| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak prawidłowo przeprowadzić exit interview

Jak prawidłowo przeprowadzić exit interview

Odejście pracownika z firmy to trudny moment zarówno dla niego, jak i dla przedsiębiorstwa. Trzeba zastąpić odchodzącą osobę oraz przekazać jej obowiązki innym. W dodatku, jeśli pracownik jest zatrudniony na kluczowym stanowisku, pojawia się pytanie o możliwość zaoferowania mu takich warunków, które skłoniłyby go do cofnięcia decyzji o odejściu. Najlepszym narzędziem w tym wypadku jest exit interview.

Exit interview to rozmowa przeprowadzana z odchodzącym pracownikiem. Głównym jej celem jest poznanie przyczyn decyzji o odejściu z firmy. Odpowiedź na to pytanie pozwala zrozumieć powody rezygnacji, a w rezultacie daje pracodawcy możliwość poprawy warunków i zasad funkcjonowania firmy, tak aby rotacja pracowników była jak najniższa. Powody odejścia pracowników mogą być związane bezpośrednio z pracodawcą bądź są niezależne od firmy.

Jednym z często przytaczanych podziałów przyczyn odejścia z pracy jest podział na przyczyny wewnątrzzakładowe i osobiste:*

  • przyczyny wewnątrzzakładowe:

– trudne warunki pracy

– czas pracy

– regulamin urlopowy

– system wynagrodzeń

– komunikacja i współpraca w firmie

– możliwości rozwoju zawodowego

– organizacja i zarządzanie

  • przyczyny osobiste:

– decyzja o zmianie zawodu

– przyczyny rodzinne i osobiste

– zmiana miejsca zamieszkania

Exit interview może służyć jako ważne narzędzie łagodzenia napięcia, gdy odejście pracownika wiąże się np. z jego negatywną reakcją na zwolnienie lub sytuacją sporną między nim a pracodawcą. Jest odpowiednim momentem na wyjaśnienie konfliktów, poznanie motywacji zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Cenne dla firmy może być prowadzenie rozmowy końcowej przez osobę z nią niezwiązaną: umożliwia to odchodzącemu pracownikowi szczere i otwarte omówienie przyczyn decyzji o odejściu. Pozwala również ocenić sytuację, w której firma obecnie się znajduje, oraz określić jej mocne i słabe strony.

Podczas exit interview jedną z najważniejszych kwestii jest przekazanie obowiązków odchodzącego pracownika jego następcy. Chodzi nie tylko o wiedzę czysto merytoryczną zdobytą podczas pracy dla firmy, ale głównie o specyfikę pracy na danym stanowisku w przedsiębiorstwie, realizowane zadania i projekty. Pomaga to w sprawnym przejęciu obowiązków przez kolejnego pracownika i skraca czas jego wdrożenia. Jest to niezwykle istotne dla funkcjonowania firmy i ciągłości bieżącej działalności, zwłaszcza w kontekście dbania o dobro klienta.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK