| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Koncentracja na innych

Koncentracja na innych

Rozmowa z Emmanuelem Gobillotem, międzynarodowym doradcą i ekspertem w zakresie rozwoju przywództwa

● Dzisiaj wiele organizacji o hierarchicznej strukturze działa nieefektywnie i nie potrafi szybko reagować na rynkowe zmiany. Gdzie są przyczyny tego zjawiska?

Historycznie rzecz biorąc, głównym powodem przyjmowania formalnej i hierarchicznej struktury było minimalizowanie kosztów. Obecnie, kiedy rozwijają się takie formy, jak crowdsourcing (gdzie społeczność jest partnerem biznesowym – przyp. red.) i powstają nowe organizacyjne modele, jak np. struktura macierzowa, sieci społeczne, te koszty zmniejszyły się. Rzeczywiście wiele organizacji dostrzega jednak, że nie potrafi poradzić sobie z brakiem jasnych granic. I to nie powinno dziwić, ponieważ organizacje te zostały zaprojektowane właśnie w taki sposób, aby przede wszystkim unikać braku klarowności. Jednak oczywiste jest, że nadal potrzebujemy przewidywalności charakterystycznej dla tradycyjnej struktury organizacyjnej. Uważam, że dzisiaj kluczem do sukcesu jest zrozumienie, jak należy działać, aby zachować niezawodność i wiarygodność firmy w ramach tradycyjnych form, a jednocześnie zachęcać ludzi i pobudzać ich energię do przekraczania ustalonych granic.

● Jakie są najważniejsze kompetencje lidera w budowaniu efektywności i wpływie indywidualnych inicjatyw na realizację strategii biznesowej?

Moje obserwacje wskazują, że największy wpływ liderzy mogą osiągnąć, przesuwając swoją rolę z zarządzania organizacją na kierowanie energią ludzi, dzięki której osiągają oni właściwe rezultaty. Prawdopodobnie tak było zawsze, ale teraz jest to szczególnie ważne dla liderów, bo koncentruje ich uwagę na wewnętrznej kulturze. Liderzy muszą zrozumieć, w jaki sposób energia przepływa w organizacji. Jaka jest jej kultura? Dlaczego ludzie pracują w taki, a nie inny sposób? Dlaczego ktoś idzie za tobą, a wcale nie musi tego robić?

Do dzisiaj przywództwo opierało się na zaufaniu budowanym poprzez kontraktowe zobowiązanie i ekonomicznych motywacjach jako metodzie zaangażowania ludzi. Teraz pytanie brzmi, dlaczego powinienem zrobić coś, o co mnie prosisz, nie mając takiego obowiązku. Dlatego też liderzy powinni zrozumieć, że ich wartość tkwi w odpowiedzi na pytanie: czy jesteś wart tego, aby pójść za tobą? Jedyna droga to widzieć korzyści, które mogą być osiągnięte dzięki temu, że masz cel i zdolność pociągnięcia ludzi za sobą, że potrafisz tak na nich wpływać, że dobrowolnie podejmą oni wysiłek i pójdą za tobą.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK