| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wyłanianie liderów

Wyłanianie liderów

Budowanie zaplecza liderów na przyszłość oraz utrzymywanie i rozwój talentów na każdym poziomie organizacji to najważniejsze priorytety w zarządzaniu kadrami na najbliższe lata – wynika z najnowszego europejskiego badania trendów w zarządzaniu personelem „Barometr HR 2010–2012”. Na przykładzie trzech firm pokazujemy, jak zarządzanie talentami jest realizowane w polskiej praktyce.

Kryteria oceny potencjału

Narzędziem pozwalającym wskazać potencjał, a tym samym zidentyfikować szczególnie utalentowane osoby w organizacji, jest ocena pracownicza. – Każdy przełożony przeprowadza rozmowę ze swoim podwładnym. Rozmowa składa się z trzech części: pierwsza dotyczy realizacji celów biznesowych ustalonych dla pracownika, druga – kompetencji pracownika (dokonana jako samoocena pracownika i ocena przez bezpośredniego szefa) oraz trzecia – dobrowolna faza oceny. Ma ona miejsce wyłącznie z inicjatywy samego pracownika, który wcześniej – jeżeli czuje się do tego gotowy – wypełnia specjalny arkusz „Mój rozwój osobisty”. Ten etap oceny zazwyczaj jest dłuższą rozmową przełożonego z pracownikiem, podczas której planowany jest rozwój w dłuższym czasie. Wynik takiej rozmowy zostaje spisany i stanowi dokument, w którym zawarte są zobowiązania obu stron – pracownika i firmy – wyjaśnia Bożena Michońska.

Proces oceny potencjału jest w Volvo Polska realizowany kaskadowo: każdy menedżer ocenia potencjał swojego podwładnego. Dotyczy osób na każdym stanowisku – od specjalisty po dyrektora, który w przypadku wysokiej oceny potencjału ma szansę objąć funkcję na globalnym szczeblu koncernu. Wyniki oceny pracowniczej są elementem systemu zarządzania talentami.

System gradacji

Dobrym narzędziem w zarządzaniu talentami jest system gradacji wprowadzony w naszej firmie. Precyzyjnie określa on ścieżkę kariery zawodowej na poszczególnych stanowiskach oraz wymagania, jakie musi spełnić pracownik na kolejnych poziomach. I tak np. specjalista ds. personalnych – jeżeli chce rozwijać swoje umiejętności w zakresie HRM – dokładnie wie, jaką drogę powinien przejść od młodszego HR business partnera poprzez samodzielnego HRBP, aby finalnie móc objąć stanowisko zwane senior HR business partner – tłumaczy Bożena Michońska.

Pracownik, który ma prawo posługiwać się tytułem senior lub proffesional, musi spełnić dwa warunki, które zarazem stanowią istotne kryterium w systemie zarządzania talentami w spółce Volvo Polska. Powinien on mieć doświadczenie w pracy projektowej, łączącej w sobie działania z kilku obszarów biznesowych. Ponadto powinien umieć dzielić się wiedzą i uczyć innych.

Właśnie udział w projektach uznaje się w firmie za skuteczną metodę diagnozy potencjału, jak też dodatkową motywację do rozwoju. Projekty są realizowane na poziomie krajowym i międzynarodowym, w ramach kilku lokalizacji Volvo na świecie. – Po okresie kryzysu, który w ciągu ostatnich dwóch lat dotknął branżę motoryzacyjną, obecnie mamy coraz więcej zaproszeń do uczestnictwa w projektach zagranicznych. A to dla naszych pracowników z puli talentów jest świetną okazją zarówno do nauki, jak i pokazania swoich możliwości – dodaje Bożena Michońska.

Firmy: ING Bank Śląski SA, Netia SA oraz Volvo Polska zostały uhonorowane tytułem „Top Employers Polska 2010”.

Projekt Top Employers Polska identyfikuje i certyfikuje najlepszych pracodawców w Polsce pod względem ich polityki i praktyki personalnej. Organizatorem tego projektu jest Instytut CRF. W programie wyłaniani są pracodawcy, którzy wyróżniają się na polskim rynku pracy pod względem świadczeń podstawowych, świadczeń dodatkowych i warunków pracy, szkoleń i rozwoju, rozwoju kariery zawodowej oraz kultury organizacyjnej firmy. Więcej informacji: www.topemployers.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK