| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > HRM bez doradztwa?

HRM bez doradztwa?

„Jak to możliwe, że wam się udało bez pomocy konsultingu wdrożyć taki duży system?” – słyszymy nieraz pełne podziwu pytania kierowane do dyrektorów personalnych występujących podczas kongresów. Słyszymy też nieraz pełne zazdrości westchnienia: „inni to mają dobrze, bo zarząd nie skąpi na doradców zewnętrznych, a my to musimy wszystko robić sami”.

Joanna Cesarz

kierownik Działu Zatrudnienia i Płac, Wielton SA

Doradztwo w HR – tak, ale czy dla wszystkich...

Jednym z największych wyzwań dla menedżerów HR jest dzisiaj zrozumienie celów biznesowych firmy oraz umiejętne przełożenie ich na cele i działania w sferze zarządzania kadrami. Stosunkowo trudno jest też przełożyć szczegółowe cele HRM na praktyczny model operacyjny – skuteczny i efektywny już w codziennym zarządzaniu ludźmi. Dobrze zorganizowany dział HR powinien mieć dobrze rozwiniętą dojrzałość w realizacji procesów HRM, dostosowanych do najważniejszych obszarów funkcjonowania firmy, by stać się partnerem dla działów biznesu. Chcąc osiągnąć taką pozycję, musimy działać w wielu kierunkach i obszarach organizacji. Jest to proces trudny, ale decydujący o przyszłości działów kadrowych. Ci, którzy posiadają zaufanie do konsultantów, mogą przy tym skorzystać z ich wsparcia, a ich wiedza i doświadczenie mogą posłużyć realizacji zwłaszcza tych niecodziennych zadań w dziedzinie zarządzania personelem.

Zatrudnienie firmy doradztwa personalnego w zakresie usług rekrutacyjnych stanowi rozwiązanie, które umożliwia działom HR efektywną politykę rekrutacyjną i realizację strategicznie ważnych obszarów polityki personalnej. Powszechnie wiadomo, że zbudowanie zespołu, który będzie w stanie wspólnie wypracować dla firmy jak najlepsze wyniki, zaczyna się od rekrutacji. W ślad za rosnącymi wymaganiami wobec kandydatów oraz zmieniającą się sytuacją na rynku pracy proces pozyskiwania najlepszych specjalistów staje się coraz trudniejszy, dlatego pozyskiwanie i ocenę kandydatów na stanowiska menedżerskie i specjalistyczne – wymagające specjalistycznej wiedzy lub rekrutacji masowych – zlecamy firmom doradztwa personalnego. Taka firma posiada doświadczenie w prowadzeniu różnorodnych projektów rekrutacyjnych oraz własną, szeroką sieć kontaktów do potencjalnych kandydatów. My musielibyśmy często zaczynać od zera, a bez znajomości rynku pracy lub specyfiki danego stanowiska łatwo jest popełnić błąd. Zlecenie rekrutacji firmie zewnętrznej pozwala na koncentrowanie się na prowadzonej działalności biznesowej oraz optymalizację kosztów i czasu poświęconego na rekrutację. Niewątpliwą korzyścią dla nas jest również minimalizacja ryzyka. Firma rekrutacyjna gwarantuje bowiem nie tylko dyskrecję i profesjonalizm, lecz przede wszystkim znalezienie odpowiedniego kandydata w jak najkrótszym czasie.

Wykorzystując posiadaną przez konsultantów znajomość psychologicznych aspektów motywacji połączoną ze znajomością szerokiej gamy praktycznych rozwiązań motywacyjnych na rynku, a także na podstawie ich metod eksperckich, można skutecznie zharmonizować płace i stworzyć spójne podejście do wynagradzania, jeśli zakłada się dalszy rozwój polityki wynagrodzeń, istniejącej w firmie – szczególnie w dobie ostrej konkurencji rynkowej i potrzebie zarówno pozyskania, jak i utrzymania wysoko wykwalifikowanego personelu i kadry kierowniczej. Bardzo istotny jest również fakt posiadania przez firmy zewnętrzne niezwykłej umiejętności wyzwalania mobilizacji w pracy projektowej wśród osób zaangażowanych w działanie przy budowie systemów wynagrodzeń i motywacyjnych.

Obecnie wiele firm bada opinię pracowników. Powszechnie wiadomo, że niezaangażowani pracownicy to istotny problem w miejscu pracy. Jeszcze poważniejszym wyzwaniem są osoby zaangażowane, które nie mogą przełożyć swojego entuzjazmu na konkretne działania. Samo zadanie im pytań o ich pracę to zdecydowanie za mało. Aby uzyskać rzeczywiste korzyści z badania, warto zaangażować firmę doradztwa personalnego, która poprzez wszechstronną bazę danych i specjalnie opracowane ankiety pomoże zdiagnozować czynniki, stanowiące przeszkodę uniemożliwiającą pracownikom osiąganie najlepszych wyników, na jakie ich stać. Konsultanci zapewniają przy tym pełną poufność uzyskanych wypowiedzi oraz ciekawe rozwiązania przy doborze metod, umożliwiając tym samym zyskanie lepszej próby badania.

Czy to oznacza, że dział HR jest niezorganizowany? Czy może z doradztwa możemy dobrze skorzystać, gdyż posiadamy odpowiednią wiedzę, doświadczenie, a także zaufanie do konsultanta?...

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK