| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Inwestując w kobiety, ulepszamy świat

Inwestując w kobiety, ulepszamy świat

Rozmowa z Mary Daley Yerrick, współzałożycielką i członkiem zarządu Vital Voices Global Partnership

● Które metody są według Pani najbardziej skuteczne w doskonaleniu umiejętności przywódczych kobiet, np. mentoring, coaching, warsztaty, spotkania i wzajemna wymiana doświadczeń?

Moim zdaniem – wszystkie są ważne i skuteczne. Ale chciałabym podkreślić, że zwłaszcza poprzez ideę mentoringu chcemy odkrywać i rozwijać potencjał przywódczy kobiet. W ten sposób uczymy, jak inspirować, stymulować i być autentycznym liderem dla innych. Najpierw organizujemy więc 3-tygodniowy międzynarodowy program mentoringowy w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy tydzień to warsztaty odbywające się w Waszyngtonie. Uczestniczki programu biorą udział w spotkaniach z reprezentantami największych ugrupowań politycznych, z przedstawicielkami klubu parlamentarnego kobiet. Wspólnie omawiają rozwiązania, które już udało się wprowadzić w życie, które się nie powiodły, a które tematy powinny być poruszane podczas obrad Kongresu. Mają okazję bezpośrednio rozmawiać z lobbystkami działającymi na rzecz kobiet, np. w takich kwestiach, które dotyczą przemocy i handlu kobietami, czy profilaktyki nowotworowej. Staramy się też przekonać uczestniczki naszego programu, jaki wpływ ma sukces ekonomiczny kobiet na ich pozycję i rolę społeczną oraz jak ważne jest potem propagowanie tego sukcesu w ich krajach.

● Jakie są następne działania w ramach międzynarodowego programu mentoringowego?

Po tygodniu spędzonym w Waszyngtonie jest tzw. job shadowing. Trwa dwa tygodnie i jest to indywidualna sesja z mentorką. Każda osoba uczestnicząca w naszym programie jest obecna przy swojej mentorce i w życiu zawodowym, i prywatnym, w czasie podróży służbowych, spotkań biznesowych i rodzinnych. Może na co dzień obserwować zachowanie i działanie swojej mentorki. Z tego też względu kładziemy nacisk na mentoring jako metodę całościowego, holistycznego rozwoju człowieka (coaching jest skuteczny w przypadku potrzeby rozwoju konkretnej umiejętności, np. występowania na forum publicznym lub w wykonywaniu konkretnego zadania). Warto też zwrócić uwagę, że już podczas pierwszego tygodnia grupa składająca się z 30 pań z różnych krajów zaczyna budować swoją małą społeczność – małą organizację, w której są podobieństwa, ale i różnice. Po etapie indywidualnych 2-tygodniowych sesji uczestniczki ponownie spotykają się i wymieniają się obserwacjami, spostrzeżeniami i doświadczeniami ze spotkań z politycznymi liderami i swoimi mentorkami.

● Co według Pani jest kluczowym problemem w Polsce, jeżeli mówimy o sprawach kobiet i jakie są Pani oczekiwania pod względem realizacji programu mentoringowego w naszym kraju?

Jestem pod wielkim wrażeniem obecności kobiet w działalności biznesowej na świecie. Moje doświadczenia zawodowe mają swoje źródło właśnie w biznesie, dlatego też zwracam na to szczególną uwagę. Teraz inaugurujemy działalność naszej organizacji Vital Voices w Polsce i widzę, że tutaj obecność kobiet w świecie polityki, biznesu czy w sektorze organizacji pozarządowych jest coraz większa. Obserwacje działania kobiet w różnych krajach dowodzą, że sukces ekonomiczny przekłada się także na sukces osiągany w innych dziedzinach. Mam zatem nadzieję, że tak też się stanie w Polsce. Otwierając polski oddział Vital Voices, rozpoczynamy realizację programu wśród kobiet z rejonu Eurazji. Osoby, które wzięły udział w międzynarodowych warsztatach mentoringowych, będą więc mogły teraz przekazać swoją wiedzę i umiejętności innym kobietom w Polsce. Zgodnie z naszą ideą mówiącą, że poprzez inwestowanie w kobiety tak naprawdę ulepszamy świat.

● Dziękuję za rozmowę.


Mary Daley Yerrick

współzałożycielka i członek zarządu Vital Voices Global Partnership. W latach 2005–2009 dyrektor generalny tej organizacji. Zarządzała wieloma programami Vital Voices poświęconymi tematyce wzmacniania pozycji gospodarczej kobiet, w 2007 roku utworzyła program Vital Voices Artisam Entrepreneurs, dający tysiącom kobiet z sektora sztuki i rzemiosła wiedzę, narzędzia i wsparcie niezbędne do przekształcania ich firm w coraz bardziej rentowne przedsięwzięcia. Kobietom przedsiębiorcom, które są gotowe do ekspansji na rynki zagraniczne, pomaga we wprowadzaniu ich towarów na rynek amerykański. W ostatnich latach swoją uwagę koncentruje głównie na Afryce i Bliskim Wschodzie. Jednocześnie jest mentorem w programach wzmacniających pozycję gospodarczą kobiet w Estonii, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Do 2007 roku Mary Daley Yerrick była właścicielką Primetime Solutions, firmy konsultingowej z zakresu public relations i komunikacji w marketingu społecznym. Podczas dziesięcioletniej kariery w biznesie stworzyła i zarządzała narodową kampanią multimedialną uświadamiającą istnienie ubóstwa w Stanach Zjednoczonych i jego źródła oraz promująca rozwiązania oparte na społeczności lokalnej. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia, m.in. w 2000 roku organizacja Washington Women in Public Relations uhonorowała ja Kobietą Roku, w 2003 roku została uhonorowana w Hall of Fame (Izbie Pamięci) w dziedzinie PR. Ostatnio pełniła również funkcję doradcy międzynarodowej fundacji Women ChangeMakers z siedzibą w Genewie.

Vital Voices Global Partnership

międzynarodowa organizacja założona m.in. przez Hillary Clinton i Madeleine Albright. Powstała w 1997 r. w Stanach Zjednoczonych, w 1999 r. została przekształcona w organizację pozarządową. Obecnie działa na rzecz kobiet w Afryce, Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Północnej, na Karaibach i Bliskim Wschodzie. W Polsce organizacja funkcjonuje pod nazwą Vital Voices Chapter Poland, a inkubatorem jej działalności jest Fundacja Diadem.

Zakres inicjatyw podejmowanych przez Vital Voices zależy od potrzeb danego kraju. Vital Voices Chapter Poland skupia swoją działalność na rozwijaniu i odkrywaniu potencjału przywódczego Polek. Rekrutacja do programu mentoringu wyłoniła 15 ambitnych i przedsiębiorczych kobiet. W grudniu spędzą one kilka dni indywidualnie ze swoją mentorką (tzw. job shadowing) w jej firmie, będą miały także możliwość odbycia kursu Micro MBA realizowanego przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej. Udział w programie jest bezpłatny.

Vital Voices Chapter Poland zamierza realizować co roku taki sam program mentoringu (począwszy od 2011 r.) w Polsce dla kobiet z innych krajów Europy Wschodniej i Azji. Działania Vital Voices Chapter Poland wspiera Ambasada USA, Polsko-Amerykańska Izba Handlowa oraz Polish Professional Women Network. Honorowy patronat nad inicjatywami organizacji objęła była Pierwsza Dama i prezes Fundacji Porozumienie bez Barier, Jolanta Kwaśniewska.

Kryteria wyboru przedsiębiorczych kobiet z Polski

W rekrutacji do 2-tygodniowego programu mentoringu w Warszawie w dniach 29 listopada–10 grudnia 2010 roku mogły wziąć udział przedsiębiorcze kobiety z naszego kraju, które:

1. Prowadzą własną firmę lub pracują w innej firmie, korporacji, organizacji, instytucji pozarządowej lub rządowej.

2. Mają za sobą co najmniej pięć lat aktywnej kariery zawodowej i odniosły sukces.

3. Mają silną motywację do rozwoju swojego potencjału przywódczego.

4. Płynnie mówią w języku angielskim.

5. Mogą poszczycić się udokumentowanym zaangażowaniem w pracę pro bono.

Udział w programie jest bezpłatny.

(na podst. Vital Voices Chapter Poland, 2010)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK