| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Tylko bez paniki - czyli czego komandos może nauczyć menedżera o ryzyku

Tylko bez paniki - czyli czego komandos może nauczyć menedżera o ryzyku

Rozmowa z generałem Sławomirem Petelickim, twórcą i dwukrotnym dowódcą jednostki wojskowej GROM

  • W firmach dokonuje się podobnej selekcji na stanowiska menedżerskie, ale z trochę innych powodów niż jest to praktykowane w GROM. Panuje przekonanie, że ktoś, kto ma rodzinę, jest bardziej przewidywalny i przywiązany do miejsca pracy niż rozwodnik lub singiel.

Poruszyła pani kolejną ważną kwestię dotyczącą ryzyka osobistego. Pracując w danej firmie, zawsze należy mieć przygotowanych kilka wariantów na wypadek zakończenia tej współpracy. Nie można się opierać tylko na jednym pracodawcy. Trzeba mieć przemyślane różne scenariusze. Menedżer (zakładając, że nie jest właścicielem lub współwłaścicielem firmy – red.) powinien przewidzieć, że może dojść do poważnej różnicy zdań z szefem i trzeba będzie z tej pracy odejść. Taki szef też analizuje, czy jego pracownik jest uzależniony od swojej posady. Zapewniam, że zupełnie inaczej traktuje się człowieka, który takiego uzależnienia od miejsca pracy nie demonstruje.

  • Radzi pan, by nie być lojalnym i szczerym wobec pracodawcy?

To nie jest kwestia lojalności czy jej braku. Jeśli człowiek musi kurczowo się czegoś trzymać, to jego otoczenie zwykle ten fakt wykorzystuje. Osobie uzależnionej od danej pracy łatwiej jest obniżyć wynagrodzenie, bo wiadomo, że i tak z niej nie odejdzie, albo kazać jej siedzieć do nocy i pracować ponad siły.

  • A jak przenieść te wszystkie zasady na grunt zarządzania ryzykiem firmy?

Jest takie stare powiedzenie: jaki pan, taki kram. Jeżeli lider dobiera sobie tzw. bmw, czyli: biernych, miernych, ale wiernych, którzy mówią mu na każdym kroku: „szefie, to jest genialne, co szef wymyślił”, to firma już się zbliża nad przepaść. Mądry szef zawsze wybiera ludzi najlepszych, bo ten mądry szef nie ma żadnych kompleksów. Zna swoją wartość polegającą m.in. na wspieraniu najzdolniejszych i sprawiedliwym ocenianiu zespołu. Autorytet takiego szefa jest autentyczny, a nie wymuszony. Takiego szefa pracownicy starają się ostrzegać przed pojawiającym się ryzykiem, a nie czekają z uśmiechem na katastrofę.

Dobry menedżer, rekrutując pracowników, musi pamiętać, że muszą to być ludzie różnych specjalności. Nie mogą być to sami indywidualiści, skoncentrowani tylko na swojej specjalizacji. Trzeba tak zorganizować pracę w firmie, aby ludzie nawzajem się uzupełniali i żeby jedni zależeli od drugich. Sukces firmy oznacza więcej pieniędzy do podziału dla wszystkich. Trzeba to ludziom wytłumaczyć. Niezdrowa konkurencja powoduje stratę czasu, większą rotację ludzi. W takiej firmie ciężko się pracuje. W żadnym wypadku nie należy promować lizusów oraz nieudaczników. Jeśli szef zaczyna promować taką osobę, wszyscy w firmie to widzą.

Kolejna żelazna zasada jest taka, że nie można ustalać pewnych zasad, a następnie ich łamać. Bardzo ważną sprawą jest dotrzymywanie słowa danego ludziom. Częsty błąd polega na obiecywaniu podwyżek, które ciągną się bardzo długo. Ludzie się z tego śmieją. Jeśli chcemy nagradzać, róbmy to szybko. Wtedy ludzie wiedzą, że ich szef umie podejmować decyzje.

Za swoje decyzje menedżer musi też umieć wziąć pełną odpowiedzialność, a nie szukać kozła ofiarnego w razie porażki.

Będąc szefem, przede wszystkim jednak trzeba umieć ludzi słuchać. W trudnych sytuacjach nie należy podejmować autorytarnych decyzji, ale robić raczej tzw. burzę mózgów. Młodzi ludzie, którzy nie są zrutynizowani, potrafią czasem wymyślić rozwiązania, których tzw. rutyniarze nie biorą wcale pod uwagę.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK