| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Pierwsze dni w pracy nowego menedżera

Pierwsze dni w pracy nowego menedżera

Niedługo zmienię pracę. U nowego pracodawcy zostanę szefem zgranej grupy pracowników i obawiam się, jak zostanę przyjęty. Co powinienem zrobić podczas tych pierwszych, najważniejszych dni?

Czas na exposé

Po kilku dniach wspólnej pracy, nie później niż w ciągu tygodnia, szef powinien przedstawić swoje exposé. Dobre jest krótkie i przedstawiane prostym językiem – po to, żeby podwładni wszystko zapamiętali. Składa się z czterech części. W pierwszej należy przedstawić, na czym szczególnie zależy przełożonemu, jakie zachowania będzie wspierał i nagradzał. Drugi fragment to pokazanie, czego szef nie będzie tolerował i kiedy będzie wyciągał konsekwencje. W trzeciej części przełożony pokazuje, na jaką jego pomoc mogą liczyć podwładni. Zakończenie exposé to sprawdzenie, czy wszystko, co szef powiedział w swoim exposé, zostało zrozumiane przez pracowników.

Reguły w nowej firmie

Jeżeli nowy szef zacznie szybko wprowadzać zmiany, nie znając dobrze podległego zespołu, może zaburzyć jego funkcjonowanie. Zbyt szybkie ich wprowadzenie rodzi niepokój i negatywne myślenie o przełożonym. Po drugie, jeśli zespół funkcjonował do tej pory, to znaczy, że korzystał z metod, które mogły być całkiem niezłe. Przez wprowadzenie innowacji, można wylać dziecko z kąpielą i pozbyć się rozwiązań, które były wypracowywane i modyfikowane przez długie lata i sprawdzały się w istniejących realiach. Nowy szef musi też pamiętać, że wszystkiego nie będzie w stanie zmienić. Spotka ustalenia, zasady i rozwiązania, które będzie musiał zaakceptować, nawet jeżeli nie będą mu się podobały. Czasami będą to realia, które warto zmienić, bo poprawią skuteczność zespołu. Mimo to będzie musiał pogodzić się z tym, że niektóre reguły w nowej firmie są nienaruszalne, nawet wtedy, gdy działają na jej niekorzyść.

Testowanie przez podwładnych

W początkowym okresie nowy menedżer będzie wystawiany na próbę przez podwładnych. Będą sprawdzali, na ile mogą sobie pozwolić, ile swobody mogą sobie zapewnić i czy szef rzeczywiście będzie trzymał się tego, co zapowiedział. To naturalne postępowanie i nie powinno wywoływać gniewnych reakcji ze strony nowego zwierzchnika. Podwładni myślą podobnie do małych dzieci, badających granice tolerancji rodziców – myślą „To, co zdobędziemy teraz, będzie już usankcjonowane. Lepiej więc teraz uzyskajmy więcej, bo później będzie już trudniej”. Szef, który jest świadomy, co leży u podstawy takiego zachowania, będzie wiedział, jak się zachować. Wystarczy, że będzie konsekwentnie trzymał się ustaleń, które poczynił na początku swojej pracy. Warto też, by pokazał podwładnym, że rozumie ich zabiegi, ale nie ma zamiaru zmieniać zasad bez ważnego powodu. Nie zrobi tego, ponieważ straci w ich oczach autorytet. Jest też otwarty na wszelkie dyskusje i w uzasadnionych przypadkach chętnie rozważy, czy jego opinia jest właściwa.

Czasami występuje inne zagrożenie. Niektórzy spróbują wykorzystać pojawienie się okazji, jaką jest przełożony, który nie zna warunków panujących w zespole. Mogą próbować manipulować nim i przedstawić sytuację w sposób, który jest dla nich wygodny, a nie zawsze zgodny z prawdą. Jest to szansa, żeby nowy zwierzchnik podjął takie decyzje, które są im na rękę. Jak odróżnić takich manipulantów od pracowników, którzy starają się rzetelnie wprowadzić szefa w realia firmy? Na początku jest to niemożliwe, jedyną szansą jest cierpliwość i uważna analiza poprzedzona obserwacją.

UWAGA

Menedżerowie, którzy preferują autorytarne podejście do podwładnych, wypadają szczególnie kiepsko podczas pierwszych dni w firmie. Twardo zarządzający przełożony może przesadzić w kreowaniu wizerunku surowego zwierzchnika. Jeżeli postawi głównie na zdobycie respektu podwładnych, zrazi ich do siebie i zaprzepaści szansę na zbudowanie partnerskich stosunków. Ryzykuje, że najbardziej operatywni uciekną z firmy, a pozostali staną się jedynie wykonawcami poleceń służbowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK