| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dział HR źródłem tworzenia standardów menedżerskich w firmie

Dział HR źródłem tworzenia standardów menedżerskich w firmie

Młodzi i niedoświadczeni szefowie stający na czele zespołów często mają niewielkie umiejętności praktycznego kierowania ludźmi. Mają też kłopoty z przekazywaniem trudnych decyzji, egzekwowaniem poleceń, z motywowaniem podwładnych poprzez spójny system kar i nagród, z budowaniem właściwego dystansu menedżerskiego pomiędzy sobą a zespołem, z uczeniem ludzi samodzielności i odpowiedzialności. W takich sytuacjach z pomocą powinien przyjść dział HR.

Docenianie i nagradzanie

Nie każdy szef potrafi zmotywować swojego podwładnego, dlatego w takim przypadku również pomocny może być dział HR. Podczas rozmowy motywującej warto zwracać uwagę na poniższe elementy:

1. Uczucia i intencje szefa. „Jest mi bardzo miło. Chcę pana nagrodzić”. „Jestem panu bardzo wdzięczny, dziękuję”.

2. Informacja o wartościowym i szczególnym dokonaniu podwładnego. „Jestem bardzo zadowolony z przygotowania naszej współpracy na targach, a szczególnie z wystroju naszego stoiska i sposobu rozmowy z klientami”.

3. Jakie korzyści odniósł szef dzięki postawie pracownika. „Dzięki temu ja usłyszałem wiele miłych słów od klientów i przełożonych”.

4. Przypomnienie swoich maksymalnych preferencji z expose. „Jak mówiłem w expose, szczególnie cenię sobie samodzielność i kreatywność, którą pan się wykazał”.

5. Nagroda. „Nagradzam pana w taki sposób...”.

6. Ciepłe i ludzkie zakończenie rozmowy. Algorytm nagradzania. „Jeszcze raz panu serdecznie dziękuję. Zapraszam na chwilę osobistej rozmowy”.

Uwaga na rutynę

Powyższe standardy, choć na początku mogą wydawać się nieco sztuczne, w rzeczywistości działają bardzo dobrze. Rutyna i niechęć do zmian są podstawowymi zagrożeniami dla wprowadzenia standardów wspierających pracę menedżera. Aby wprowadzać coś nowego, trzeba samemu się do tego przekonać. Jeżeli będziemy uczestniczyli w wyznaczaniu celów naszej firmy, departamentu czy wydziału i będziemy się z nimi identyfikować, jest szansa, że te główne zagrożenia uda się ominąć. Ponieważ na wszystko potrzeba czasu, nie należy wpadać w panikę, że efekty nie przychodzą od razu. Opanowanie zniechęcenia i niecierpliwości da szansę na poprawną realizację założeń, cudów nie ma.

W łamaniu barier i eliminowaniu zagrożeń dużą rolę odgrywają okresowe badania realizowane przez specjalistów HR. Jako osoby niejako z zewnątrz danego działu czy komórki, mogą w odpowiednim czasie wychwycić to, co najgroźniejsze, czyli wpadanie w rutynę i zniechęcenie. Mogą podpowiedzieć kierownikom i liderom, gdzie i kiedy dokonać zmian, wzmóc nadzór, zwiększyć ilość treningów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK