| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy tworzyć plany kariery i sukcesji?

Czy tworzyć plany kariery i sukcesji?

Opisanie ścieżek kariery w organizacji to dla pracowników miły komunikat, świadczący o tym, że firma daje im szansę rozwoju, możliwość zmiany na lepsze. Jednak niewielu pracodawców decyduje się na taki krok. Plany sukcesji to z kolei bezpieczeństwo dla firmy. A jednak często przeważa postawa „jakoś to będzie”. Więc może nie warto?

Agnieszka Bielawska

menedżer ds. HR w Henkel Polska

Stawiamy na rozmowę

Henkel informuje swoich pracowników o możliwości rozwoju kariery, a zarazem prowadzi konkretne działania zmierzające do zapewnienia następców na kluczowych dla firmy stanowiskach. Informacje na temat kompetencji pracowników i pomysły, jak je dobrze wykorzystać, znajdują się w centrum uwagi osób zarządzających firmą. Główną rolę w tym procesie odgrywają spotkania kalibracyjne (tzw. Development Round Table) prowadzone z udziałem menedżerów z każdego Business Unitu oraz szefa działu HR, podczas których rozmawiamy o pracownikach. Dzięki kalibracji możemy porównać stopień rozwoju kompetencji każdego pracownika oraz dostrzec tkwiący w nim potencjał, stosując te same obiektywne kryteria oceny.

Pracownicy Henkla również osobiście wypowiadają się na temat swoich aspiracji i rozwoju. Odbywa się to podczas spotkań w ramach oceny rocznej (tzw. Potential and Performance Assessment), którą przeprowadzają z nimi bezpośredni przełożeni.

Każdy pracownik kadry menedżerskiej jest dokładnie informowany o tym, jak jego potencjał jest oceniany i jakie kroki dotyczące dalszego rozwoju są planowane.

Spotkania kalibracyjne pomagają zorientować się również, czy dany pracownik mógłby i chciałby się sprawdzić w zupełnie innym dziale firmy niż ten, w którym pracuje obecnie. Czasem taka inicjatywa zmiany wychodzi też od samego pracownika.

Henkel jako organizacja międzynarodowa oferuje wybranym osobom możliwość pracy w oddziałach firmy znajdujących się w innych krajach. Podczas spotkań kalibracyjnych na wyższych poziomach – krajowym i międzynarodowym – omawiane są kandydatury pracowników z danego kraju. Jeśli ich kompetencje, prezentowane podczas międzynarodowego Development Round Table, odpowiadają bieżącym zapotrzebowaniom firmy w innych oddziałach, przedstawiamy pracownikom propozycję wymiany międzynarodowej – obejmowania na pewien czas stanowisk np. w regionalnej centrali Henkla w Austrii, w innym z krajów nie tylko z grupy CEE lub w siedzibie głównej w Düsseldorfie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK