| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Inwestując w kobiety, ulepszamy świat

Inwestując w kobiety, ulepszamy świat

Rozmowa z Mary Daley Yerrick, współzałożycielką i członkiem zarządu Vital Voices Global Partnership

● Które metody są według Pani najbardziej skuteczne w doskonaleniu umiejętności przywódczych kobiet, np. mentoring, coaching, warsztaty, spotkania i wzajemna wymiana doświadczeń?

Moim zdaniem – wszystkie są ważne i skuteczne. Ale chciałabym podkreślić, że zwłaszcza poprzez ideę mentoringu chcemy odkrywać i rozwijać potencjał przywódczy kobiet. W ten sposób uczymy, jak inspirować, stymulować i być autentycznym liderem dla innych. Najpierw organizujemy więc 3-tygodniowy międzynarodowy program mentoringowy w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy tydzień to warsztaty odbywające się w Waszyngtonie. Uczestniczki programu biorą udział w spotkaniach z reprezentantami największych ugrupowań politycznych, z przedstawicielkami klubu parlamentarnego kobiet. Wspólnie omawiają rozwiązania, które już udało się wprowadzić w życie, które się nie powiodły, a które tematy powinny być poruszane podczas obrad Kongresu. Mają okazję bezpośrednio rozmawiać z lobbystkami działającymi na rzecz kobiet, np. w takich kwestiach, które dotyczą przemocy i handlu kobietami, czy profilaktyki nowotworowej. Staramy się też przekonać uczestniczki naszego programu, jaki wpływ ma sukces ekonomiczny kobiet na ich pozycję i rolę społeczną oraz jak ważne jest potem propagowanie tego sukcesu w ich krajach.

● Jakie są następne działania w ramach międzynarodowego programu mentoringowego?

Po tygodniu spędzonym w Waszyngtonie jest tzw. job shadowing. Trwa dwa tygodnie i jest to indywidualna sesja z mentorką. Każda osoba uczestnicząca w naszym programie jest obecna przy swojej mentorce i w życiu zawodowym, i prywatnym, w czasie podróży służbowych, spotkań biznesowych i rodzinnych. Może na co dzień obserwować zachowanie i działanie swojej mentorki. Z tego też względu kładziemy nacisk na mentoring jako metodę całościowego, holistycznego rozwoju człowieka (coaching jest skuteczny w przypadku potrzeby rozwoju konkretnej umiejętności, np. występowania na forum publicznym lub w wykonywaniu konkretnego zadania). Warto też zwrócić uwagę, że już podczas pierwszego tygodnia grupa składająca się z 30 pań z różnych krajów zaczyna budować swoją małą społeczność – małą organizację, w której są podobieństwa, ale i różnice. Po etapie indywidualnych 2-tygodniowych sesji uczestniczki ponownie spotykają się i wymieniają się obserwacjami, spostrzeżeniami i doświadczeniami ze spotkań z politycznymi liderami i swoimi mentorkami.

● Co według Pani jest kluczowym problemem w Polsce, jeżeli mówimy o sprawach kobiet i jakie są Pani oczekiwania pod względem realizacji programu mentoringowego w naszym kraju?

Jestem pod wielkim wrażeniem obecności kobiet w działalności biznesowej na świecie. Moje doświadczenia zawodowe mają swoje źródło właśnie w biznesie, dlatego też zwracam na to szczególną uwagę. Teraz inaugurujemy działalność naszej organizacji Vital Voices w Polsce i widzę, że tutaj obecność kobiet w świecie polityki, biznesu czy w sektorze organizacji pozarządowych jest coraz większa. Obserwacje działania kobiet w różnych krajach dowodzą, że sukces ekonomiczny przekłada się także na sukces osiągany w innych dziedzinach. Mam zatem nadzieję, że tak też się stanie w Polsce. Otwierając polski oddział Vital Voices, rozpoczynamy realizację programu wśród kobiet z rejonu Eurazji. Osoby, które wzięły udział w międzynarodowych warsztatach mentoringowych, będą więc mogły teraz przekazać swoją wiedzę i umiejętności innym kobietom w Polsce. Zgodnie z naszą ideą mówiącą, że poprzez inwestowanie w kobiety tak naprawdę ulepszamy świat.

● Dziękuję za rozmowę.


Mary Daley Yerrick

współzałożycielka i członek zarządu Vital Voices Global Partnership. W latach 2005–2009 dyrektor generalny tej organizacji. Zarządzała wieloma programami Vital Voices poświęconymi tematyce wzmacniania pozycji gospodarczej kobiet, w 2007 roku utworzyła program Vital Voices Artisam Entrepreneurs, dający tysiącom kobiet z sektora sztuki i rzemiosła wiedzę, narzędzia i wsparcie niezbędne do przekształcania ich firm w coraz bardziej rentowne przedsięwzięcia. Kobietom przedsiębiorcom, które są gotowe do ekspansji na rynki zagraniczne, pomaga we wprowadzaniu ich towarów na rynek amerykański. W ostatnich latach swoją uwagę koncentruje głównie na Afryce i Bliskim Wschodzie. Jednocześnie jest mentorem w programach wzmacniających pozycję gospodarczą kobiet w Estonii, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Do 2007 roku Mary Daley Yerrick była właścicielką Primetime Solutions, firmy konsultingowej z zakresu public relations i komunikacji w marketingu społecznym. Podczas dziesięcioletniej kariery w biznesie stworzyła i zarządzała narodową kampanią multimedialną uświadamiającą istnienie ubóstwa w Stanach Zjednoczonych i jego źródła oraz promująca rozwiązania oparte na społeczności lokalnej. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia, m.in. w 2000 roku organizacja Washington Women in Public Relations uhonorowała ja Kobietą Roku, w 2003 roku została uhonorowana w Hall of Fame (Izbie Pamięci) w dziedzinie PR. Ostatnio pełniła również funkcję doradcy międzynarodowej fundacji Women ChangeMakers z siedzibą w Genewie.

Vital Voices Global Partnership

międzynarodowa organizacja założona m.in. przez Hillary Clinton i Madeleine Albright. Powstała w 1997 r. w Stanach Zjednoczonych, w 1999 r. została przekształcona w organizację pozarządową. Obecnie działa na rzecz kobiet w Afryce, Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Północnej, na Karaibach i Bliskim Wschodzie. W Polsce organizacja funkcjonuje pod nazwą Vital Voices Chapter Poland, a inkubatorem jej działalności jest Fundacja Diadem.

Zakres inicjatyw podejmowanych przez Vital Voices zależy od potrzeb danego kraju. Vital Voices Chapter Poland skupia swoją działalność na rozwijaniu i odkrywaniu potencjału przywódczego Polek. Rekrutacja do programu mentoringu wyłoniła 15 ambitnych i przedsiębiorczych kobiet. W grudniu spędzą one kilka dni indywidualnie ze swoją mentorką (tzw. job shadowing) w jej firmie, będą miały także możliwość odbycia kursu Micro MBA realizowanego przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej. Udział w programie jest bezpłatny.

Vital Voices Chapter Poland zamierza realizować co roku taki sam program mentoringu (począwszy od 2011 r.) w Polsce dla kobiet z innych krajów Europy Wschodniej i Azji. Działania Vital Voices Chapter Poland wspiera Ambasada USA, Polsko-Amerykańska Izba Handlowa oraz Polish Professional Women Network. Honorowy patronat nad inicjatywami organizacji objęła była Pierwsza Dama i prezes Fundacji Porozumienie bez Barier, Jolanta Kwaśniewska.

Kryteria wyboru przedsiębiorczych kobiet z Polski

W rekrutacji do 2-tygodniowego programu mentoringu w Warszawie w dniach 29 listopada–10 grudnia 2010 roku mogły wziąć udział przedsiębiorcze kobiety z naszego kraju, które:

1. Prowadzą własną firmę lub pracują w innej firmie, korporacji, organizacji, instytucji pozarządowej lub rządowej.

2. Mają za sobą co najmniej pięć lat aktywnej kariery zawodowej i odniosły sukces.

3. Mają silną motywację do rozwoju swojego potencjału przywódczego.

4. Płynnie mówią w języku angielskim.

5. Mogą poszczycić się udokumentowanym zaangażowaniem w pracę pro bono.

Udział w programie jest bezpłatny.

(na podst. Vital Voices Chapter Poland, 2010)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK