| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Koncentracja na innych

Koncentracja na innych

Rozmowa z Emmanuelem Gobillotem, międzynarodowym doradcą i ekspertem w zakresie rozwoju przywództwa

● Czy obecna sytuacja ekonomiczna wymaga nowego modelu przywództwa, o czym słyszy się coraz częściej?

Przyznam, że nie wierzę w całkowicie nowy model przywództwa. W rzeczywistości proponowany przez nas model bazuje na potrzebach organizacji. Uważam, że w wielu przypadkach na równi traktujemy przywództwo ze zdefiniowaniem ról w organizacji i formalnym sposobem działania (modus operandi). Chciałbym podkreślić, że jeżeli z takiego modelu usuniesz ustalony sposób działania, zobaczysz to, co było przedtem i co ściśle wiąże się z faktyczną siłą przywódczą (leadershift) i jej kluczowymi cechami.

● A które uważa Pan za kluczowe?

Najważniejsza jest moim zdaniem zdolność połączenia energii tkwiącej w społecznych sieciach wewnątrz organizacji z osiąganiem wyznaczonych celów. Aby było to możliwe, liderzy nie mogą polegać tylko na swoim doświadczeniu (które okazuje się niewystarczające w warunkach różnorodności zarówno ogólnej, jak i kulturowej), ale raczej powinni budować zaufanie do społecznych sieci, definiować potrzeby organizacji w taki sposób, aby energia ludzi wspierała osiąganie celów. Powinni też nieustannie wspierać dialog w organizacji. W tym kontekście przywództwo jest jeszcze bardziej potrzebne niż dotychczas.

● Dlaczego?

Głównym powodem jest poszukiwanie właśnie w międzyludzkich relacjach inspiracji, bezpieczeństwa dla naszych wizji i planowanych działań. Inny powód tkwi w potrzebie regulacji społecznych sieci. Wikipedia ma Jimmy’ego Walesa, Open Source – Linusa Torvaldsa. Oba te ruchy społeczne mają bardzo wyrazistych liderów, ale funkcja przywództwa zmieniła się. Tradycyjna funkcja lidera dotyczyła zarządzania majątkiem, strukturą i procesami – miała zapewnić konsekwencję rozwoju firmy. W większym stopniu oznaczało to zarządzanie niż przywództwo. Prawdziwe przywództwo w sieciach społecznych tworzone jest przez osoby, które nie mają formalnej władzy, lecz zyskują ją i zdobywają prawdziwy autorytet dzięki ludziom budującym sieci. To jest dużo bardziej otwarta forma przywództwa. I nie opiera się już na przydziale konkretnej roli, ale na wiarygodności i przekonaniu, że za taką osobą warto iść.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK