| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > W jaki sposób zarządzać zespołem indywidualistów?

W jaki sposób zarządzać zespołem indywidualistów?

Przede mną nie lada zadanie. Właśnie objęłam stanowisko menedżera zespołu składającego się z osób żyjących w odrębnych światach. Prawie każdy ma własną opinię na każdy temat, swoje przyzwyczajenia oraz swoje sposoby pracy. Przyznam jednak, że zespół ten jest efektywny i osiąga wyznaczone mu cele. Pytanie tylko, jak ja mam się w tym odnaleźć? Co robić, aby utrzymać i zwiększać efektywność tego zespołu? Czy uszanować odrębność członków zespołu?

Wskazówki pomocne w zarządzaniu zespołem indywidualistów:

● Określ zasady współpracy

Podstawą i początkiem każdej pracy zespołowej jest jasne określenie zasad współdziałania w grupie. Ułatwia to rozwiązywanie konfliktów i polepsza porozumiewanie się. Najlepiej, aby zasady były wspólnie ustalone oraz omówione przez członków zespołu, po to, aby bardziej się z nimi identyfikowali i mieli większą motywację do ich przestrzegania. Ważna jest zgoda wszystkich członków zespołu – napotkane wątpliwości lub obiekcje koniecznie muszą być wyjaśnione. Trzeba uwzględnić tu takie zasady, jak wzajemny szacunek, unikanie niepotrzebnej krytyki, szczerość i otwartość w wyrażaniu poglądów oraz dążenie do zgodnego działania. Zasady dobrze jest spisać i – jeśli to możliwe – powiesić w widocznym miejscu, tak aby móc do nich wracać w razie potrzeby. Zadaniem lidera jest pilnowanie ich przestrzegania oraz wyjaśnianie ewentualnych nieporozumień.

● Sformułuj misję zespołu oraz cele i strategię postępowania

Ważne jest, aby każdy członek zespołu miał świadomość nie tylko swoich obowiązków i zadań, lecz także celu nadrzędnego, np. dla wspólnego projektu. Warto zatem zacząć od wyjaśnienia charakteru zadania i celu istnienia danego zespołu. Jeśli to tylko możliwe, dobrze jest wspólnie ustalić misję zespołu, oczywiście uwzględniając wytyczne zleceniodawcy. Następnie można przejść do omówienia roli każdej z osób w projekcie. Etap ten najlepiej zakończyć wspólnym sformułowaniem celu i misji zespołu oraz strategii postępowania, tak by każdy mógł się w jak największym stopniu z nim utożsamić. Przy formułowaniu celów ważne jest, aby były one konkretne, mierzalne i jasno określone w czasie. Należy upewnić się, że są one zrozumiałe i akceptowane przez poszczególne osoby. Dobrze jest znaleźć czas na omówienie z każdym osobno jego zadań i obowiązków w nawiązaniu do celu nadrzędnego – realizacji projektu.

● Wykorzystaj umiejętności społeczne

Do skutecznego realizowania złożonych projektów i zarządzania zespołem, zwłaszcza gdy składa się on z indywidualistów, konieczne są umiejętności społeczne – dobra komunikacja, umiejętność motywowania, rozwiązywania konfliktów i zarażania entuzjazmem, empatia, konsekwencja, a także umiejętne rozdzielanie zadań i obowiązków. Pomimo że zarządzanie taką grupą stanowi duże wyzwanie, zespół złożony z indywidualistów, a jednocześnie specjalistów w swojej dziedzinie, może być, przy umiejętnym zarządzaniu, znacznie skuteczniejszy niż zespół złożony z osób chętniej integrujących się, a jednocześnie mniej skłonnych do obrony swoich przekonań.


Autor:

certyfikowany trenere Kepner-Tregoe z metodyki PSDM (Problem Solving & Decision Making), ATS (Analytic Troubleshooting) oraz Project Management

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK