| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Na linii przecięcia kultur. Problemy organizacji działających na rynkach międzynarodowych

Na linii przecięcia kultur. Problemy organizacji działających na rynkach międzynarodowych

Tak różnorodna geograficznie, społecznie i kulturowo Europa z punktu widzenia biznesu i zarządzania wydaje się dość homogeniczna. Jednak prawdziwy szok kulturowy przeżywamy już po przyjeździe np. do Rosji czy Chin. Dlaczego tak wielu menedżerów wyjeżdżających do tych krajów nie odnosi sukcesu, chociaż zarządzali skutecznie w swoich firmach macierzystych? Dlaczego tak często porażką kończą się umowy handlowe, inwestycje czy plany rozwoju?

Źródło różnic

Przedstawiciele innych narodowości mogą odmiennie interpretować różne sytuacje, zdarzenia, fakty czy symbole, ponieważ mogą koncentrować się na innych szczegółach czy aspektach. Szczególnie istotne wydają się takie sytuacje, które mają ewidentny związek z kulturą danego kraju lub narodowością, np: podejście do kwestii hierarchii, płci, przekonań religijnych, koncentracja na relacjach czy aspekcie rodzinnym, rola zawodowa, istniejące antagonizmy (równowaga natury historycznej), zorientowanie na współpracę itp.

Kultura to zwyczaje (kultura narodowa, zawodowa, korporacyjna), normy i rytuały (formy działania wiążące ludzi w grupy), wartości (podstawowe założenia, wartości, etyka zawodowa, zwyczaje korporacyjne).

Można wyróżnić pięć względnie powtarzających się obszarów, na podstawie których można pokazać różnice między kulturami i dokonać ich porównań. Są to:

1. Rozdział władzy i hierarchii w społeczeństwie (W jaki sposób następuje? Czy jest oparty na fundamencie hierarchii czy egalitaryzmu? Jakie są przekonania społeczne na temat równouprawnienia czy przywilejów?)

2. Indywidualizm lub kolektywizm jako podstawa stosunków społecznych (Co jest podstawowym budulcem społeczeństwa – jednostka czy grupa? Jak społeczeństwo organizuje się celem podejmowania akcji kolektywnych?)

3. Relacje społeczeństwa do środowiska, w którym ono żyje (Jak ludzie postrzegają świat wokół siebie? Jaki mają stosunek do środowiska naturalnego i społecznego? Czy ich celem jest zarządzanie swoim środowiskiem i innymi zjawiskami, czy szukają tylko harmonii współistnienia w realiach zewnętrznych?)

4. Pojęcie czasu (Jak ludzie organizują swój czas, aby realizować funkcje zawodowe i podejmować aktywność pozazawodową? Jakie jest rozumienie czy podejście do kwestii czasu?)

5. Mechanizmy kontroli społeczeństwa i jednostki: w jaki sposób społeczeństwo chce zabezpieczyć przewidywalność zachowań jego członków? Czy kontrola społeczna oparta jest na zdefiniowanych zasadach, prawach, policji, normach społecznych czy opiera się na więziach osobistych lub zależy od szczególnych okoliczności?)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK