| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zachować skuteczność w warunkach stresu?

Jak zachować skuteczność w warunkach stresu?

Zarządzam kilkunastoosobowym zespołem. Ostatnio w firmie zachodzi dużo zmian w związku z coraz większym udziałem kapitału zagranicznego. W zasadzie jestem przyzwyczajony do zmian, ale ostatnio zauważam u siebie coraz większą irytację i podenerwowanie. Cały czas czuję się spięty. Mam wrażenie, że przenoszę to na swoich pracowników. W domu też nie dzieje się najlepiej... Jak zachować spokój i zdrowy rozsądek pomimo stresu?

Odpowiedzialność za swoje emocje

Wszystkie sytuacje, które postrzegamy jako stresujące, wyzwalają (budzą) w nas pewne negatywne emocje. Kluczowym słowem jest „wyzwalają”, którego często używamy, nie zdając sobie sprawy, jaki mechanizm za tym słowem stoi.

Wyzwalać możemy coś, co już istnieje, ale jest uśpione, stłumione. Oznacza to, że emocje, które się w nas budzą, należą do nas i były już w nas wcześniej – zanim zaistniała tzw. stresująca sytuacja. Można stąd wywnioskować, że to nie ludzie i sytuacje są winni temu, jak się czujemy. Oni tylko pokazują nam, niczym lustro, coś, co już w nas wcześniej było. Umiejętność zauważenia tego mechanizmu w codziennym życiu spowoduje, że tzw. kryzysy staną się naszą szansą na rozwój. Z kolei obwinianie innych o to, jak się czujemy, prowadzi do pogłębiania naszej frustracji. Spowoduje, że trudne sytuacje i kryzysy będą nas osłabiać i pogrążać w coraz większym chaosie emocjonalnym, zamiast nas wzmacniać.

Przychodził do mnie na indywidualne zajęcia dyrektor działu handlowego w dużej francuskiej korporacji. Pomimo wysokiej pozycji miał niskie poczucie własnej wartości. Pracując ze swoim kilkunastoosobowym zespołem, często spotykał się z podważaniem swoich kompetencji przez pracowników. W rzeczywistości podwładni wypowiadali własne zdanie, proponowali inne, alternatywne rozwiązania problemów, które on odczytywał jako podważanie własnych kompetencji. Zanim się spotkaliśmy, w wyniku zbyt autorytatywnej polityki i ciągłych spięć odeszło z zespołu kilka osób.

Pani prezes pewnej firmy z branży reklamowej miała w sobie poczucie dźwigania wszystkiego na własnych plecach. Doszło do tego, że nawet spotkania ze znajomymi traktowała jako kolejny obowiązek, a nie przyjemność. „Jeszcze muszę iść do teatru i do fryzjera, i napisać ofertę i na dodatek koleżanka do mnie zadzwoniła...”. Nawet nowi klienci stawali się kolejnym obciążeniem, a nie szansą.

Ważne jest zatem, żeby zobaczyć swoje emocje, które odczuwamy w stresujących sytuacjach. Często w wyniku tej obserwacji odkryjemy własne, powtarzające się schematy, u podstaw których leżą wcześniej nieuświadomione uczucia.

Tu i teraz znaczy efektywnie

Na czym się koncentrujemy, będąc w sytuacji stresowej? Z moich obserwacji wynika, że najczęściej „na gwałt” szukamy wyjścia z takiej sytuacji. Targani przez emocje rozpaczliwie szukamy rozwiązania.

Efektywność jednak – szczególnie w czasach permanentnych zmian – wymaga kreatywności i przełamywania schematów zachowań. A nie zrobimy tego, mając emocjonalne klapki na oczach, w panice i z „myślotokiem” w głowie. Potrzebujemy wyskoczyć z tego myślotoku, z głowy, zobaczyć sytuację świeżym okiem – bez naszych emocjonalnych i intelektualnych filtrów (przekonań). Takie spojrzenie dopiero pozwoli nam na zmianę podejścia w działaniu. Może to zaistnieć tylko wtedy, kiedy skoncentrujemy się na TU I TERAZ, czyli na ciele. Umysł jest zwykle w przeszłości albo przyszłości, tuż za lub tuż przed, ciało – zawsze w teraźniejszości.

Ćwiczenie, które polecam do robienia kilka razy dziennie, to obserwacja swojego ciała. Na początku robimy je z zamkniętymi oczami, po kilku tygodniach treningu – z otwartymi. „Kierujemy” oczy do środka i przez ok. 1–2 minuty obserwujemy swoje ciało od wewnątrz; wszelkie spięcia, objawy fizyczne, bóle itp. Ćwiczenie to powtarzane wielokrotnie spowoduje, że w obliczu stresu będzie nam łatwiej skoncentrować się na tu i teraz i zobaczyć całą sytuację z innej perspektywy. Bo właśnie dzięki świadomej obecności rodzi się spokój, intuicja i kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Uzyskujemy dostęp do całej gamy rozwiązań, których będąc w stresie po prostu nie widzimy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK