| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Klimat do rozwoju

Klimat do rozwoju

Rozmowa z Grzegorzem Święchem, prezesem zarządu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości

● To prawda. To byłby ten moment, gdzie następuje zderzenie się dwóch meteorytów i ze wspólnego wybuchu wypływa kondensat najprawdziwszej wiedzy o kwalifikacyjnych i kompetencyjnych potrzebach obu stron. Tymczasem bazą takiej wymiany informacji bywają przystanki MPK, gdzie studenci wielokrotnie rozmnożonych kierunków Marketing i zarządzanie wyrabiają opinię o standardach zarobkowania, których by sobie życzyli. Dodatkowo instytucje, takie jak PARP, muszą robić badania o najbardziej oczekiwanych kompetencjach, gdzie na pierwszym miejscu plasuje się komunikatywność, umiejętność pracy w grupie...

Swoją drogą to dość wyświechtana już kompetencja, która jest po prostu czynnikiem już niezbędnym. Dzisiaj samemu nie buduje się świata. Jesteśmy w dobie globalizacji, gdzie wszystko przez siebie przenika. Ja pracuję 15 lat i nigdy nie pracowałem sam.

● Świat gospodarczy w kryzysie idzie w swoją stronę, łatając dziurę, świat młodych przyszłych pracowników idzie kompletnie w inną, swoją stronę, ratując siebie. Czy Inkubatory będą, są, plastrem na tę wyrwę pomiędzy nimi?

Tak. Ale słusznie Pani zauważyła, że to jedno z lekarstw. To nie jest panaceum na wskrzeszenie przedsiębiorczości. Tego głównego czynnika leczącego upatruję na etapie edukacji. Jeżeli od najmłodszych lat będziemy ludzi uczyć, że duży z małym może rozmawiać, ale mały z dużym też, to nie będziemy mieć mentalnych barier, z którymi ludzie wychodzą w rzeczywistość pracy. A z drugiej strony, proszę popatrzeć, jak szybko nam poszło nauczenie ludzi np. na kierunkach ekonomicznych, jak mają się cenić. My, skromni Polacy, kiedyś siedzący podkuleni na lotnisku, dziś broniąc pracy magisterskiej, mamy na wejściu oczekiwania średniego poziomu menedżerskiego, „się należy” i to nam szybko poszło. To równie dobrze i szybko powinno nam pójść skanalizowanie tej śmiałości w szukanie partnerstwa, w odwadze do zapytania o to, czy może byśmy coś wspólnie... w poszukiwanie pomysłu, i do tego krzyżowanie kontaktów.

● Kreatywność ponad wszystko?

Zdecydowanie. Świat będzie taki, jaki sobie narysujemy. Nie ma jednej centralnej jednostki sterowania.

● Bardzo pozytywnie wyraża się Pan o studentach, z którymi ma Pan do czynienia w ramach Inkubatorów...

Bo ja widzę w nich jeden budujący, wspólny mianownik – chęć i przedsiębiorczość. Oni nie czekają, że ktoś im poda na tacy: „proszę, oto Twoja kariera na najbliższe 25 lat”, a oni odpowiedzą „wiesz co, poczekam na następną”. A takich ludzi też jest cała masa. Jest jeszcze jeden wspólny mianownik – pasja i obawa, jak pójść do dużego tuza z moim pomysłem i nie czuć się gorszym. Tymczasem, absurdalnie, ci więksi też powinni szukać.

● ...nie opatentowaliście technologii rekrutowania ludzi z etykietką „z pasją”?

(śmiech) Gdybyśmy tę technologie wymyślili, to wszyscy ją od nas kupują tu i teraz (znowu śmiech). Ludzie z pasją przyciągają się wzajemnie, ale oczywiście ci wykonujący pracę odtwórczo też są potrzebni.

● Jeździ Pan do Inkubatorów do innych krajów. Jak poza Polską widzą tę naszą przedsiębiorczość?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK