proc. uważa, że istotne jest zwiększenie skuteczności działań HRM.

Według badanych, w ciągu najbliższych dwóch lat najważniejszymi obszarami, w których powinny zajść zmiany w kompetencjach działów personalnych, będą: budowanie przywództwa i rozwijanie potencjału talentów (uważa tak 60 proc. respondentów), zarządzanie zmianą (57 proc.), a także strategiczne doradztwo dla zarządów (52 proc.). Zdaniem 44 proc. badanych, do 2013 roku zajdą również zmiany w obszarze podnoszenia skuteczności procesów HRM. Jest to związane z potrzebami biznesowymi, na które działy personalne powinny odpowiadać, a których skuteczność w tym zakresie oceniana jest dotychczas bardzo nisko.

Wyniki szóstej już edycji Barometru HR pokazują, że w tym roku liderzy HR jeszcze bardziej skupią się na kluczowych zasobach ludzkich, które pozostaną podstawowym narzędziem w prowadzeniu i rozwijaniu biznesu. Jednocześnie, ich zdaniem, będą musieli w jeszcze większym stopniu przewidywać potrzeby biznesowe organizacji oraz natychmiast reagować na stojące przed nią wyzwania, a także mierzyć skuteczność podjętych działań. Pomocna może być w tym realizacja koncepcji HR Excellence, która dział HR definiuje właśnie poprzez mierzalne efekty, mające wpływ na biznesową przyszłość firmy, a nie poprzez narzędzia i systemy – mówi Joanna Chylewska, konsultant zarządzający w Aon Hewitt, ekspert w zakresie rozwoju funkcji personalnej i zarządzania zmianą.

Po kryzysie – wzrost

Wynik VI edycji Barometru HR pokazują, że organizacje w całej Europie oczekują w tym roku wyższego wzrostu przychodów i inwestycji w porównaniu do ostatnich dwóch lat. Tylko 2 proc. respondentów prognozuje ich spadek w tym roku. Wzrost przychodu dla większości firm pozostaje w przedziale jedno- cyfrowym, ale liczba organizacji oczekujących wzrostu powyżej 10 proc. wzrosła z 13 proc. w zeszłym do 35 proc. w 2011 roku. Podobnie jest w przypadku realizacji inwestycji – wartość powyżej 10 proc. jest planowana przez 1/4 firm, w porównaniu do 16 proc. w 2010 i tylko 4 proc. w 2009 roku.

Pozytywna perspektywa potwierdza się również w obszarze zatrudnienia. Odsetek firm przewidujących redukcję zatrudnienia pracowników jest znacznie mniejszy w tym roku – planuje ją tylko 26 proc. firm względem 44 proc. w roku ubiegłym i 71 proc. w 2009 roku. Wzrósł również odsetek firm, które oczekują zwiększenia liczby nowych miejsc pracy – do 28 proc. z 20 proc. w 2010 i tylko 8 proc. w 2009 roku. Natomiast 46 proc. firm planuje utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie.

Wyzwania HRM

W tym roku strategie HRM skupią się przede wszystkim na sposobach pozyskiwania odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz talentów na miarę potrzeb organizacji. Niedobór talentów stał się tak istotnym czynnikiem wpływającym na realizację zamierzonych planów, że liderzy HR awansowali go z piątego na pierwsze miejsce w zestawieniu. Plasowana uprzednio na pierwszej pozycji redukcja kosztów utraciła swoje miejsce, ale nadal jest bardzo wpływowym czynnikiem, podobnie jak zmiany zachodzące w organizacji i jej kulturze. Wyzwaniem będzie również w tym roku osiąganie zysków, innowacyjność procesów i produktów oraz – bardziej widoczna niż we wcześniejszych latach – ekspansja organizacji na nowe rynki. Te wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, zdaniem liderów HR, będą miały zdecydowany wpływ na procesy zarządzania kapitałem ludzkim.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK