| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak prawidłowo przeprowadzić exit interview

Jak prawidłowo przeprowadzić exit interview

Odejście pracownika z firmy to trudny moment zarówno dla niego, jak i dla przedsiębiorstwa. Trzeba zastąpić odchodzącą osobę oraz przekazać jej obowiązki innym. W dodatku, jeśli pracownik jest zatrudniony na kluczowym stanowisku, pojawia się pytanie o możliwość zaoferowania mu takich warunków, które skłoniłyby go do cofnięcia decyzji o odejściu. Najlepszym narzędziem w tym wypadku jest exit interview.

Exit interview to rozmowa przeprowadzana z odchodzącym pracownikiem. Głównym jej celem jest poznanie przyczyn decyzji o odejściu z firmy. Odpowiedź na to pytanie pozwala zrozumieć powody rezygnacji, a w rezultacie daje pracodawcy możliwość poprawy warunków i zasad funkcjonowania firmy, tak aby rotacja pracowników była jak najniższa. Powody odejścia pracowników mogą być związane bezpośrednio z pracodawcą bądź są niezależne od firmy.

Jednym z często przytaczanych podziałów przyczyn odejścia z pracy jest podział na przyczyny wewnątrzzakładowe i osobiste:*

  • przyczyny wewnątrzzakładowe:

– trudne warunki pracy

– czas pracy

– regulamin urlopowy

– system wynagrodzeń

– komunikacja i współpraca w firmie

– możliwości rozwoju zawodowego

– organizacja i zarządzanie

  • przyczyny osobiste:

– decyzja o zmianie zawodu

– przyczyny rodzinne i osobiste

– zmiana miejsca zamieszkania

Exit interview może służyć jako ważne narzędzie łagodzenia napięcia, gdy odejście pracownika wiąże się np. z jego negatywną reakcją na zwolnienie lub sytuacją sporną między nim a pracodawcą. Jest odpowiednim momentem na wyjaśnienie konfliktów, poznanie motywacji zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Cenne dla firmy może być prowadzenie rozmowy końcowej przez osobę z nią niezwiązaną: umożliwia to odchodzącemu pracownikowi szczere i otwarte omówienie przyczyn decyzji o odejściu. Pozwala również ocenić sytuację, w której firma obecnie się znajduje, oraz określić jej mocne i słabe strony.

Podczas exit interview jedną z najważniejszych kwestii jest przekazanie obowiązków odchodzącego pracownika jego następcy. Chodzi nie tylko o wiedzę czysto merytoryczną zdobytą podczas pracy dla firmy, ale głównie o specyfikę pracy na danym stanowisku w przedsiębiorstwie, realizowane zadania i projekty. Pomaga to w sprawnym przejęciu obowiązków przez kolejnego pracownika i skraca czas jego wdrożenia. Jest to niezwykle istotne dla funkcjonowania firmy i ciągłości bieżącej działalności, zwłaszcza w kontekście dbania o dobro klienta.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK