| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dział HR źródłem tworzenia standardów menedżerskich w firmie

Dział HR źródłem tworzenia standardów menedżerskich w firmie

Młodzi i niedoświadczeni szefowie stający na czele zespołów często mają niewielkie umiejętności praktycznego kierowania ludźmi. Mają też kłopoty z przekazywaniem trudnych decyzji, egzekwowaniem poleceń, z motywowaniem podwładnych poprzez spójny system kar i nagród, z budowaniem właściwego dystansu menedżerskiego pomiędzy sobą a zespołem, z uczeniem ludzi samodzielności i odpowiedzialności. W takich sytuacjach z pomocą powinien przyjść dział HR.

Docenianie i nagradzanie

Nie każdy szef potrafi zmotywować swojego podwładnego, dlatego w takim przypadku również pomocny może być dział HR. Podczas rozmowy motywującej warto zwracać uwagę na poniższe elementy:

1. Uczucia i intencje szefa. „Jest mi bardzo miło. Chcę pana nagrodzić”. „Jestem panu bardzo wdzięczny, dziękuję”.

2. Informacja o wartościowym i szczególnym dokonaniu podwładnego. „Jestem bardzo zadowolony z przygotowania naszej współpracy na targach, a szczególnie z wystroju naszego stoiska i sposobu rozmowy z klientami”.

3. Jakie korzyści odniósł szef dzięki postawie pracownika. „Dzięki temu ja usłyszałem wiele miłych słów od klientów i przełożonych”.

4. Przypomnienie swoich maksymalnych preferencji z expose. „Jak mówiłem w expose, szczególnie cenię sobie samodzielność i kreatywność, którą pan się wykazał”.

5. Nagroda. „Nagradzam pana w taki sposób...”.

6. Ciepłe i ludzkie zakończenie rozmowy. Algorytm nagradzania. „Jeszcze raz panu serdecznie dziękuję. Zapraszam na chwilę osobistej rozmowy”.

Uwaga na rutynę

Powyższe standardy, choć na początku mogą wydawać się nieco sztuczne, w rzeczywistości działają bardzo dobrze. Rutyna i niechęć do zmian są podstawowymi zagrożeniami dla wprowadzenia standardów wspierających pracę menedżera. Aby wprowadzać coś nowego, trzeba samemu się do tego przekonać. Jeżeli będziemy uczestniczyli w wyznaczaniu celów naszej firmy, departamentu czy wydziału i będziemy się z nimi identyfikować, jest szansa, że te główne zagrożenia uda się ominąć. Ponieważ na wszystko potrzeba czasu, nie należy wpadać w panikę, że efekty nie przychodzą od razu. Opanowanie zniechęcenia i niecierpliwości da szansę na poprawną realizację założeń, cudów nie ma.

W łamaniu barier i eliminowaniu zagrożeń dużą rolę odgrywają okresowe badania realizowane przez specjalistów HR. Jako osoby niejako z zewnątrz danego działu czy komórki, mogą w odpowiednim czasie wychwycić to, co najgroźniejsze, czyli wpadanie w rutynę i zniechęcenie. Mogą podpowiedzieć kierownikom i liderom, gdzie i kiedy dokonać zmian, wzmóc nadzór, zwiększyć ilość treningów.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK