| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wyłanianie liderów

Wyłanianie liderów

Budowanie zaplecza liderów na przyszłość oraz utrzymywanie i rozwój talentów na każdym poziomie organizacji to najważniejsze priorytety w zarządzaniu kadrami na najbliższe lata – wynika z najnowszego europejskiego badania trendów w zarządzaniu personelem „Barometr HR 2010–2012”. Na przykładzie trzech firm pokazujemy, jak zarządzanie talentami jest realizowane w polskiej praktyce.

Aż 46 proc. dyrektorów personalnych i członków zarządów 70 europejskich przedsiębiorstw, uczestniczących w badaniu prowadzonym przez Hewitt Associates dla Europejskiego Stowarzyszenia HR (EChr), wskazało właśnie tworzenie zaplecza liderów za najważniejsze zadanie w najbliższym czasie, a 32 proc. pytanych stwierdziło, że niezbędne jest bardziej skuteczne utrzymywanie talentów na każdym szczeblu organizacji, a nie tylko w kluczowych jej obszarach.

Trzy firmy: ING Bank Śląski SA, Netia SA oraz Volvo Polska Sp. z o.o., prowadzą konsekwentne działania w zakresie zarządzania talentami na podstawie ustalonych kryteriów wyłaniania talentów oraz nowoczesnych metod i narzędzia rozwoju. Dzięki temu osiągają wymierne rezultaty w długofalowej perspektywie.

Dwa kluczowe programy

ING Bank Śląski ma już 10-letnie doświadczenie w zakresie zarządzania talentami. W 2000 roku został uruchomiony Program Rozwoju Kadr Menedżerskich, cztery lata później mówiono już o zarządzaniu talentami wewnątrz organizacji, a w 2007 roku rozpoczęła się realizacja programu Management Development Programme.

W naszej firmie talent definiujemy jako osobę z potencjałem do objęcia kluczowego stanowiska w organizacji. Jesteśmy nastawieni zarówno na identyfikację talentów z grona naszych pracowników (temu służy Management Development Programme), jak i pozyskiwanie talentów z rynku zewnętrznego (w tym celu prowadzimy Program Rozwoju Kadr Menedżerskich skierowany do utalentowanych absolwentów). Programy te służą nam jako narzędzie do rozwoju firmy i przygotowania organizacji do pojawiających się zmian, szans i wyzwań – mówi Grażyna Sobota, dyrektor HR w firmie ING Bank Śląski SA.

Uczestnicy obu programów są weryfikowani w takich obszarach, jak: posiadane kompetencje i potencjał, motywacja i zaangażowanie oraz aspiracje odnośnie do własnego rozwoju zawodowego.

W programie Management Development Programme punktem startowym są oceny pracownicze i rekomendacje bezpośrednich przełożonych. Następnie w ramach rekrutacji diagnozujemy potencjał kandydata (poprzez np. development center, oceny 360 stopni) oraz sprawdzamy jego motywację i aspiracje. W przypadku Programu Rozwoju Kadr Menedżerskich interesujące nas kryteria weryfikujemy w procesie rekrutacji, który składa się z pięciu etapów: analiza aplikacji, testy analityczne, rozmowa rekrutacyjna, assessment centre i panel dyskusyjny z udziałem menedżerów wyższego szczebla – wyjaśnia Grażyna Sobota.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK