| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zarządzać pracownikami 45+

Jak zarządzać pracownikami 45+

Sukces firmy w dużej mierze opiera się na potencjale pracowników. Potencjał to nie tylko wiedza i umiejętności młodych, lecz także doświadczenie i zdolności dojrzałych pracowników. Polskie firmy wydają się o tym zapominać. O tym, jak łamać stereotypy i docenić potencjał pracowników 45+ dyskutowano podczas webinarium PARP.

W 2010 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55–64 lata wynosił w Polsce 33 proc. i był jednym z najniższych wśród wszystkich państw członkowskich UE. Dla porównania w Szwecji wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 70 proc., w Danii 57,5 proc., a w Niemczech 56,2 proc.

Z roku na rok długość życia Polaków się wydłuża, jednocześnie rodzi się zbyt mało dzieci, co nie pozwala na uzupełnienie powstającej luki. Do 2035 roku spadnie zarówno liczba dzieci, jak i osób do 44. roku życia, a wzrastać będzie liczba osób po 45. roku życia oraz w wieku emerytalnym. Badania pokazują też, że wśród grupy pracowników w przedziale od 50 do 64 lat aż 30 proc. z nich chciałoby pójść na wcześniejszą emeryturę.

Opłacalne działanie

Świadomość narastającej luki pokoleniowej, a także oczekiwań pracowników w wieku przedemerytalnym zmusza organizacje rządowe i instytucje rynku pracy do podejmowania działań zmierzających do zmiany tej sytuacji. Jednym z podmiotów, który intensywnie zajmuje się problematyką pracowników 45+, jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Realizujemy projekt systemowy „Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwach (45+)”, który skierowany jest głównie do menedżerów i kadry zarządzającej w firmach – mówiła Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP, podczas odbywającego się 25 stycznia 2011 r. webinarium – Chcemy przekonać pracodawców, że zatrudnianie dojrzałych pracowników po prostu się opłaca – mówi Anna Świebocka-Nerkowska.

Starszy nie gorszy

Strategie zarządzania wiekiem w polskich firmach są niezwykle rzadkie. Sięgają po nie raczej duże firmy, takie jak np. Cemex Polska, które planują swoją politykę zatrudnienia z dużym wyprzedzeniem. Te firmy wiedzą doskonale, że w związku ze zmianami demograficznymi zatrzymanie w firmie pracowników w wieku emerytalnym będzie jednym z elementów pozwalających na utrzymanie stabilizacji w zatrudnieniu. PARP dofinansowuje projekty zarządzania wiekiem w dużych, średnich i małych firmach, ale adresuje swoje działania również do samych pracowników. Zachęca się ich przede wszystkim do podnoszenia swoich kwalifikacji. Stąd w ramach projektu działania szkoleniowo-doradcze, warsztaty psychologiczne, których zadaniem jest zmiana postawy pracowników, ich nastawienia do własnej kariery i rozwoju zawodowego, ale przede wszystkim funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK