| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zintegrować zespół?

Jak zintegrować zespół?

Niedawno do w miarę nowego zespołu młodych pracowników, którym kieruję, dołączyła osoba z innego pokolenia. Osoba znakomicie przygotowana merytorycznie do zadań zawodowych. Zarazem starsza o pokolenie, zatem nieprzygotowana do wyzwań, jakie takie nowe, młode otoczenie przed nią postawi. Na co zwrócić uwagę, jak się przygotować do tego, by taki zespół zintegrować?

Każdy ma inne potrzeby

Jak się zatem zabrać do wyboru najlepszego rozwiązania w danym momencie? Po pierwsze, należy dowiedzieć się od samych zainteresowanych, jakiego typu formuła wspólnej zabawy i wspólnego działania w celu skonsolidowania zespołu zadowalałaby wszystkich zainteresowanych. Forma dowolna – ankieta, rozmowa, plebiscyt – dostosowana do specyfiki zespołu. Ważne, żeby uczestnicy mieli realny wpływ na formułę działania integracyjnego.

Po drugie, warto na kwestie integracji spojrzeć z perspektywy całego zespołu, jego stażu, dynamiki rozwoju oraz fazy, w jakiej się znajduje, i tym się kierować, wybierając aktywność. Młody zespół będziemy definiować jako taki, który istnieje od niedawna, natomiast mogą go stanowić zarówno osoby zróżnicowane pod kątem doświadczenia życiowego oraz wieku metrykalnego.

Jeśli chcemy znaleźć najlepsze sposoby na integrację tak zdefiniowanego młodego zespołu zacznijmy od określenia stanu docelowego, czyli określenia, czym jest, jak pracuje, jak wygląda zespół zintegrowany. Pierwsze skojarzenia prowadzą nas do grupy osób, które się lubią, dobrze znają, rozumieją, pomagają sobie chętnie, dzielą się radą i najlepszymi praktykami, współpracują, stanowią jeden front, gdy przychodzi im bronić własnych interesów, lubią ze sobą spędzać czas również poza firmą.

Zespół zintegrowany, czyli jaki

Po pierwsze, zespół zintegrowany powinna cechować jednoznaczność celów, musi wiedzieć, dokąd zmierza i co ma osiągnąć. Po drugie, taki zespół charakteryzuje się optymalnym wykorzystaniem zasobów wszystkich członków grupy, czyli najpierw trzeba te zasoby i potencjał poznać, potem odpowiednio wykorzystać.

Dobra komunikacja

Kolejne niebagatelne kryterium to przepływ informacji między członkami zespołu oraz ich zdolność do przekazywania sobie informacji zwrotnej. Dzięki temu ludzie uczą się na popełnianych błędach, mają szansę wyciągać wnioski z potknięć, uczyć się nowych, lepszych sposobów rozwiązywania zadań. Zespół zintegrowany potrafi przekazywać sobie konstruktywną informację zwrotną, dzięki czemu nie narastają „podskórne” konflikty. Ponadto ludzie doceniają wysiłki i osiągnięcia swoje oraz innych osób w zespole, potrafią się wzajemnie chwalić, okazywać sobie uznanie, co buduje poczucie własnej wartości.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK