| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Inteligencja emocjonalna – fory dla karierowicza?

Inteligencja emocjonalna – fory dla karierowicza?

Czy opieranie się na wskaźnikach inteligencji emocjonalnej podczas rekrutacji i selekcji, awansów i zwolnień promuje osoby goniące za sukcesem? Czy kult EQ nie sprawia, że lepiej być ujmującym cwaniakiem niż oschłym fachowcem?

dr hab. Marek Kosewski

profesor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania

Inteligencja emocjonalna pomaga liderom

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że mierzenie inteligencji emocjonalnej jest narzędziem sprzyjającym promowaniu karierowiczów. Ten zespół kompetencji psychologicznych i społecznych wspiera liderów w pełnieniu ich przywódczej funkcji w organizacji, a my – psychologowie – pomagamy menedżerom w poznawaniu i rozwijaniu tych kompetencji.

Daniel Goleman na podstawie danych szukał odpowiedzi, dlaczego ludzie inteligentni nie robią kariery. W ten sposób udało się wyodrębnić te kompetencje psychologiczne i społeczne, których do odnoszenia sukcesów zabrakło osobom o wysokiej inteligencji. Co więcej, okazało się, że w odróżnieniu od ilorazu inteligencji IQ, który w rozwoju człowieka kształtuje się tylko do pewnego wieku, umiejętności emocjonalne można doskonalić stale – nawet u osób dorosłych.

Dlatego uważam zarzut postawiony w tezie niniejszej debaty za krzywdzący. Pytanie, czy umiejętności społeczne są dobre czy złe, nie jest poprawne. Posiadając zdolność do budzenia wśród ludzi pozytywnych emocji, można założyć gang albo zbudować organizację charytatywną. Na pewno łatwiej osiągnąć sukces osobie o wysokiej inteligencji emocjonalnej. Ale to nie od inteligencji emocjonalnej zależy, czy sukces ten będzie służył tylko karierze obdarzonej nią jednostki, czy firmie, którą ta osoba kieruje.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK