| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wyłanianie liderów

Wyłanianie liderów

Budowanie zaplecza liderów na przyszłość oraz utrzymywanie i rozwój talentów na każdym poziomie organizacji to najważniejsze priorytety w zarządzaniu kadrami na najbliższe lata – wynika z najnowszego europejskiego badania trendów w zarządzaniu personelem „Barometr HR 2010–2012”. Na przykładzie trzech firm pokazujemy, jak zarządzanie talentami jest realizowane w polskiej praktyce.

Kryteria oceny potencjału

Narzędziem pozwalającym wskazać potencjał, a tym samym zidentyfikować szczególnie utalentowane osoby w organizacji, jest ocena pracownicza. – Każdy przełożony przeprowadza rozmowę ze swoim podwładnym. Rozmowa składa się z trzech części: pierwsza dotyczy realizacji celów biznesowych ustalonych dla pracownika, druga – kompetencji pracownika (dokonana jako samoocena pracownika i ocena przez bezpośredniego szefa) oraz trzecia – dobrowolna faza oceny. Ma ona miejsce wyłącznie z inicjatywy samego pracownika, który wcześniej – jeżeli czuje się do tego gotowy – wypełnia specjalny arkusz „Mój rozwój osobisty”. Ten etap oceny zazwyczaj jest dłuższą rozmową przełożonego z pracownikiem, podczas której planowany jest rozwój w dłuższym czasie. Wynik takiej rozmowy zostaje spisany i stanowi dokument, w którym zawarte są zobowiązania obu stron – pracownika i firmy – wyjaśnia Bożena Michońska.

Proces oceny potencjału jest w Volvo Polska realizowany kaskadowo: każdy menedżer ocenia potencjał swojego podwładnego. Dotyczy osób na każdym stanowisku – od specjalisty po dyrektora, który w przypadku wysokiej oceny potencjału ma szansę objąć funkcję na globalnym szczeblu koncernu. Wyniki oceny pracowniczej są elementem systemu zarządzania talentami.

System gradacji

Dobrym narzędziem w zarządzaniu talentami jest system gradacji wprowadzony w naszej firmie. Precyzyjnie określa on ścieżkę kariery zawodowej na poszczególnych stanowiskach oraz wymagania, jakie musi spełnić pracownik na kolejnych poziomach. I tak np. specjalista ds. personalnych – jeżeli chce rozwijać swoje umiejętności w zakresie HRM – dokładnie wie, jaką drogę powinien przejść od młodszego HR business partnera poprzez samodzielnego HRBP, aby finalnie móc objąć stanowisko zwane senior HR business partner – tłumaczy Bożena Michońska.

Pracownik, który ma prawo posługiwać się tytułem senior lub proffesional, musi spełnić dwa warunki, które zarazem stanowią istotne kryterium w systemie zarządzania talentami w spółce Volvo Polska. Powinien on mieć doświadczenie w pracy projektowej, łączącej w sobie działania z kilku obszarów biznesowych. Ponadto powinien umieć dzielić się wiedzą i uczyć innych.

Właśnie udział w projektach uznaje się w firmie za skuteczną metodę diagnozy potencjału, jak też dodatkową motywację do rozwoju. Projekty są realizowane na poziomie krajowym i międzynarodowym, w ramach kilku lokalizacji Volvo na świecie. – Po okresie kryzysu, który w ciągu ostatnich dwóch lat dotknął branżę motoryzacyjną, obecnie mamy coraz więcej zaproszeń do uczestnictwa w projektach zagranicznych. A to dla naszych pracowników z puli talentów jest świetną okazją zarówno do nauki, jak i pokazania swoich możliwości – dodaje Bożena Michońska.

Firmy: ING Bank Śląski SA, Netia SA oraz Volvo Polska zostały uhonorowane tytułem „Top Employers Polska 2010”.

Projekt Top Employers Polska identyfikuje i certyfikuje najlepszych pracodawców w Polsce pod względem ich polityki i praktyki personalnej. Organizatorem tego projektu jest Instytut CRF. W programie wyłaniani są pracodawcy, którzy wyróżniają się na polskim rynku pracy pod względem świadczeń podstawowych, świadczeń dodatkowych i warunków pracy, szkoleń i rozwoju, rozwoju kariery zawodowej oraz kultury organizacyjnej firmy. Więcej informacji: www.topemployers.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK