| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Przywódca na trudne czasy. Kierunki zmian w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Przywódca na trudne czasy. Kierunki zmian w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Jak wybrać dobrego lidera na trudne czasy? Dlaczego po metodach podejmowania decyzji można rozpoznać menedżera o cechach prawdziwego przywódcy? Na czym polega najważniejsza rola działu HR w warunkach niestabilnej sytuacji gospodarczej w Europie i na świecie? To kilka pytań, na które starali się odpowiedzieć międzynarodowi eksperci goszczący na Kongresie Kadry & Expo w Warszawie.

Podejmowanie decyzji

Przywództwo jest pojęciem definiowanym w rozmaity sposób. – To proces motywowania i inspirowania innych ludzi do współpracy, a dzięki temu – także do osiągania znakomitych rezultatów – przekonywał Victor H. Vroom, współzałożyciel i profesor Yale School of Management, międzynarodowy ekspert w dziedzinie przywództwa i podejmowania decyzji. – Ale to konkretna sytuacja wpływa na to, na ile skuteczny jest lider. Są dwa zasadnicze style przywódcze: koncentracja na zarządzaniu i koncentracja na zespole. Kluczowym aspektem przywództwa jest udział w podejmowaniu decyzji.

Victor H. Vroom ma za sobą 40-letni okres badań w zakresie przywództwa. Przeanalizował sposoby podejmowania decyzji kilkuset tysięcy liderów. – Rolą autentycznego lidera jest kontrolowanie procesu podejmowania decyzji. Znajdowanie rozwiązań to zadanie zespołu, ale nie lidera. Jego funkcja polega więc na inspirowaniu do poszukiwania i znajdowania rozwiązań, na delegowaniu uprawnień w tym zakresie – mówił ekspert. Twierdził też, że w tak pomyślanym procesie lider powinien odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące podejmowanej decyzji:

  • czy i w jakim stopniu decyzja wpłynie na osiąganie celów?
  • czy rzeczywiście jest niezbędna dla lepszego działania zespołu?
  • jakie koszty są z jej podjęciem związane (czas, wysiłek, finanse)?
  • czy będzie miała wpływ na rozwój wiedzy i doskonalenie kompetencji pracowników?
  • czy zachęca ich do współpracy, czy raczej ją ogranicza lub blokuje?
  • czy tworzy poczucie znaczenia i wagi w opinii pracowników?
  • czy jest powiązana z indywidualnymi celami pracownika?

– Są to zasadnicze kryteria w procesie podejmowania decyzji, wyznaczające obszar konsultacji ze współpracownikami. Dzięki stworzeniu przestrzeni wolności dla zespołu w podejmowaniu decyzji można przecież uzyskać znacznie lepsze rezultaty w działaniach podjętych w wyniku tej decyzji – mówi Victor H. Vroom. Podpowiada menedżerom, także tym odpowiedzialnym za HR: wyznaczaj cele, wspieraj kompetencje zespołu, doceniaj zaangażowanie ludzi, rozwijaj pracowników, ale przede wszystkim – włączaj innych w proces podejmowania decyzji, nawet w najważniejszych kwestiach.

Specjalistyczne kompetencje w cenie

– Jesteśmy ostrożni, kiedy myślimy o przyszłości, kiedy próbujemy coś przewidzieć odnośnie do kierunków zarządzania kadrami, ale trzeba podjąć próbę analizy implikacji, które z dzisiejszego stanu rynku pracy mogą wyniknąć w przyszłości dla pracowników, jak też dla pracodawców – podkreślał Stephen Taylor, starszy wykładowca The Machester Metropolitan University Business School, krajowy ekspert w Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD). Ekspert analizuje sposoby pracy działów HR i ich funkcje, które mogą rozwijać się w ciągu następnych 15–20 lat. – Rynek pracy będzie coraz bardziej poszukiwał wykwalifikowanych pracowników, a walka z brakiem kadr o specjalistycznych kompetencjach pracowników w coraz większym stopniu będzie dominowała w światowej branży HR. Dlatego skuteczna rekrutacja będzie miała zasadnicze znaczenie w pracy specjalistów ds. zarządzania personelem. Bo będzie prowadzona w coraz bardziej ograniczonym w zasoby środowisku. A to będzie wymagało opracowania nowego i coraz bardziej kreatywnego podejścia do zarządzania ludźmi – mówił Stephen Taylor.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »